Počasí způsobilo nechtěný jev. Milovníci zimních radovánek ale nemusí smutnit

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Michael Zelinka / INCORP images
Marek Novotný 20. prosince 2024 16:15
Sdílej:

Hory zasáhla jen pár dní před Vánocemi poměrně výrazná obleva, na řadě míst sníh slezl. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ale není důvod smutnit, protože sněhové podmínky se v následujících dnech opět zlepší. 

Obleva skončila v noci na pátek přechodem studené fronty. Nový sníh, konkrétně asi pět centimetrů, napadl na hřebenech Krušných hor, Šumavy, Krkonoš, Jeseníků a Beskyd. "V dalších dnech se však hory dočkají dalšího nového sněhu a sněžit bude postupně i ve středních polohách," avizují meteorologové na sociálních sítích.

Starý sníh podle nich v nižších horských polohách většinou roztál. Například na Šumavě se udržel až od 1100 metrů, na většině ostatních hor leží souvislá sněhová pokrývka ve výškách od 800 metrů. Celková výšky sněhové pokrývky dosahuje hodnot nejčastěji kolem 20 centimetrů, na hřebenech nejvyšších hor až kolem 60 centimetrů.

Předpověď na pátek počítala s občasným slabým sněžením. V sobotu bude zpočátku srážek méně, během podvečera a večera bude od západu sněžení přibývat. "Nejvíce srážek můžeme očekávat v noci na neděli a v průběhu neděle. Nejvydatnější bude sněžení na jihozápadním návětří hor, kde může připadnout i přes 20 cm sněhu. V průběhu neděle ale bude sněžení v nižších horských polohách přecházet přechodně ve srážky smíšené či dešťové," uvedli meteorologové. 

Sněhové podmínky na horách se mají postupně vylepšovat, a to i na začátku příštího týdne. Během Vánoc bude sněhu přibývat už od středních poloh a sněžení se může vyskytovat i v nížinách, dodal ústav. 

Stalo se
Magazín
Mars, ilustrační fotografie.

Důkazy o životě ve vesmíru? NASA možná něco našla, je tu ale problém

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.

České celebrity
Tereza Kostková a Marta Jandová

Marta Jandová opět promluvila o strašáku vážné nemoci

Marta Jandová šla loni s pravdou ven v jedné citlivé věci, kterou by žádná žena nechtěla zažít. Některé ženy ale nemají na výběr, což byl případ populární zpěvačky. Lékaři u ní odhalili jeden velký potenciální problém, který se rozhodla řešit. 

České celebrity
Libor Bouček s manželkou.

Libor Bouček na zásadním místě. Tady se před 11 lety začal psát krásný příběh

Libor Bouček se svou rodinou utíká před zimou na exotickou dovolenou, kde si dopřejí slunce a teplo. Zvolili Mauricius, destinaci, která pro něj a jeho manželku Gabrielu nese hluboký emocionální význam a spoustu nezapomenutelných vzpomínek.

Počasí
podzimní počasí, ilustrační fotografie

Rok 2024 byl z pohledu počasí významný. Bohužel ne moc pozitivně

Rok 2024 se stal významným milníkem v dějinách klimatické změny, když byl poprvé zaznamenán průměrný globální nárůst teploty o více než 1,5 °C ve srovnání s předindustriálním obdobím. Tento symbolický práh, který byl stanoven jako ideální hranice v Pařížské dohodě, je varovným signálem pro celý svět. Vědci však zdůrazňují, že tento nárůst je zatím pouze dočasný, a naléhavě vyzývají k rozhodné akci, která by mohla změnit trajektorii budoucího klimatu.