Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů.
Zvýšení globálních teplot, poháněné neustálým spalováním fosilních paliv, narušuje vodní cyklus různými způsoby. Teplejší vzduch dokáže zadržet více vodní páry, což vede k intenzivnějším dešťům. Zahřátá moře dodávají více energie hurikánům a tajfunům, čímž zesilují jejich destruktivní sílu. Globální oteplování rovněž zvyšuje pravděpodobnost sucha tím, že urychluje odpařování vody z půdy a posouvá vzorce srážek.
V roce 2024 zasáhly smrtící bleskové povodně Nepál a Brazílii, zatímco záplavy řek způsobily zkázu ve střední Evropě, Číně a Bangladéši. Super tajfun Yagi, který v září zasáhl jihovýchodní Asii, byl zesílen klimatickou krizí, stejně jako bouře Boris, jež zasáhla Evropu ve stejném měsíci, uvedl server The Guardian.
Sucha měla rovněž devastující dopady, například v jižní Africe klesla produkce plodin na polovinu, což způsobilo nedostatek potravin pro více než 30 milionů lidí. Zemědělci byli nuceni porážet dobytek kvůli vyschlým pastvinám a pokles výroby energie z vodních elektráren vedl k rozsáhlým výpadkům elektřiny.
Profesor Albert van Dijk, vedoucí autor zprávy, uvedl, že rok 2024 byl rokem extrémů, ale tento jev není izolovaný. Jde o součást zhoršujícího se trendu intenzivnějších záplav, delších such a rekordních extrémů. Zpráva varovala, že rok 2025 by mohl přinést ještě větší nebezpečí, pokud budou emise oxidu uhličitého nadále růst.
Rostoucí extrémy na obou stranách Zpráva, kterou sestavil mezinárodní tým vědců z univerzit v Austrálii, Saúdské Arábii, Číně, Německu a dalších zemích, analyzovala data z tisíců pozemních stanic a satelitů. Zjistila, že rekordy v množství srážek jsou lámány s rostoucí frekvencí. Například rekordní měsíční srážky byly v roce 2024 zaznamenány o 27 % častěji než v roce 2000 a rekordy v denních srážkách byly překonány o 52 % častěji.
V jižní Číně způsobily záplavy na řekách Jang-c’-ťiang a Perlové od května do července vysídlení tisíců lidí a škody za stovky milionů dolarů. Bangladéš zasáhly v srpnu těžké monzunové deště, které ovlivnily životy téměř šesti milionů lidí a zničily více než milion tun rýže. Ve Španělsku napadlo v říjnu během osmi hodin více než 500 mm deště, což vedlo k ničivým bleskovým povodním.
Mezitím Amazonie zažila ničivé sucho, které vedlo k požárům o rozsahu přes 52 000 km² v září, čímž se uvolnilo obrovské množství skleníkových plynů. Tyto extrémy ovlivnily životy, živobytí a celé ekosystémy.
Příprava na budoucnost Odborníci varují, že pro rok 2025 hrozí další zhoršení such v severní Jižní Americe, jižní Africe a některých částech Asie, zatímco oblasti jako Sahel a Evropa by mohly čelit zvýšeným rizikům povodní.
Profesor Van Dijk zdůraznil, že je nutné se připravit a přizpůsobit těmto extrémům. To zahrnuje budování silnějších protipovodňových opatření, rozvoj zemědělství odolného vůči suchu a zlepšení včasných varovných systémů. Voda zůstává nejdůležitějším zdrojem, jehož extrémy – povodně i sucha – představují jedny z největších hrozeb pro lidstvo.
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zatímco dnes nás ještě čekají letní teploty, v pátek se mírně ochladí. Na většině území se navíc bude během prázdnin objevovat občasný déšť nebo přeháňky, uvedl ČHMÚ.cz.
Michael Schumacher, sedminásobný mistr světa formule 1, který se od vážné nehody na lyžích v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti, se opět připomněl světu – tentokrát velmi výjimečným způsobem. Společně se svou manželkou Corinnou se podílel na charitativní akci, která má pomoci v boji proti demenci.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.
V Česku již několik let platí zákon, který upravuje provozní dobu obchodů o vybraných svátcích. Teď jsou za dveřmi Velikonoce, kdy budou prodejny po většinu času otevřené. Během jednoho ze čtyř volných dnů ale nenakoupíte.
Česko se podruhé ve dvou dnech loučilo s výraznou osobností. Po Aničce Slováčkové se ve středu uskutečnilo poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem. Uznávaný herec zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let.
Tragédie se stala ve středu odpoledne na příjezdu do Brna po dálnici D2. V koloně, která se utvořila kvůli úniku tekuté síry z cisterny, došlo ke smrtelné nehodě. Srážku dvou vozidel nepřežili tři lidé, další čtyři osoby utrpěly zranění.
Policie od noci z neděle na pondělí vyšetřuje případ vraždy ženy v Ostrově na Karlovarsku. Po činu zadržela podezřelého muže. Nyní vyšly najevo zajímavé informace o vztahu mezi obviněným a obětí a o tom, co předcházelo hrůznému činu.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Meteorologové ve středu připomněli platnou výstrahu před nebezpečím požárů a přidali další varování. Zejména na Vysočině ve čtvrtek udeří silný vítr o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko se ve středu rozloučilo s respektovaným hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let. Smuteční obřad se za velké účasti hereckých kolegů uskutečnil před polednem v historické budově Národního divadla.
Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Pravdivost tohoto přísloví poznali Jakub Štáfek a především jeho druhorozená dcera. Lékaři holčičce diagnostikovali závažnou nemoc. Naštěstí je pokrok v lidském vědění takový, že již existuje léčba.