Prezident Petr Pavel naznačil, že by se za Ukrajinu měly postavit země ochotné usilovat o spravedlivý mír. Svobodný svět se podle jeho slov musí postavit zlu. Pavel už v pátek vyjádřil podporu ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému po roztržce s americkým protějškem Donaldem Trumpem v Oválné pracovně Bílého domu.
"Nastal čas přemýšlet o širší koalici ochotným za spravedlivý mír na Ukrajině. 'Mír' za podmínek agresora se nazývá kapitulace a jen by povzbudil všechny současné a budoucí agresory. Svobodný svět se musí postavit zlu," napsal Pavel v sobotu večer v angličtině na sociální síti X.
Český prezident už v pátek podpořil ukrajinského protějška po jeho roztržce s Trumpem v Bílém domě. "Stojíme na straně Ukrajiny víc než kdy dřív. Je čas pro Evropu, aby zvýšila své úsilí," vzkázal předevčírem do Kyjeva.
Premiér Petr Fiala (ODS) reagoval na předčasně ukončenou schůzku mezi Trumpem a Zelenským už v pátek večer, kdy stručně vyjádřil postoj české vládní garnitury. "Stojíme za Ukrajinou a na straně svobodného světa," napsal na sociální síti X. V sobotu odpoledne pak zveřejnil rozsáhlejší text k aktuálním událostem.
Evropa stojí podle českého premiéra před velkou historickou zkouškou. "O svou bezpečnost a dobrou budoucnost se musí postarat sama. Nikdo jiný to za nás neudělá. Pokud nechceme, aby se jen pár set kilometrů od našich domů dál rozpínalo agresivní Rusko, musíme navýšit vojenskou podporu Ukrajiny," uvedl šéf občanských demokratů.
K zajištění udržitelného a dlouhodobého míru je nutné se dobře vyzbrojit. Bez navýšení obranných výdajů na tři procenta hrubého domácího produktu to nepůjde, konstatoval Fiala.
"Kdokoliv říká opak, ten ohrožuje národní bezpečnost České republiky. A po včerejšku to platí víc než kdykoliv jindy," konstatoval s ohledem na průběh jednání v Oválné pracovně Bílého domu.
"Naše historické zkušenosti ukazují, že pokud dostatečně rychle nezvýšíme naše úsilí a necháme agresora si diktovat podmínky, neskončíme dobře. Tím se budu řídit na zítřejším jednání v Londýně," dodal premiér.
Českým turistům, kteří vyrazili na přelomu února a března do Egypta, se o uplynulém víkendu pořádně zkomplikoval návrat do rodné země. Důvodem byly potíže s letadlem, na jehož palubu sice lidé dvakrát nastoupili, ale museli ho opustit.
S celou pravdou ven se rozhodla jít tajnůstkářka Nela Slováková, která po rozchodu v závěru loňského roku hodně mlžila o svém osobním životě. Není divu, protože pikantních novinek je hned několik.
V německém městě Mannheim došlo dnes k vážnému incidentu, kdy automobil vjel do skupiny chodců v centru města. Podle svědků citovaných místním deníkem Mannheimer Morgen černé SUV vysokou rychlostí projelo městem a zasáhlo dav na trhu.
Řidič tramvaje z nedávného incidentu s ukrajinským cestujícím už nebude pokračovat v práci pro pražský dopravní podnik. Informoval o tom náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Případem se zabývají i policisté z hlavního města.
Lucii Vondráčkové mohli lidé v loňském roce fandit ve StarDance na obrazovkách České televize, ovšem její postava v seriálu konkurenční stanice není zrovna oblíbená. Dokonce se začalo hlasitě spekulovat nad tím, zdali Vondráčková neskončí.
Jednou z velkých kauz českého šoubyznysu v loňském roce bylo to, co se stalo mezi zpěváky Sebastianem a Miraiem Navrátilem. Ve světle reflektorů se kvůli tomu ocitla i Andrea Bezděková. Modelka se teď k celé situaci poprvé vyjádřila.
Elon Musk, třiapadesátiletý miliardář a zakladatel společností Tesla čo SpaceX, se stal otcem již počtrnácté. Se svou partnerkou, výkonnou ředitelkou společnosti Neuralink Shivon Zilis, přivítali na světě syna jménem Seldon Lycurgus. Zilis oznámila narození jejich čtvrtého společného dítěte na sociální síti v sobotu.
Maroš Kramár možná patří k těm, kdo litují rozpadu společného státu před více než třiceti lety, protože je aktivní v Česku i na Slovensku. Právě rodné zemi, respektive jejím úřadům, vyčítá to, že se stal obětí kolosálního podvodu a přišel o miliony.
V Česku začal týden, který se ponese ve znamení oteplování na startu meteorologického jara. Teploty by dokonce mohly vystoupat až nad 20 stupňů. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) již ale upozornil, že teplá epizoda jednoho dne skončí.
Návštěva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve Velké Británii v neděli večer vyvrcholila audiencí u britského krále Karla III. Šlo o druhé setkání obou mužů od začátku ruské invaze na Ukrajinu.
Agáta Hanychová a Eva Feuereislová si nic nedarují ani poté, co se druhá jmenovaná rozešla s podnikatelem Jaromírem Soukupem. Vzájemná nevraživost trvá. Dcera herečky Veroniky Žilkové dokonce přiznala velké obavy.
Začíná první březnový pracovní týden, který přímo naváže na první dva dny jara. Počasí bude odpovídat tomuto ročnímu období a směrem k příštímu víkendu se bude zlepšovat. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).