Nezapomeňte. Lhůta na daňové přiznání se blíží ke konci

Daně, ilustrační fotografie
Daně, ilustrační fotografie, foto: Adam Mráček / INCORP images
Jakub Jurek 30. dubna 2025 09:14
Sdílej:

Elektronické podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2024 je třeba provést nejpozději do pátku 2. května 2025. Nejzazší termín pro úhradu vypočtené daňové povinnosti je totožný.

Podle aktuálních údajů Finanční správy bylo doposud podáno 1 997 389 daňových přiznání, přičemž téměř 65 % bylo odevzdáno elektronicky. U právnických osob dosáhl podíl elektronických podání téměř 100 %. Možnost podání přiznání v listinné podobě skončila již 1. dubna 2025.

Doporučený způsob podání je prostřednictvím portálu MOJE daně, umožňující přihlášení přes Identitu občana – bankovní identitu, eObčanku nebo mobilní klíč eGovernmentu. Podání přes tento portál je uživatelsky nejefektivnější, neboť systém automaticky vygeneruje přiznání ve správném formátu a umožní jeho přímé odeslání bez nutnosti použití datové schránky.

Jak uvedla generální ředitelka Finanční správy Simona Hornochová, zásadní výhodou je eliminace formálních chyb při vyplňování. „Výhodou portálu MOJE daně je, že vyplněné daňové přiznání bude vytvořeno ve správném formátu a lze jej odeslat finančnímu úřadu rovnou prostřednictvím portálu. Není tedy nutné použít datovou schránku.“

Datová schránka i nadále umožňuje rychlé odeslání formuláře, nicméně nenabízí automatizovanou pomoc při vyplňování přiznání, kterou poskytuje portál MOJE daně.

Subjekty, které využívají služeb daňového poradce nebo advokáta, mají prodlouženou lhůtu pro podání daňového přiznání až do 1. července 2025. Totéž platí pro subjekty, jejichž účetní závěrka podléhá povinnému auditu. Není nutné předem oznamovat finančnímu úřadu, že bude přiznání podávat zmocněnec – plnou moc lze přiložit až k samotnému přiznání.

Co se týče vracení přeplatků, finanční úřad je povinen vyplatit vratitelný přeplatek do 30 dnů od uplynutí lhůty pro podání přiznání. V případě elektronického podání do 2. května 2025 bude přeplatek vrácen nejpozději do 2. června 2025. U opožděného podání se lhůta počítá od skutečného data podání. Pokud finanční úřad zahájí kontrolní postup, lhůta pro vrácení přeplatku se neuplatní.

Témata:
Stalo se
Společnost
Miloš Zeman

Sám už by to nezvládl. Miloš Zeman otevřeně promluvil o plavbě žlutým člunem

Bývalý český prezident Miloš Zeman během pravidelného letního pobytu na chalupě na Vysočině opět nasedl do člunu. Plavbu absolvoval, přestože podmínky nebyly zrovna ideální. Lidé z ochranné služby museli být nablízku a pomáhat. 

Světové celebrity
Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson se opět postaral o poprask na sociálních sítích!

Britský televizní moderátor a hvězda pořadu Clarkson's Farm Jeremy Clarkson opět vyvolal rozruch na sociální síti X svým tradičním příspěvkem k výsledkům závěrečných zkoušek A-Level. Clarkson publikuje podobný vzkaz každoročně již od roku 2014 v den, kdy studenti v Anglii, Walesu a Severním Irsku obdrží své studijní výsledky. Dvanáctým rokem v řadě se tak snažil ukázat, že špatné známky nemusí znamenat překážku pro budoucí životní úspěch.

Světové celebrity
Ariana Grande

Ariana Grande konečně prozradila, s kým aktuálně randí!

Americká zpěvačka Ariana Grande oficiálně potvrdila obnovení milostného vztahu s tanečníkem a fotografem Rickym Alvarezem. Dvojice spolu randila již v letech 2015 až 2016, než se jejich cesty na dlouhou dobu rozdělily. O možném návratu se v kuloárech spekulovalo delší dobu a zpěvačka tyto dohady potvrdila zveřejněním společných fotografií na sociální síti Instagram.

Světové celebrity
Meghan Markle sdílela dosud nezveřejněnou scénu, která byla vystřižena z jejího seriálu na Netflixu.

Film Harryho a Meghan v kinech totálně propadnul!

Vévodkyni z Sussexu a jejímu manželovi princi Harrymu uštědřil jejich nejnovější filmový počin další výraznou porážku na americkém trhu. Dokumentární snímek z produkce jejich společnosti Archewell, který mapuje příběh amerických skautek prodávajících sušenky, v tamních kinech propadl a nedokázal se probojovat ani do první desítky nejsledovanějších filmů týdne.