Nové záběry atentátu na Fica. Zveřejnili je Finové, autorka je původně poskytla policii

Robert Fico
Robert Fico, foto: CNN Prima NEWS
Jakub Jurek 18. dubna 2025 13:29
Sdílej:

Finská veřejnoprávní televize Yle zveřejnila dosud neznámé záběry z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Autorkou materiálu je kameramanka Ivana Čukanová, která je poskytla pro připravovaný dokument o současném Slovensku.

Finská televize Yle zveřejnila dosud neznámé záběry z loňského atentátu na slovenského premiéra Fica. „Politické násilí zhoršilo atmosféru na Slovensku. Robert Fico, který se stal počtvrté premiérem, vehnal zemi po vzoru Maďarska do náruče Ruska,“ píše finská televize v popisu dokumentu. 

Autorkou nově zveřejněných záběrů je kameramanka Ivana Čukanová. „Když skončilo zasedání vlády, vyšli jsme před Dům kultury, abychom natočili odchod premiéra jako jakousi tečku za zasedáním vlády. Premiér šel směrem k lidem, podal si s nimi ruku. V tu chvíli z těch lidí střelec vystřelil, premiér se chytil za břicho a skutečně spadl přes tu lavičku. Pak už se to odehrálo velmi rychle. Ochranka naložila premiéra do auta a odvezla ho pryč,“ vylíčila podle serveru Aktuality.sk.

Podle svých slov Čukanová předala policii celý záznam, do médií se ale kvůli etice dostala pouze jeho část. Fico na něm je vidět ve velice citlivé pozici, kdy je bezmocně tažen ochrankou do auta. 

Nové záběry z atentátu nedávno sdílel také slovenský ministr Robert Kaliňák. Z nemocnice si odnesl prostřílené sako a košili, které měl premiér Fico v době útoku na sobě. „Fotil jsem to v podstatě přímo v nemocnici v Handlové, protože to samozřejmě museli sundat,“ sdělil. 

K atentátu na slovenského premiéra došlo 15. května loňského roku po výjezdním zasedání vlády v Handlové. Specializovaný trestní soud v Pezinku v květnu poslal pachatele do vazby, je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra. Obviněného k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. 

Stalo se
Počasí
Letní počasí, ilustrační foto

Počasí se v průběhu týdne promění. Předpověď odhaluje podrobnosti

První ryze červencový týden nabídne zpočátku chladnější počasí, které budou navíc doprovázet srážky. V druhé polovině týdne se však oteplí, víkendová maxima dokonce překročí třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

České celebrity
Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová

Tajemství svatby Martiny Sáblíkové. Víme, kde proběhla

Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová ještě loni tajily, že tvoří pár. Nyní už je situace jiná. Češi jim od čtvrtka gratulují ke vstupu do manželství, přičemž se objevují další a další informace o jejich svatbě. Kde se vlastně veselka uskutečnila? 

České celebrity
Boleslav Polívka

Bolek Polívka v novém filmu. Natáčí s jedním ze svých potomků

Co právě dělá Bolek Polívka? V Česku na slavného herce nenarazíte, protože se vydal natáčet k sousedům. Není jediným členem rodiny, který se podílí na vzniku nového filmu. V Polívkových šlépějích se ostatně vydalo několik jeho dětí. Přesto jsou jejich osobnosti odlišné. 

Světové celebrity
Paul McCartney

Další detaily svatby Taylor Swift: Paul McCartney se vytasil s písní od The Beatles!

Legendární hudebník Sir Paul McCartney zazpíval novomanželům Taylor Swift a Travisi Kelceovi na jejich páteční svatební hostině v Madison Square Garden hit od The Beatles z roku 1963 „I Want to Hold Your Hand“. Informaci potvrdil v sobotu zdroj pro časopis People s tím, že po samotném obřadu pozvala matka nevěsty Andrea všechny přítomné do recepčního sálu, kde bylo připraveno pódium.