Sir Paul McCartney varoval před změnami v autorském právu, které by podle něj mohly umožnit technologickým firmám využívat obsah umělců bez jejich souhlasu. V rozhovoru pro BBC vyjádřil obavy, že nové návrhy by mohly vést k tomu, že hudebníci a umělci nebudou mít možnost vydělávat na své práci.
Britská vláda zvažuje revizi autorského práva, která by umožnila vývojářům umělé inteligence používat obsah dostupný na internetu k trénování svých modelů, pokud se vlastníci práv nerozhodnou jej ochránit. Sir Paul, v rámci rozhovoru pro pořad Sunday with Laura Kuenssberg, upozornil, že změny by mohly odstranit motivaci pro tvůrce a vést k „ztrátě kreativity“.
„Když jsme byli mladí v Liverpoolu, našli jsme si práci, kterou jsme milovali, ale také nám platila účty,“ řekl McCartney. „Ale teď si představte, že mladí lidé napíšou krásnou píseň, a přitom ji nikdo neownuje, nikdo na ní nemá žádná práva. A kdokoli ji může jednoduše ukrást.“
Dodal: „Pravda je taková, že peníze někam plynou... Někdo dostává zaplaceno, tak proč by to neměl být ten, kdo seděl a napsal 'Yesterday'?“
Sir Paul vyzval vládu, aby znovu zvážila své návrhy. „My jsme lidé, vy jste vláda! Vaším úkolem je nás chránit,“ řekl. „Takže pokud přijímáte zákon, ujistěte se, že chráníte kreativní myslitele, kreativní umělce, jinak je ztratíte.“
Současně se vláda zabývá návrhem, který by umožnil firmám využívat materiál dostupný online bez ohledu na autorská práva, pokud by ho používaly pro těžbu dat nebo textů. Generativní AI systémy se učí z velkého množství dat, jako jsou texty, obrázky či hudba, a vytvářejí nový obsah, který vypadá, jako by ho vytvořil člověk.
Návrh počítá s tzv. „právem rezervace“ pro umělce, tedy možností opt-out, tedy rozhodnutí, že nechtějí, aby jejich obsah byl využíván tímto způsobem. Kritici ale tvrdí, že pro jednotlivce je prakticky nemožné monitorovat tisíce různých AI služeb, které mohou využívat jejich práci.
Další návrh, který by umělcům umožnil opt-in, tedy dát souhlas k využití jejich obsahu, bude předložen v House of Lords baronessou Kidron.
Tom Kiehl, generální ředitel organizace UK Music, uvedl: „Plány vlády na změnu autorského práva, které by usnadnily AI firmám používat hudbu umělců bez jejich souhlasu, ohrožují hudební průmysl. Bylo by to příliš riskantní pro kreativní sektor, který už nyní přispívá více než 120 miliardami liber do ekonomiky.“
Vláda však ujišťuje, že se cílem je zajistit silnou ochranu pro umělce v oblasti AI. „Naším cílem je nabídnout právní jistotu a transparentnost, která poskytne tvůrcům skutečnou kontrolu,“ uvedl mluvčí vlády.
Sir Paul McCartney a jeho kolega z Beatles, Sir Ringo Starr, v roce 2023 využili AI k extrakci vokálů z nedokončeného demo nahrávky Johna Lennona a vytvořili tak nový singl „Now and Then“, který získal široké uznání a byl nominován na dvě Grammy a Brit Award.
Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále.
Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC.
Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá.
Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.