Šéfovo ego ničí firmu. Jak z toho ven?

Ego je přirozená součást každé osobnosti. Zdravé ego je nezbytné pro úspěch na vedoucích pozicích, ale i v ostatních oblastech života. Víra v sama sebe a své schopnosti, ve spojení se zdravým egem, nám dobře poslouží při snaze dosáhnout něčeho obtížného. Co když je ale ego ponecháno bez kontroly? Kvůli přebujelému egu, které přichází s mocí a úspěchem, jsme náchylnější k manipulaci, zužuje se naše zorné pole a kazí se naše chování. To může často vést k tomu, že jednáme proti našim hodnotám.

Irena Vrbová, koučka a zakladatelka konzultační společnosti Porto

Ego je náš ochranný val před okolním světem. Občas skrze něj ale nevidíme komunikaci či různé situace čistě. Ego se projevuje nejen v soukromém, ale i pracovním životě. Jak stoupáme v rámci organizační struktury, získáváme větší moc, vyšší plat, lepší kancelář nebo kvalitnější vybavení. To vše podporuje naše ego, a pokud se s ním nenaučíme pracovat a necháme mu volný průběh, důsledek našeho chování může být katastrofický.

Ego se nejsilněji projevuje v komunikaci s ostatními. Pokud se kolegové nepohodnou, vznikne nesoulad až spor. Potom už spolu vlastně nemluví dva lidé, ale čtyři – dva lidé a jejich dvě ega. „Pravděpodobně většina z nás, se za svůj život setkala s někým, kdo musel mít vždy pravdu, nerespektoval ani nenaslouchal jiným názorům, „poslušnost“ zaměstnanců si vynucoval agresivitou, neuznal vlastní pochybení nebo musel za každou cenu vyhrát. Velké ego v podstatě představuje jakousi bublinu, která nás nutí být silně zaujatými sami sebou – slyšíme a vidíme jen to, co chceme – což v konečném důsledku vede ke ztrátě kontaktu s kolegy a nakonec se všemi kolem nás,“ vysvětluje Irena Vrbová, koučka a zakladatelka konzultační společnosti Porto.

Ego se však může projevovat i opačně, než pouze agresivitou a potřebou soutěžit s ostatními. Mnoho šéfů se snaží svým lidem v týmu vycházet vstříc. I na úkor výsledků. „Potřebuješ volno navíc? Dám Ti ho. Jezdíš k babičce v pátek už ve dvě? Tak jeď. Nestihl jsi to dodělat do dovolené? Jeď na ni, já nebo někdo jiný to doděláme. Vypadá to na krásné vztahy ve firmě, ale bohužel jen z krásných vztahů se negenerují peníze na mzdy. Barter ve smyslu já Ti maximálně vyjdu vstříc, a Ty mi to vrátíš v dobře odvedené práci neexistuje,“ upřesňuje Irena Vrbová. A kde je to ego? Ve strachu, že když svým lidem šéf nevyhoví, odejdou pracovat jinam. Taková obava pak vedoucí často dostane do začarovaného kruhu, kdy právě oni jsou těmi největšími pracanty ve firmě.

Jak zajistit, aby ego pracovalo pro vás?

Dobrou zprávou je, že pokud jste si vědomi svého velkého ega, můžete na sobě pracovat. Umět s ním zacházet je důležitým aspektem úspěšných manažerů. „Úplný základ je pochopit, že ego máme každý a je to naprosto přirozené. Poté je skvělé se naučit vidět, kdy jsem to „já““ a kdy jsem „ego“. Když tohle člověk zvládne, přijde většinou úleva. Ale to může trvat roky, je to běh na celý život, ale krásný. Ego bývá velice chytré, někdy je lepší k tomuto procesu mít průvodce,“ dodává Irena Vrbová a přidává osvědčené zásady, které pomáhají při práci s vlastním egem:

Netahejte do práce a vztahů své ego.

Naslouchejte lidem a naučte se přijímat názor ostatních.

Nikdy se nepřestávejte učit. Chytrý člověk ví, že stále je toho tolik, co se lze naučit.

Svět se netočí jen kolem vás. Silní a úspěšní šéfové vědí, že nejsou středobodem všeho dění.

Neporovnávejte se s ostatními. Velká ega přicházejí s velkými očekáváními. Srovnávejte se pouze s vlastními ideály a touhami.

Jako šéf máte poslední slovo vy, zároveň nesete zodpovědnost za výsledky vaše i vašich lidí. Rozhodujte podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, vždy ale bez emocí a po zvážení názorů všech ostatních.

„Ego je naše součást a díky němu můžeme růst, být v životě šťastnější. Čím víc ho známe a čím víc mu rozumíme, tím víc zvládáme život celkově a role šéfa či majitele do něj patří. Každý šéf má ego jinde. Někdo v nákupu auta, někdo v komunikaci s kolegy,“ uzavírá Vrbová. Jen silní šéfové vědí, že trik je v tom, uvědomit si své ego-řízení a snažit se z něj co nejrychleji vymanit. Omezením vlastního ega dochází k tomu, že jsme méně konfliktní a zároveň více velkorysí. Stáváme se více sami sebou, což nakonec vede i k méně stresu.

Související:

Nejnovější