Donald Trump pravděpodobně nezničí americkou demokracii – to však neznamená, že jeho návrat do Bílého domu nebude mít hluboké dopady na politický systém Spojených států, především na již marginalizované skupiny obyvatel. Americký politický systém, díky své složitosti, rigiditě a zaměření na prevenci tyranie, stále zůstává odolný vůči úplnému podmanění. Přesto jeho fungování může být významně oslabeno, což povede k větší nejistotě a strádání pro ty, kteří už nyní čelí diskriminaci a útlaku, uvedl The Guardian.
Trumpův druhý mandát bude zcela odlišný od toho prvního. Když v roce 2016 vstoupil do Bílého domu, byl do značné míry izolovanou postavou bez podpory mocných struktur, které by mu byly skutečně loajální. Proto musel spoléhat na republikánskou stranu a konzervativní organizace jako Heritage Foundation. Tato symbióza vedla k prosazení politik, na kterých se obě strany shodly – například snížení daní, deregulace nebo jmenování konzervativních soudců. Jeho vlastní priority, jako byla výstavba zdi na hranicích nebo zákaz vstupu muslimů, však zůstaly do značné míry nedotažené.
Dnes je však Trumpova pozice výrazně silnější. Republikánská strana je plně pod jeho kontrolou. Po neúspěšné výzvě Rona DeSantise během voleb do Kongresu zmizel vnitrostranický odpor. Hlasití kritici jako Liz Cheney byli nahrazeni loajálními spojenci a i dřívější konkurenti se znovu připojili k jeho táboru. Mitch McConnell, kdysi mocný vůdce senátních republikánů, nyní kvůli zdravotním problémům ustoupil do pozadí. Trump tak bude mít podporu obou komor Kongresu a loajálního viceprezidenta.
Mimo republikánskou stranu se také posílilo zázemí pro-Trumpovských organizací. Zatímco tradiční instituce, jako je Heritage Foundation, posunuly své postoje směrem k radikálnější pravici, vznikly nové skupiny, které jsou přímo propojeny s Trumpem. Organizace jako America First Policy Institute disponují bohatými zdroji financovanými například z texaského ropného průmyslu. Rovněž se podařilo vytvořit generaci mladých ideologicky pevně ukotvených příznivců prostřednictvím skupin jako Turning Point USA.
Trump také přichází s jasnějším plánem. Projekt 2025, i když ho sám přímo nepropagoval, poskytne rámec jeho politické agendy. Jedním z klíčových nástrojů bude nařízení Schedule F, které umožní propouštění tisíců federálních úředníků. To mu poskytne možnost přeměnit federální správu na orgán loajální jeho osobě a agendě. Tento plán, podpořený oddaným týmem, by mohl zásadně změnit fungování „hlubokého státu“ a omezit jeho nezávislost.
Nicméně navzdory těmto změnám není pravděpodobné, že by Trump mohl kompletně zničit americkou demokracii podobně jako Viktor Orbán v Maďarsku. Americký systém je totiž natolik složitý a rigidní, že je téměř nemožné prosadit změny ústavy, které byly klíčové pro Orbánovu transformaci maďarského politického systému. To ovšem neznamená, že by Trump nemohl vážně oslabit liberální demokracii. Spíše se bude spoléhat na exekutivní příkazy a další dočasné nástroje, přičemž čelí většímu odporu soudů na státní a lokální úrovni.
Pro běžné občany, zejména z marginalizovaných skupin, to však bude chabá útěcha. LGBTQ+ komunita, lidé jiné než bílé barvy pleti a ženy se budou muset připravit na ještě nepřátelštější stát. I když některé krajní plány, jako masové deportace nebo federální zákaz interrupcí, možná neprojdou, atmosféra v mnoha republikánsky kontrolovaných státech se dále zhorší. Soudní systém, stejně jako média, se ocitnou pod ještě větším tlakem.
Zatímco bohatší a vzdělanější elity v liberálních státech možná najdou způsob, jak se s těmito změnami vyrovnat, ostatní budou čelit tvrdší realitě. Pro mnoho Američanů bude Trumpovo prezidentství synonymem pro útoky na jejich práva a bezpečnost. A i když mohou doufat v demokratické vítězství v roce 2028, šance na svobodné a spravedlivé volby se bude s každým rokem zmenšovat.
Agáta Hanychová ani nijak nezastírá, že se snaží všemožně šlapat po Jaromíru Soukupovi. Naposledy se do podcastu, který dělá s kamarádkou Ornellou Koktovou, pozvala podnikatelova soupeře v připravovaném boxerském zápase. Jenže přišel zákaz.
Petr Janda si v nedávné době prošel zdravotními problémy, musel dokonce podstoupit zákrok se srdcem. Nikdo ale nepředpokládal, že by mohl uvažovat o konci kariéry. Vždyť Olympic je tu s námi odnepaměti. Proto všechny fanoušky zaskočila nejnovější slova legendárního rockera.
Kolem Jaromíra Soukupa je v posledních dnech zase rušno a nejde jen o jeho chystaný boxerský zápas. Opět se otevřela otázka jeho vztahu s Evou Feuereislovou alias Plastic Queen. Nyní je prý rozchod hvězdného páru opravdu definitivní.
Zimní počasí ještě neřeklo poslední slovo. Příští týden se do Česka mohou vrátit nejen mrazy, ale podle ČHMÚ.cz i sněžení, a to i ve středních polohách.
Nečekaný vývoj nastává poté, co Eva Feuereislová oznámila definitivní rozchod s Jaromírem Soukupem. Některé indicie naznačují, že Plastic Queen spojila síly s jinou Soukupovou bývalkou, konkrétně s Agátou Hanychovou. Není přitom žádným tajemstvím, že obě dámy se neměly zrovna v lásce.
Princ Harry rezignoval na pozici v charitě, kterou sám pomáhal zakládat. Mohou za to spory mezi zakladateli organizace a předsedkyní představenstva. Informovala o tom britská BBC.
Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?
Se zesnulým Aloisem Švehlíkem se během kariéry potkala řada skvělých českých herců. Jednou takovou osobností je Veronika Žilková, kterou tak včerejší smutná zpráva nemohla nezasáhnout.
Meghan Markle, vévodkyně ze Sussexu, oslavila britský Den matek sdílením své rodinné tradice na Instagramu. V příspěvku zveřejnila fotografii domácího koláče ozdobeného plátky pomeranče a jedlými květy, s popiskem: "Naše rodinná tradice. Mothering Sunday ve Velké Británii."
Hokejovou Spartu zasáhla během bojů v extraligovém play-off smutná zpráva. Pražský klub a celý český hokej totiž přišel o jednu ze svých legend. Ve věku 78 let zemřel bývalý skvělý útočník a mistr světa Jiří Kochta. Stalo se tak po dlouhém boji s nemocí.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Dominika Gottová se ve Finsku drží stranou zájmu, což jí vyhovuje, protože v Česku by jako dcera legendárního zpěváka Karla Gotta byla pod neustálým drobnohledem. Ze severu Evropy nyní přišly zajímavé novinky o jejím zdravotním stavu.