Herec Orlando Bloom nedávno prozradil, že podstoupil zákrok zvaný aferéza, aby si nechal z krve odstranit mikroplasty. Tento krok vyvolal překvapení i skepsi – a především otevřel otázku, zda je vůbec možné mikroskopické plastové částice z těla skutečně odstranit. Vědci přitom varují, že vědecké důkazy pro účinnost podobných „očist“ zatím chybí.
Hvězda filmové série Piráti z Karibiku se rozhodla pro aferézu – lékařský zákrok, při němž je krev odebrána z těla, poté odstředěna nebo filtrována a následně vrácena zpět. Tento postup se běžně využívá při léčbě autoimunitních onemocnění nebo při příliš vysokých hladinách určitých složek krve. Použít ho k odstranění mikroplastů je však zatím vědecky neprokázaný experiment.
Bloom uvedl, že věří, že jeho tělo mikroplasty vstřebalo kvůli každodennímu kontaktu s plasty – a že se jich chtěl zbavit. V tom pravděpodobně není daleko od pravdy, alespoň co se týče expozice. Výzkumy ukazují, že mikroplasty se nacházejí ve vzduchu, ve vodě, v půdě, v potravinách – a dokonce i v lidských tkáních.
Mikroplasty jsou drobné částice plastů menší než 5 mm – od zrnek velikosti rýže až po mikroskopické fragmenty menší než červené krvinky. Vznikají buď záměrně (například jako mikroperličky v kosmetice), nebo rozpadem větších plastových výrobků, které se působením slunečního záření, tření či mechanického namáhání postupně rozkládají.
Denně jich může člověk podle některých odhadů pozřít kolem 883 kusů, tedy více než půl mikrogramu. Přesto stále nevíme, co přesně s nimi lidské tělo dělá. Hromadí se? Vyplavují se? Poškozují tkáně? Odpovědi chybí. Výzkumy zatím naznačují možné spojení s zánětlivými procesy, srdečně-cévními onemocněními či poškozením DNA, což může být cesta ke vzniku rakoviny.
Zdánlivě logická představa, že krev lze očistit jako voda přes filtr, naráží na limity současné medicíny. Autoři studie zaměřené na dialýzu – příbuznou proceduru, která čistí krev u pacientů s onemocněním ledvin – zjistili, že plastové součásti samotného zařízení mohou mikroplasty do krve naopak uvolňovat.
Aferéza, stejně jako dialýza, využívá plastové hadičky, filtry a membrány, které jsou při používání vystaveny tlaku a opotřebení. Tím vzniká paradox: zatímco se krev „čistí“, mohou se do ní plastové částice z přístroje dostávat.
Neexistuje přitom žádný vědecký důkaz, že mikroplasty lze z lidské krve účinně odfiltrovat – a už vůbec ne, že by to šlo bez vedlejších rizik.
Zatímco Bloomova snaha odráží rostoucí společenské obavy z plastového znečištění, odborníci varují před spoléháním na „detoxikační trendy“ bez vědeckého podkladu. Věda je teprve na začátku, co se týče pochopení toho, co mikroplasty v těle způsobují – a jak (a zda vůbec) je lze odstranit.
Namísto honby za rychlými řešeními odborníci doporučují snížení vystavení mikroplastům – tedy omezit plastové obaly, syntetické oblečení, jídlo ohřívané v plastu či vodu z plastových lahví.
Příběh Orlanda Blooma ilustruje nejen osobní touhu po zdraví, ale i širší společenský problém: plasty nás obklopují a pravděpodobně si je nosíme uvnitř sebe. Změnit to nebude snadné – a nebude to možné bez přísnějších regulací, vědeckého výzkumu a celospolečenského přehodnocení toho, jak plasty používáme.
Zatímco krevní filtrace zůstává sporným řešením, Bloom možná nevědomky nastolil důležitou otázku: co všechno jsme ochotni udělat – nebo riskovat – abychom se zbavili stop vlastní spotřeby?
