Oscar do Česka nezamíří. Vlny se mezi nominované filmy nedostaly

Tatiana Pauhofová a Vojtěch Vodochodský ve filmu Vlny.
Tatiana Pauhofová a Vojtěch Vodochodský ve filmu Vlny. , foto: Dawson Films
Marek Novotný 23. ledna 2025 17:49
Sdílej:

Český uchazeč o Oscara pro nejlepší zahraniční film, snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla, se z užšího výběru 15 kandidátů nedokázal dostat mezi pětici nominovaných. Vyplývá to ze seznamu nominací, které ve čtvrtek zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd. 

Vlny v září určilo jako českého uchazeče o nejprestižnější filmovou cenu hlasování členů České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. V prosinci se Mádlův film dostal do užšího výběrů. Dalším sítem už ale neprošel.

Na nejlepší zahraniční film jsou nominovány filmy I'm Still Here z Brazílie, The Girl with the Needle z Dánska, Emilia Pérez z Francie, The Seed of the Sacred Fig z Německa a Flow z Lotyšska. Slavnostní vyhlášení 97. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd se uskuteční 2. března 2025. 

Dobové drama Vlny připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci "bratrské pomoci" okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna.

Ikonickou zlatou sošku americké Akademie filmového umění a věd zatím získaly pouze dva československé a jeden český film: Obchod na korze (1965) Jána Kadára a Elmara Klose, o dva roky později Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a Kolja (1996) Jana Svěráka.

Šestice dalších filmů se pak probojovala do nominačního výběru: Lásky jedné plavovlásky (1966) a Hoří má panenko Miloše Formana (1968), Vesničko má středisková Jiřího Menzela (1986), Obecná škola Jana Svěráka (1991), Musíme si pomáhat Jana Hřebejka (2000) a naposledy Želary Ondřeje Trojana (2003). Do oscarového shortlistu byl v roce 2019 vybrán film Václava Marhoula Nabarvené ptáče a o dva roky později snímek Agnieszky Holland Šarlatán.

Stalo se
Zahraničí
Komentář
Donald Trump

Trump drží pistoli u hlavy americké ústavě a všem demokratickým zemím na světě

Šéf Bílého domu Donald Trump nasadil zběsilé tempo a ostře se pouští do samotných základů americké demokracie. Zřízení země, kde si lidé mohou stěžovat doslova na cokoli a často uspějí, se ocitá v ohrožení. Tyto hodnoty, byť někdy extravagantní, představují pro celý svět jedinečný symbol svobody a spravedlnosti. Pokud se Trumpovi podaří tento symbol zničit, demokratické zřízení ztratí svého nejsilnějšího ochránce, což by mohlo odstartovat jeho úpadek a erozi na globální úrovni.

Světové celebrity
Princezna Kate se vrátila do nemocnice, kde se léčila s rakovinou.

Rakovina vévodkyně Kate: Jak změnila prince Williama?

Během uplynulého roku musela princezna Kate čelit jedné z nejnáročnějších zkoušek svého života, když bojovala s rakovinou. Nemoc, která ji zasáhla nejen fyzicky, ale také psychicky, měla zároveň hluboký dopad na její nejbližší okolí, především na její vztah s princem Williamem. 

České celebrity
Anna Slováčková

Anička Slováčková má za sebou další dramatické momenty

Anna Slováčková se obává o svůj život, protože už přes rok opět bojuje se zákeřnou rakovinou. Nic není důležitější než zdraví, ale lidé se občas strachují i o jiné věci. Vyprávět o tom může i sympatická herečka a zpěvačka. 

České celebrity
Karel Gott

Karel Gott: Jeho slavný hit znají po celém světě

Lady Carneval je nejznámější písní, jakou zpěvák Karel Gott zařadil do svého repertoáru. Byla totiž přeložena do desítek jazyků a s nadsázkou lze říct, že ji znají po celém světě. Jaké je její tajemství?