Donald Trump pravděpodobně nezničí americkou demokracii – to však neznamená, že jeho návrat do Bílého domu nebude mít hluboké dopady na politický systém Spojených států, především na již marginalizované skupiny obyvatel. Americký politický systém, díky své složitosti, rigiditě a zaměření na prevenci tyranie, stále zůstává odolný vůči úplnému podmanění. Přesto jeho fungování může být významně oslabeno, což povede k větší nejistotě a strádání pro ty, kteří už nyní čelí diskriminaci a útlaku, uvedl The Guardian.
Trumpův druhý mandát bude zcela odlišný od toho prvního. Když v roce 2016 vstoupil do Bílého domu, byl do značné míry izolovanou postavou bez podpory mocných struktur, které by mu byly skutečně loajální. Proto musel spoléhat na republikánskou stranu a konzervativní organizace jako Heritage Foundation. Tato symbióza vedla k prosazení politik, na kterých se obě strany shodly – například snížení daní, deregulace nebo jmenování konzervativních soudců. Jeho vlastní priority, jako byla výstavba zdi na hranicích nebo zákaz vstupu muslimů, však zůstaly do značné míry nedotažené.
Dnes je však Trumpova pozice výrazně silnější. Republikánská strana je plně pod jeho kontrolou. Po neúspěšné výzvě Rona DeSantise během voleb do Kongresu zmizel vnitrostranický odpor. Hlasití kritici jako Liz Cheney byli nahrazeni loajálními spojenci a i dřívější konkurenti se znovu připojili k jeho táboru. Mitch McConnell, kdysi mocný vůdce senátních republikánů, nyní kvůli zdravotním problémům ustoupil do pozadí. Trump tak bude mít podporu obou komor Kongresu a loajálního viceprezidenta.
Mimo republikánskou stranu se také posílilo zázemí pro-Trumpovských organizací. Zatímco tradiční instituce, jako je Heritage Foundation, posunuly své postoje směrem k radikálnější pravici, vznikly nové skupiny, které jsou přímo propojeny s Trumpem. Organizace jako America First Policy Institute disponují bohatými zdroji financovanými například z texaského ropného průmyslu. Rovněž se podařilo vytvořit generaci mladých ideologicky pevně ukotvených příznivců prostřednictvím skupin jako Turning Point USA.
Trump také přichází s jasnějším plánem. Projekt 2025, i když ho sám přímo nepropagoval, poskytne rámec jeho politické agendy. Jedním z klíčových nástrojů bude nařízení Schedule F, které umožní propouštění tisíců federálních úředníků. To mu poskytne možnost přeměnit federální správu na orgán loajální jeho osobě a agendě. Tento plán, podpořený oddaným týmem, by mohl zásadně změnit fungování „hlubokého státu“ a omezit jeho nezávislost.
Nicméně navzdory těmto změnám není pravděpodobné, že by Trump mohl kompletně zničit americkou demokracii podobně jako Viktor Orbán v Maďarsku. Americký systém je totiž natolik složitý a rigidní, že je téměř nemožné prosadit změny ústavy, které byly klíčové pro Orbánovu transformaci maďarského politického systému. To ovšem neznamená, že by Trump nemohl vážně oslabit liberální demokracii. Spíše se bude spoléhat na exekutivní příkazy a další dočasné nástroje, přičemž čelí většímu odporu soudů na státní a lokální úrovni.
Pro běžné občany, zejména z marginalizovaných skupin, to však bude chabá útěcha. LGBTQ+ komunita, lidé jiné než bílé barvy pleti a ženy se budou muset připravit na ještě nepřátelštější stát. I když některé krajní plány, jako masové deportace nebo federální zákaz interrupcí, možná neprojdou, atmosféra v mnoha republikánsky kontrolovaných státech se dále zhorší. Soudní systém, stejně jako média, se ocitnou pod ještě větším tlakem.
Zatímco bohatší a vzdělanější elity v liberálních státech možná najdou způsob, jak se s těmito změnami vyrovnat, ostatní budou čelit tvrdší realitě. Pro mnoho Američanů bude Trumpovo prezidentství synonymem pro útoky na jejich práva a bezpečnost. A i když mohou doufat v demokratické vítězství v roce 2028, šance na svobodné a spravedlivé volby se bude s každým rokem zmenšovat.
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.
Na začátku letních prázdnin se stala další tragická událost. V pondělí zemřel malý chlapec v autokempu v Sedmihorkách na Semilsku. O život přišel po pádu do vody. Na místě zasahovaly záchranné složky.