Orbán si u Trumpa vyprosil výjimku ze sankcí pro Maďarsko

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér, foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**
Marek Novotný 8. listopadu 2025 10:39
Sdílej:

Americký prezident Donald Trump udělil Maďarsku výjimku ze sankcí kvůli pokračujícím nákupům ruské ropy a plynu po dobu jednoho roku. Informovala o tom BBC po návštěvě maďarského premiéra Viktora Orbána v Bílém domě. 

Trump během páteční Orbánovy návštěvy ve Washingtonu prohlásil, že výjimka pro Budapešť se zvažuje. "Je pro něj velmi těžké získat ropu a plyn z jiných oblastí," vysvětloval americký prezident, jehož pojí dlouholeté přátelství s maďarským premiérem. Orbán se ale zároveň snaží udržovat dobré vztahy i s Moskvou. 

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó po jednání na síti X napsal, že "Spojené státy udělily Maďarsku plnou a neomezenou výjimku ze sankcí na ropu a plyn". Podotkl, že rozhodnutí zaručí energetickou bezpečnost Maďarska. Zástupce Bílého domu nicméně potvrdil BBC, že jde o výjimku na jeden rok.

Britská stanice přesto mluví o velkém vítězství Orbána, který se dříve nechal slyšet, že sankce by zruinovaly maďarskou ekonomiku. V probíhající kampani před parlamentními volbami v dubnu příštího roku navíc slibuje voličům "levnou ruskou energii". 

Předmětem páteční diskuze mezi státníky byla i pokračující válka na Ukrajině. Budapešť měla nedávno hostit jednání Trumpa s ruským protějškem Vladimirem Putinem, které však šéf Bílého domu na poslední chvíli odvolal. 

"Rozumí Putinovi a zná ho velmi dobře. Myslím, že Viktor cítí, že my tu válku ukončíme v ne tak vzdálené budoucnosti," řekl Trump v pátek. Orbán zase pronesl, že jen Američané a Maďaři opravdu chtějí mír na Ukrajině. "Všechny ostatní vlády preferují pokračování války, protože mnoho z nich si myslí, že Ukrajina může na frontě zvítězit, což je nepochopení situace," sdělil. 

Americký prezident se následně svého hosta zeptal, zda by řekl, že Ukrajina nemůže vyhrát. "Víte, může se stát zázrak," odvětil předseda maďarské vlády. 

Stalo se
Světové celebrity
Kanye West

Kanye West se kvůli Hamiltonovi potýká se silnou žárlivostí

Rapper Kanye West, který si nyní říká Ye, se podle blízkých zdrojů potýká se silnou žárlivostí kvůli novému vztahu své bývalé manželky Kim Kardashian. Zakladatelka značky SKIMS začala randit s hvězdou Formule 1 Lewisem Hamiltonem, což pro Westa představuje obzvlášť citlivou záležitost. S britským závodníkem se totiž oba dobře znají více než deset let a v minulosti je pojilo blízké přátelství.

Světové celebrity
Victoria Beckham

Gordon Ramsay poprvé prozradil, co dělala Victoria Beckham na svatbě

Hvězdný šéfkuchař Gordon Ramsay se rozhodl uvést na pravou míru spekulace ohledně údajně nevhodného chování Victorie Beckham na svatbě jejího syna Brooklyna. Slavnostní událost z roku 2022, kdy si Brooklyn bral Nicolu Peltz, se letos opět dostala do popředí zájmu poté, co nejstarší syn Beckhamových na Instagramu obvinil svou matku, že mu svatbu „ukradla“ a při tanci se na něj nevhodně tiskla.

Světové celebrity
George Clooney

Povodně vytopily slavné celebrity! Pod vodou jsou George Clooney i Russell Brand

Luxusní sídla několika světoznámých celebrit v britském hrabství Berkshire se ocitla pod vodou poté, co se řeka Temže v důsledku vytrvalých dešťů vylila z břehů. Mezi zasaženými jsou herec George Clooney, komik Russell Brand nebo televizní osobnost Debbie McGee. Británie letos čelí extrémnímu počasí, kdy prší prakticky každý den a hladiny toků dosahují rekordních úrovní.

Světové celebrity
Princ Andrew

Epsteinovy spisy odhalují další detaily o schůzkách obětí s princem Andrewem

Ministerstvo spravedlnosti USA zveřejnilo rozsáhlý soubor dokumentů obsahující tři miliony stran e-mailů, fotografií a videí, které vnášejí nové světlo do kauzy zesnulého pedofila Jeffreyho Epsteina. Mezi šokujícími materiály se objevila komunikace naznačující, že Epstein mohl Andrewu Mountbatten-Windsorovi zajistit setkání s obětí obchodu se sexem. Podle uniklých e-mailů z srpna 2010 Epstein tehdejšímu princi doporučoval šestadvacetiletou Rusku.