Jeden z největších hitů Michala Davida (*65), slavná píseň Nonstop, mohl dnes patřit do šuplíku neuskutečněných nápadů. V devadesátých letech ji totiž jeho tehdejší manažer František Janeček (*80) zakázal nazpívat. Paradoxní příběh, který vypráví o zákulisním napětí i hudební intuici, teď s úsměvem připomněl sám skladatel Zdeněk Barták.
Rozpad mediálního impéria prince Harryho a Meghan Markle nabírá na obrátkách. Po neúspěšném podcastovém partnerství se Spotify, které skončilo v roce 2023, se nyní blíží ke konci i jejich pětiletá smlouva s Netflixem v hodnotě 100 milionů dolarů.
Herec Jiří Krampol znovu bojuje se závažnými zdravotními problémy. Podle informací serveru eXtra.cz je hospitalizován už od začátku července, ale jeho stav se v posledních dnech zhoršil natolik, že musel být napojen na kyslík. Známý muzikant Felix Slováček, který ho ve středu navštívil, přiznal, že slavný herec už nebyl schopný ho ani poznat.
Odpovědnost hostovat investiční ceremonie, která je obvykle vyhrazena přímým členům britské královské rodiny, by se mohla v budoucnu rozšířit i na královnu Camillu a Kate Middleton, přestože tuto povinnost v současnosti vykonávají pouze král Karel, princ William a princezna Anna.
Hudebník Ondřej Brzobohatý promluvil o svém znechucení ze soudního sporu s bývalou manželkou Taťánou Kuchařovou. Už více než osmnáct měsíců čeká na rozsudek ve věci, v níž žaloval někdejší Miss World kvůli pomluvám, které se podle něj snažily záměrně poškodit jeho pověst. Jak přiznal po posledním červencovém jednání, celá zkušenost ho psychicky ničí a kdyby mohl vrátit čas, pravděpodobně by si žalobu znovu velmi rozmyslel.
Prince Harry a Meghan Markle se ocitli pod ostrou kritikou od PR specialistky, která je označila za „poškozené zboží“. Tento výrok padl v souvislosti s informacemi, že jejich lukrativní smlouva s Netflixem, uzavřená v roce 2020, nebude obnovena a vyprší v září 2025.
Britská herečka a televizní moderátorka Denise Welch, matka frontmana kapely The 1975 Mattyho Healyho, se během čtvrtečního vystoupení v pořadu „Watch What Happens Live!“ nečekaně ostře vyjádřila k bývalému vztahu svého syna s americkou zpěvačkou Taylor Swift.
Po čtvrtečních intenzivních bouřkách, které zasáhly Moravu, vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pátek výstrahu před dalšími silnými bouřkami, tentokrát pro oblast Čech. Podle meteorologů by se měly bouřky objevit v pátek i v sobotu v odpoledních a večerních hodinách.
Svět zábavy se tento týden loučí s legendami. Po zprávě o úmrtí Ozzyho Osbourna přišla další smutná zpráva – ve věku 71 let zemřel v úterý na Floridě po srdeční zástavě wrestlingový gigant Hulk Hogan. Jeho herecký kolega Sylvester Stallone pro TMZ exkluzivně prohlásil, že Hogan byl nepřehlédnutelná síla a už nikdy neuvidíme nikoho podobného ve wrestlingu, filmu ani v reality show.
Lékař Salvador Plasencia, obviněný v souvislosti s loňským tragickým úmrtím herce Matthewa Perryho, ve středu u federálního soudu v Los Angeles přiznal vinu ve čtyřech bodech obžaloby. Přiznal, že Perrymu nelegálně dodával anestetikum ketamin v týdnech před hercovou smrtí.
Hulk Hogan, známý zápasník a herec, který se stal jednou z největších ikon světa profesionálního wrestlingu, zemřel ve věku 71 let. Terry Gene Bollea, jak znělo jeho skutečné jméno, zemřel po srdeční zástavě ve svém domě na Floridě, přičemž podle médií se jej lékaři snažili oživovat dlouhých 30 minut.
I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).