Pavel si pozval Babiše "na kobereček". Chtěl zjistit několik věcí

Petr Pavel
Petr Pavel, foto: Michael Zelinka / INCORP images
Marek Novotný 30. září 2025 21:25
Sdílej:

Prezident Petr Pavel se v pondělí setkal s lídrem favorizovaného hnutí ANO Andrejem Babišem. Politici řešili Babišův možný střet zájmů či jeho vydání k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Tématem bylo i povolební vyjednávání. 

O jednání mezi Pavlem a Babišem, které proběhlo v pondělí ráno, informovala kancelář prezidenta republiky na sociální síti X. Iniciovala ho hlava státu,

"Prezident pozval předsedu nejsilnější opoziční strany na Pražský hrad, aby ho požádal o vyjasnění, jak dostojí nárokům zákona o střetu zájmů, pokud by byl po říjnových sněmovních volbách pověřen sestavením vlády. Prezident se také dotazoval na to, jak se předseda hnutí staví k možnému vydávání v souvislosti s kauzou Čapího hnízda," uvedla kancelář.

Podle srpnových informací webu Seznam Zprávy dopsal Vrchní soud své rozhodnutí, jímž zavazuje soudce pražského městského soudu Jana Šotta svými pokyny. Senát má být přesvědčen o vině Babiše a současné europoslankyně Jany Nagyové. 

Soud dospěl k závěru, že dvojice se dopustila dvou trestných činů, konkrétně dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. Už nyní je však zřejmé, že rozsudek nepadne před volbami. Sněmovnu po nich čeká další rozhodování o vydání šéfa hnutí ANO k trestnímu stíhání. 

Pavel chtěl také od lídra hnutí ANO slyšet, co bude dělat po sečtení volebních výsledků. "Dále se prezident zajímal o to, jaké kroky Andrej Babiš zvažuje v případě volebního vítězství a kde bude hledat podporu pro svou případnou vládu," sdělila kancelář bez dalších podrobností. 

Žádný další z politických lídrů se před víkendem na Pražský hrad nechystá. "Prezident do voleb neplánuje žádné další jednání s předsedy politických stran," dodali jeho spolupracovníci.

Stalo se
Sport
Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová

Navždy. Rychlobruslařky Sáblíková a Zdráhalová si v bílém řekly ano

Hlavní svatební sezóna je v plném proudu, zatímco další rychlobruslařská sezóna teprve začne. Z hvězdného českého bruslařského páru už sice bude pokračovat jen Nikola Zdráhalová, ale v těchto dnech si pojistila podporu legendární Martiny Sáblíkové. Co se stalo?  

Počasí
Letní počasí, ilustrační fotografie.

Počasí bude proměnlivé, naznačuje předpověď na nadcházející dny

První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

České celebrity
Karlovy Vary

Karlovy Vary hostí slavný festival. Můžete potkat Hoffmana či Gyllenhaalovou

Již v pátek odstartuje Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, kde ani letos nebudou chybět velké hollywoodské hvězdy. Pořadatelé proto prozradili, kdy je lidé budou moci v lázeňském městě na západě Čech potkat. 

Světové celebrity
Katie Price

Katie Price předvádí na internetu žárlivé scény!

Modelka Katie Price prožívá po propuštění svého čtvrtého manžela Leeho Andrewse z vězení bouřlivé období plné žárlivosti a nejistoty. Osmačtyřicetiletá celebrita zuřivě reagovala na sociální síti Instagram poté, co jedna z fanynek poslala jejímu muži explicitní fotografii, na které pózovala v kožené sukni a punčochách, s výzvou, aby na Katie zapomněl a nechal se od ní opatrovat. Price veřejně sdílela snímek této zprávy a dotyčnou ženu zkritizovala s tím, že se za její chování na sociálních sítích stydí.