V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.
Policie zatím nepotvrdila přesné okolnosti incidentu ani motiv řidiče. Na místě jsou rozsáhlá bezpečnostní opatření a situace se nyní vyšetřuje. Tiskový mluvčí vlády spolkové země Sasko-Anhaltsko Matthias Schuppe následně potvrdil, že šlo o záměrný útok.
Magdeburská policie o události informovala na sociální síti X (dříve Twitter), kde vyzvala veřejnost k trpělivosti a upozornila na probíhající šetření.
Tragédie se odehrála kolem 19:04 hodin. Pachatelem byl řidič tmavého vozu BMW, který byl bezprostředně po incidentu zadržen policií. Podle dostupných informací zemřel při útoku minimálně jeden člověk, zatímco počet zraněných se odhaduje na 60 až 80.
Server Die Welt uvedl, že podezřelý pachatel je v policejní cele. Jde o muže ze Saúdské Arábie narozeného v roce 1974. Podezřelý je lékař, který žije v Německu od roku 2006.
Následující záběry jsou jen pro otrlé
Na místo tragédie se vypravil také předseda vlády spolkové země Sasko-Anhaltsko Reiner Haseloff, aby vyjádřil podporu zasaženým rodinám a zúčastnil se koordinace opatření.
Svědci události uvedli, že řidič úmyslně navedl auto přímo do davu směřujícího k radnici. Incident způsobil mezi přítomnými paniku, mnoho lidí se snažilo utéct z místa tragédie.
Organizátoři trhů v reakci na situaci okamžitě ukončili akci a vyzvali návštěvníky, aby opustili centrum města. Policie uzavřela okolí a zahájila intenzivní vyšetřování.
Magdeburg, který má přibližně 240 tisíc obyvatel, je známý svou tradiční vánoční atmosférou, kterou každý rok přitahují tisíce návštěvníků. Tragédie vrhá stín na jednu z nejvíce očekávaných událostí roku a vyvolává otázky ohledně bezpečnosti na veřejných shromážděních.
"Bezpečnostní opatření máme nastavena již od začátku adventního období napříč republikou. Jde zejména o zvýšený výkon služby v místech s větší koncentrací lidí, jako jsou vánoční trhy a další kulturní akce. Nasazujeme i hlídky s dlouhými zbraněmi a balistickou ochranou," uvedla v reakci na incident Policie ČR na twitteru.
Bylo jasné, že i Simona Stašová bude oslovena, aby se vyjádřila ke zdravotnímu stavu Jiřiny Bohdalové. Maminka populární herečky se minulý týden podrobila vážné operaci štítné žlázy, která se neustále zvětšovala. Byl to risk, konstatovala neméně slavná dcera.
Kladenský hokej rovná se Jaromír Jágr. Momentálně to platí na ledě i v zákulisí, protože slavný útočník je hráčem i majitelem Rytířů. Obojí se ale může v následujících týdnech a měsících změnit. Dnes se totiž objevily zajímavé informace.
Při útoku nožem v německém městě Aschaffenburg ve spolkové zemi Bavorsko zemřel dvouletý hoch a jednačtyřicetiletý muž. Další dva lidé utrpěli zranění. O události informoval web DW s odkazem na vyjádření policie. Podezřelý Afghánec byl zadržen. Motiv činu není známý, policisté se obrací na svědky.
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos ocení dvě osobnosti, které mají zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Cena za mimořádný přínos české kinematografii bude během slavnostního ceremoniálu Českého lva 8. března udělena in memoriam dirigentovi Mariu Klemensovi, pod jehož taktovkou byla nahrána hudba k více než 150 filmům a televizním seriálům. Druhou oceněnou osobností bude režisér, scenárista a herec Karel Smyczek, který svými filmy a seriály zejména pro děti a mládež oslovuje několik generací.
Česko v úterý oběhla další smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Okolnosti jeho úmrtí jsou smutné i z toho důvodu, že 79. narozeniny měl teprve v pondělí.
Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.
Ukrajinská armáda oznámila útoky dronů na ruské cíle, včetně požáru na ropném skladu a výbuchů v závodě na výrobu vojenských letadel. Podle ukrajinských úřadů byl zasažen ropný sklad poblíž města Liski v západní Voroněžské oblasti, kde „hořely nádrže s palivem používaným okupanty“.
Stalo se to, co nikdo nepředpokládal. Princ Harry se dohodl na mimosoudním vyrovnání s mediálním domem News Group Newspapers, vydavatelem bulvárního deníku The Sun. Informuje o tom stanice Sky News. V úterý měl původně začít soudní spor, ale zahájení procesu bylo o den odloženo. Ve středu bylo oznámeno, že se obě strany sporu dohodly.
Česko se v probíhajícím týdnu obávalo o legendární Jiřinu Bohdalovou, u které se zásadním způsobem zhoršily potíže se štítnou žlázou. Musela proto na operaci. Lékaři se ale o slavnou herečku strachovali i po samotném zákroku. Proč?
Sluneční bouře fascinují a současně představují výzvu pro lidstvo už po staletí. Tyto úchvatné jevy, jako je například aurora borealis, vznikají díky slunečním erupcím – intenzivním výbuchům energie na povrchu Slunce. Přestože jsou tyto jevy okouzlující, skrývají v sobě i nebezpečí: silné sluneční bouře mohou narušit telekomunikace, satelity i elektrické sítě, což by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro globální společnost.
Hodně zvláštní je v posledních dnech dění kolem Tomáše Varteckého, který se rozhodl řešit své problémy. Lidé však mohli nabýt dojmu, že místo manželky mu pomáhá jen bývalá partnerka Anna K. K věci se proto rozhodla promluvit osoba, která má rozhodně co říct.
Druhým dnem po sobě vydává Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) výstrahu před ledovkou. Tentokrát na ni upozorňuje s předstihem, protože její tvorba hrozí během čtvrtečního dne, a to především v západní polovině země.