Nejvíc šancí na Českého lva mají Vlny a Amerikánka, ukázaly nominace

Tatiana Pauhofová a Vojtěch Vodochodský ve filmu Vlny.
Tatiana Pauhofová a Vojtěch Vodochodský ve filmu Vlny. , foto: Dawson Films
Marek Novotný 13. ledna 2025 14:26
Sdílej:

Vlny, které reprezentují Česko na Oscarech, a Amerikánka získaly nejvíce nominací pro 32. ročník výročních cen Český lev. O sošku se utká celkem 29 titulů v rámci 24 statutárních kategorií. V pondělí o tom informovala Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).

Nejvyššího počtu 14 nominací dosáhlo dobové drama Vlny Jiřího Mádla, které připomíná události roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Za Vlnami se s 13 nominacemi umístil stylizovaný snímek Viktora Tauše Amerikánka inspirovaný skutečným příběhem dívky, která v době normalizace prošla ústavní péčí, a její touze po svobodě.

Deset nominací utržil celovečerní hraný debut režiséra Adama Martince Mord – tragikomedie o vesnické zabijačce. S deseti nominacemi postupuje do druhého kola hlasování rovněž minisérie platformy Voyo Metoda Markovič: Hojer v režii Pavla Soukupa, která bez příkras ukazuje reálnou policejní práci v tehdejším ČSSR.

Po pěti nominacích mají shodně minisérie Dcera národa v režii Matěje Chlupáčka a Cristiny Groșan z produkce CANAL+ i film Smetana režiséra Marka Najbrta a seriál Smysl pro tumor režisérky Terezy Kopáčové z produkce České televize. Se čtyřmi nominacemi se o sošky Českého lva ucházejí seriál České televize Dobré ráno, Brno! II v režii Jana Prušinovského, dokumentární film Ještě nejsem, kým chci být režisérky Kláry Tasovské a hraný film Jiřího Havelky Zahradníkův rok. Tři nominace pak získal animovaný film Kristiny Dufkové Život k sežrání. 

V kategorii nejlepší celovečerní hraný film a shodně v kategorii nejlepší režie mohou Českého lva získat filmy Amerikánka, Mord, Od marca do mája, Vlny a Zahradníkův rok. Nominaci za nejlepší dokumentární film obdržely snímky Architektura ČSSR 58-89, Hranice Evropy, Ještě nejsem, kým chci být, Prezidentka a Válečný zpravodaj. Českého lva za nejlepší minisérii nebo seriál mohou získat minisérie Dcera národa, Metoda Markovič: Hojer, Vlastně se nic nestalo nebo seriály Dobré ráno, Brno! II a Smysl pro tumor.

O Českého lva bojuje i trojice animovaných filmů. V březnu si lví sošku může odnést film Hurikán, Velký Pán nebo Život k sežrání. Českého lva může získat i jeden ze tří krátkých filmů: Ani se nenaděješ a už se jmenuješ, Bzukot Země nebo Mezi námi moře.

Šance na Českého lva v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli mají Klára Kitto (Amerikánka), Lucie Žáčková (Manželé Stodolovi), Pavla Beretová (Rok vdovy), Magdaléna Borová (Sucho) a Tereza Ramba (Zápisník alkoholičky). Za vedlejší role pak akademici nominací ocenili Kláru Melíškovou (Amerikánka), Lucii Žáčkovou (Amerikánka), Karin Bílíkovou (Mord), Denisu Barešovou (Smetana) a Tatianu Pauhofovou (Vlny).

V kategorii nejlepší herec v hlavní roli se mohou nominací pyšnit Jan Hájek (Manželé Stodolovi), Karel Martinec (Mord), Václav Neužil (Smetana), Vojtěch Vodochodský (Vlny) a Oldřich Kaiser (Zahradníkův rok). V kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli akademiky nejvíce zaujali Jan Zadražil (After Party), Milan Ondrík (Ema a smrtihlav), Antonín Budínský (Mord), Martin Hofmann (Vlny) a Stanislav Majer (Vlny).

Ceny v hereckých kategoriích jsou od letošního roku nově samostatně udělovány za herecké výkony v seriálech a minisériích. Českého lva tak mohou získat v kategorii nejlepší herečka v seriálovém díle Antonie Formanová (Dcera národa), Zuzana Zlatohlávková (Dobré ráno, Brno! II) anebo Alžběta Malá (Smysl pro tumor).

V kategorii nejlepší herec v seriálovém díle pak byli nominováni Jan Kolařík (Dobré ráno, Brno! II), Petr Lněnička (Metoda Markovič: Hojer) a Filip Březina (Smysl pro tumor). Iva Janžurová (Náhradníci), Sarah Haváčová (Metoda Markovič: Hojer), Simona Lewandowska (Dobré ráno, Brno! II), Jiří Bartoška (Smysl pro tumor), Pavel Řezníček (Smysl pro tumor) nebo Petr Uhlík (Metoda Markovič: Hojer) pak mohou uspět v kategoriích vedlejších rolí v seriálových dílech.

K cenám Český lev neodmyslitelně patří i nestatutární Cena Magnesia za nejlepší studentský film, jež je pravidelně udělována ve spolupráci s Mattoni 1873 a Státním fondem kinematografie. Do pětice nominovaných filmů se probojovaly se svými snímky režisérky Marie-Magdalena Kochová (3MWh), Ema Hůlková (Ani se nenaděješ a už se jmenuješ), Greta Stocklassa (Bzukot Země), Tereza Kovandová (Humanity) a Pola Kazak (Plevel). Cena pro studenty je spojená s finanční odměnou od společnosti Mattoni 1873 ve výši 100 000 Kč.

Na dnešní tiskové konferenci ČFTA byly tradičně předány i nestatutární ceny Českého lva. Cenu filmových fanoušků, kterou uděluje ČFTA ve spolupráci s filmovým portálem ČSFD.cz, získal snímek Jiřího Mádla Vlny. Cenu za nejlepší filmový plakát získali Jan Kadlec a Jan Poukar, autoři plakátu k filmu Amerikánka. 

Hlasování ve všech oceňovaných kategoriích 32. ročníku cen Český lev probíhalo od 1. prosince 2024 do 5. ledna 2025. O nominacích rozhodovalo 228 filmových profesionálů z řad akademiků ČFTA. 

Z filmové produkce za rok 2024 hodnotili akademici ČFTA celkem 41 celovečerních hraných filmů, 16 dokumentárních filmů, které vybrala předvýběrová komise sestavená ze členů akademie z celkového počtu 42 snímků, 10 animovaných či loutkových filmů a také 10 krátkých filmů, které komise složená z akademiků vybrala z celkem 26 přihlášených snímků. Akademici posuzovali i 16 seriálů a minisérií přihlášených jejich vysílateli/producenty, které byly uvedeny na televizních obrazovkách nebo na online platformách. Pro nadcházející ročník cen Český lev došlo k několika změnám v oceňovaných kategoriích. Vedle nových kategorií pro herecké výkony v seriálech a minisériích byly televizní minisérie a seriály nově sloučeny do jedné kategorie a televizní filmy jsou posuzovány v rámci celovečerního hraného filmu. 

Ceny Český lev budou slavnostně předány 8. března v pražském Rudolfinu v přímém přenosu České televize na ČT1. Večer prostřednictvím předávajících bude tentokrát věnován filmovým profesionálům, kteří sice zůstávají v pozadí, ale bez nichž by žádný film nevznikl. Ceremoniálem bude provázet moderátor a youtuber Karel "Kovy" Kovář. Kreativním supervizorem večera za prezidium ČFTA bude Matěj Chlupáček. 

Stalo se
Počasí
Deštivé počasí

Počasí na Zemi: Proč se vlivem klimatické krize rapidně mění? Za vším stojí voda

Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů. 

Kultura
Tatiana Pauhofová a Vojtěch Vodochodský ve filmu Vlny.

Nejvíc šancí na Českého lva mají Vlny a Amerikánka, ukázaly nominace

Vlny, které reprezentují Česko na Oscarech, a Amerikánka získaly nejvíce nominací pro 32. ročník výročních cen Český lev. O sošku se utká celkem 29 titulů v rámci 24 statutárních kategorií. V pondělí o tom informovala Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).

České celebrity
Eva Adamczyková

Eva Adamczyková prozradila nejhezčí tajemství. Stala se maminkou

Marek a Eva Adamczykovi se na startu nového týdne pochlubili radostnou novinkou z osobního života. Olympijská vítězka ve snowboardcrossu a známý herec se dočkali prvního potomka. Rovnou odhalili i pohlaví a jméno miminka. 

Domácí
Ilustrační fotografie.

Počasí může lidem způsobit omrzliny, varují meteorologové? Jak jim předejít a jak je léčit?

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před náledím a ve třech krajích navíc teploty klesnou pod -12 °C. Podle meteorologů lidem hrozí omrzliny. Jak jim předejít a co dělat, když vás potkají?