Sir Paul McCartney varoval před změnami v autorském právu, které by podle něj mohly umožnit technologickým firmám využívat obsah umělců bez jejich souhlasu. V rozhovoru pro BBC vyjádřil obavy, že nové návrhy by mohly vést k tomu, že hudebníci a umělci nebudou mít možnost vydělávat na své práci.
Britská vláda zvažuje revizi autorského práva, která by umožnila vývojářům umělé inteligence používat obsah dostupný na internetu k trénování svých modelů, pokud se vlastníci práv nerozhodnou jej ochránit. Sir Paul, v rámci rozhovoru pro pořad Sunday with Laura Kuenssberg, upozornil, že změny by mohly odstranit motivaci pro tvůrce a vést k „ztrátě kreativity“.
„Když jsme byli mladí v Liverpoolu, našli jsme si práci, kterou jsme milovali, ale také nám platila účty,“ řekl McCartney. „Ale teď si představte, že mladí lidé napíšou krásnou píseň, a přitom ji nikdo neownuje, nikdo na ní nemá žádná práva. A kdokoli ji může jednoduše ukrást.“
Dodal: „Pravda je taková, že peníze někam plynou... Někdo dostává zaplaceno, tak proč by to neměl být ten, kdo seděl a napsal 'Yesterday'?“
Sir Paul vyzval vládu, aby znovu zvážila své návrhy. „My jsme lidé, vy jste vláda! Vaším úkolem je nás chránit,“ řekl. „Takže pokud přijímáte zákon, ujistěte se, že chráníte kreativní myslitele, kreativní umělce, jinak je ztratíte.“
Současně se vláda zabývá návrhem, který by umožnil firmám využívat materiál dostupný online bez ohledu na autorská práva, pokud by ho používaly pro těžbu dat nebo textů. Generativní AI systémy se učí z velkého množství dat, jako jsou texty, obrázky či hudba, a vytvářejí nový obsah, který vypadá, jako by ho vytvořil člověk.
Návrh počítá s tzv. „právem rezervace“ pro umělce, tedy možností opt-out, tedy rozhodnutí, že nechtějí, aby jejich obsah byl využíván tímto způsobem. Kritici ale tvrdí, že pro jednotlivce je prakticky nemožné monitorovat tisíce různých AI služeb, které mohou využívat jejich práci.
Další návrh, který by umělcům umožnil opt-in, tedy dát souhlas k využití jejich obsahu, bude předložen v House of Lords baronessou Kidron.
Tom Kiehl, generální ředitel organizace UK Music, uvedl: „Plány vlády na změnu autorského práva, které by usnadnily AI firmám používat hudbu umělců bez jejich souhlasu, ohrožují hudební průmysl. Bylo by to příliš riskantní pro kreativní sektor, který už nyní přispívá více než 120 miliardami liber do ekonomiky.“
Vláda však ujišťuje, že se cílem je zajistit silnou ochranu pro umělce v oblasti AI. „Naším cílem je nabídnout právní jistotu a transparentnost, která poskytne tvůrcům skutečnou kontrolu,“ uvedl mluvčí vlády.
Sir Paul McCartney a jeho kolega z Beatles, Sir Ringo Starr, v roce 2023 využili AI k extrakci vokálů z nedokončeného demo nahrávky Johna Lennona a vytvořili tak nový singl „Now and Then“, který získal široké uznání a byl nominován na dvě Grammy a Brit Award.
Velký smutek zavládl v rodině písničkáře Tomáše Kluse. Během pouhých několika měsíců se hudebník loučí s druhým pejskem. Smutnou zprávu o mazlíčkovi Rodriguezovi zveřejnil ve středu na svém instagramovém profilu.
Opravdu to skončí omluvou a vyplacením odškodného? Británie řeší, zda mimosoudní vyrovnání mezi princem Harrym a mediálním domem News Group Newspapers bude opravdu poslední kapitolou sporu. Na řadě je teď policie, která se jako jediná ještě může záležitostí zabývat.
Karla Šípa znají lidé především jako baviče a moderátora, nicméně úspěšný byl i jako textař populární hudby. V jejích vodách si ostatně našel i první manželku, známou zpěvačku Marcelu Holanovou. A ta nemá problém přiznat, že jeho zradu nesla těžce.
Chřipka je v Česku společně s dalšími akutními respiračními infekcemi nadále na vzestupu, pokračuje tak celoplošná epidemie. Konstatoval to Státní zdravotní ústav (SZÚ). Na sto tisíc obyvatel připadá 1940 nemocných, mezitýdenní vzestup činí téměř 30 procent. Podle expertů jde o očekávaný vývoj v souladu s předchozími respiračními sezónami.
Jaromír Soukup má být aktuálně opět nezadaný, protože jeho poslední partnerka poměrně nedávno oznámila rozchod. Možná to ale bylo jen naoko. Nejnovější informace totiž naznačují, že Soukup a Eva Feuereislová jsou opět spolu.
Česko i v uplynulém týdnu zasáhly smutné zprávy. Jedna z nich se týkala politika a hudebního producenta Petra Hanniga, který zemřel den po 79. narozeninách. Příbuzní a přátelé ho pak v tomto týdnu vyprovodí na poslední cestu.
Už pět let uplynulo na podzim od smrti Karla Gotta, která zásadně ovlivnila i další osud jeho nemovitostí. Veřejnost především vnímá dění kolem vily na Bertramce, kde pod dohledem vdovy Ivany vzniká muzeum. Členové rodiny se však vytratili i z chalupy na severu Čech.
Jak bude na přelomu ledna a února? I když se čeká značný teplotní pokles oproti úterním maximům, kdy teploty v Česku dosáhnou výrazně nadprůměrných hodnot, třeskutá zima rozhodně panovat nebude. Sněžit by však mohlo i v nižších polohách.
Dnes je to přesně měsíc, co Martin a Sára Donutilovi oznámili narození vytouženého syna, který dostal jméno Eliáš. Ani slavní herci to nemají jinak a snaží se uchovat si od první chvíle vzpomínky na fotkách. O uplynulém víkendu se zase měli čím pochlubit.
Mnozí členové ruské politické elity jsou zklamaní, že válka proti Ukrajině neskončila v roce 2024. Tato frustrace a únava se projevují napříč různými vrstvami moci, od Kremlu po regionální správu. Podle informací z několika zdrojů blízkých Putinově administrativě a ruské vládě se očekávání rychlého ukončení bojů nenaplnila, což vede k nejistotě ohledně budoucnosti a k dalšímu zhoršení ekonomické situace země. Uvedl to portál Meduza.
Rozdílně se po rozpadu manželství vyvíjejí osobní životy Martina Stropnického a Veroniky Žilkové. Zatímco ona se rozhodla ze sta procent věnovat rodině a svůj vztah ukončila, u něj to jde spíše opačným směrem. Dokonce se spekuluje o dalším manželství.
Českému tenisu dělají pěkných pár let skvělé jméno především tenistky. Tentokrát ale divácky oblíbený sport zasáhla smutná zpráva. Ve věku 54 let zemřel trenér Jiří Fencl, který vedl například Lucii Hradeckou, Markétu Vondroušovou nebo Ivetu Benešovou.