Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů.
Zvýšení globálních teplot, poháněné neustálým spalováním fosilních paliv, narušuje vodní cyklus různými způsoby. Teplejší vzduch dokáže zadržet více vodní páry, což vede k intenzivnějším dešťům. Zahřátá moře dodávají více energie hurikánům a tajfunům, čímž zesilují jejich destruktivní sílu. Globální oteplování rovněž zvyšuje pravděpodobnost sucha tím, že urychluje odpařování vody z půdy a posouvá vzorce srážek.
V roce 2024 zasáhly smrtící bleskové povodně Nepál a Brazílii, zatímco záplavy řek způsobily zkázu ve střední Evropě, Číně a Bangladéši. Super tajfun Yagi, který v září zasáhl jihovýchodní Asii, byl zesílen klimatickou krizí, stejně jako bouře Boris, jež zasáhla Evropu ve stejném měsíci, uvedl server The Guardian.
Sucha měla rovněž devastující dopady, například v jižní Africe klesla produkce plodin na polovinu, což způsobilo nedostatek potravin pro více než 30 milionů lidí. Zemědělci byli nuceni porážet dobytek kvůli vyschlým pastvinám a pokles výroby energie z vodních elektráren vedl k rozsáhlým výpadkům elektřiny.
Profesor Albert van Dijk, vedoucí autor zprávy, uvedl, že rok 2024 byl rokem extrémů, ale tento jev není izolovaný. Jde o součást zhoršujícího se trendu intenzivnějších záplav, delších such a rekordních extrémů. Zpráva varovala, že rok 2025 by mohl přinést ještě větší nebezpečí, pokud budou emise oxidu uhličitého nadále růst.
Rostoucí extrémy na obou stranách Zpráva, kterou sestavil mezinárodní tým vědců z univerzit v Austrálii, Saúdské Arábii, Číně, Německu a dalších zemích, analyzovala data z tisíců pozemních stanic a satelitů. Zjistila, že rekordy v množství srážek jsou lámány s rostoucí frekvencí. Například rekordní měsíční srážky byly v roce 2024 zaznamenány o 27 % častěji než v roce 2000 a rekordy v denních srážkách byly překonány o 52 % častěji.
V jižní Číně způsobily záplavy na řekách Jang-c’-ťiang a Perlové od května do července vysídlení tisíců lidí a škody za stovky milionů dolarů. Bangladéš zasáhly v srpnu těžké monzunové deště, které ovlivnily životy téměř šesti milionů lidí a zničily více než milion tun rýže. Ve Španělsku napadlo v říjnu během osmi hodin více než 500 mm deště, což vedlo k ničivým bleskovým povodním.
Mezitím Amazonie zažila ničivé sucho, které vedlo k požárům o rozsahu přes 52 000 km² v září, čímž se uvolnilo obrovské množství skleníkových plynů. Tyto extrémy ovlivnily životy, živobytí a celé ekosystémy.
Příprava na budoucnost Odborníci varují, že pro rok 2025 hrozí další zhoršení such v severní Jižní Americe, jižní Africe a některých částech Asie, zatímco oblasti jako Sahel a Evropa by mohly čelit zvýšeným rizikům povodní.
Profesor Van Dijk zdůraznil, že je nutné se připravit a přizpůsobit těmto extrémům. To zahrnuje budování silnějších protipovodňových opatření, rozvoj zemědělství odolného vůči suchu a zlepšení včasných varovných systémů. Voda zůstává nejdůležitějším zdrojem, jehož extrémy – povodně i sucha – představují jedny z největších hrozeb pro lidstvo.
Neustálým turbulentním vývojem prochází vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska. Po další kritice na adresu šéfa Bílého domu přispěchal jeden z nejbohatších lidí světa s pochvalou, když ocenil Trumpovy zásluhy o mír na Blízkém východě.
Petra Kvitová v úterý odehrála poslední zápas ve Wimbledonu, kde zaznamenala největší úspěchy individuální kariéry. Pořadatelé nejslavnějšího turnaje na to nezapomněli. Kvitová tak dostala možnost se rozloučit i slovy.
Začíná poslední den tropické epizody, která sužovala Česko v dosavadním průběhu týdne. I dnes budou teploty na některých místech šplhat nad třicítku, dorazí však studená fronta, která přinese ochlazení či bouřky. Ty mohou být i velmi silné. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie uzavřela vyšetřování případu vyhrožování politikům. Důchodce z jižních Čech vyhrožoval například prezidentovi, předsedkyně Sněmovny či člence vlády. Nyní čelí obvinění. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
Červen je sice minulostí, ale vzpomínky na porážku Jaromíra Soukupa v zápase s influencerem Markem "Datlem" Valáškem jsou stále živé. Všechno nicméně nasvědčuje tomu, že známý podnikatel je nepoučitelný. Zdroje totiž potvrzují, že chce i přes pokročilý věk a nevalné výsledky v boxerské kariéře pokračovat.
Desítky nových případů svrabu měsíčně jsou evidovány v Praze. Na alarmující situaci se rozhodli upozornit městští hygienici, kteří nabádají lidi, aby se nepříjemné nákaze snažili předcházet. Mělo by totiž stačit dodržování několika základních věcí.
Někdejší starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ve středu odpoledne nastoupil do vězení, kde má strávit tři měsíce za porušení podmínky. Trest si Novotný vyslechl v květnu, před pár týdny skončil ve starostenské funkci.
Velmi smutná zpráva zasáhla českou hudební scénu v uplynulých dnech. Ve věku nedožitých 58 let zemřel Jiří Fiala, někdejší baskytarista legendární skupiny Mňága a Žďorp a mladší bratr jejího frontmana Petra Fialy. Rodina a přátelé se s ním rozloučí v příštím týdnu.
Česko nadále sužuje tropické počasí, přes 30 stupňů budou teploty šplhat i ve čtvrtek. Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukončí vlnu veder bouřky, které mohou být i velmi silné. Hrozí ve čtvrtek odpoledne a večer.
Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále.
Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC.