Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o sedm haléřů na 36,54 koruny za litr. U nafty činil nárůst devět haléřů na 35,91 Kč.
Paliva budou zdražovat také v příštím týdnu, o zhruba patnáct haléřů na litr. Důvodem je růst cen ropy na světových trzích v posledních dvou týdnech, jehož dopad don cen pohonných hmot v Česku jen částečně tlumí zpevňování koruny vůči dolaru.
Ropa zdražuje i kvůli pondělnímu útoku ukrajinských dronů na ropovodní čerpací zařízení v regionu Kubáň, které zajišťuje přepravu ropy z Kazachstánu. Vývoz ropy z této středoasijské země tak v příštích dvou měsících, než se zařízení opraví, může klesnout až o třetinu. Poškozený ropovod, mezi jehož akcionáře náleží vedle ruského provozovatele ropovodů Transněfť také americké ropné kolosy Chevron a Exxon Mobil, představuje hlavní vývozní cestu pro ropu za Kazachstánu a zajišťuje také přepravu ropy ruské. Přepraví zhruba 80 procent ropy vyvážené z Kazachstánu.
Kyjev se svými dronovými útoky běžně snaží ochromit zejména ruské rafinérie, aby zhoršil zásobování ruských vojsk bojujících na Ukrajině. Pondělní útok byl však první, jenž se takto zásadně týká ropy z Kazachstánu. Navíc, Ukrajina dosud vždy své cíle volila tak, aby nezasáhla energetickou infrastrukturu byť jen částečně vlastněnou západními společnostmi.
Útok na ropné zařízení, v němž podíl americké firmy, uskutečnily ukrajinské síly jen poměrně krátce po telefonickém rozhovoru amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, který se uskutečnil minulý týden. Pravděpodobnost dalších podobných útoků z ukrajinské strany zůstává nyní poměrně vysoká, neboť jednání USA a Ruska bez účasti Ukrajiny se z hlediska Kyjevu nevyvíjejí příznivě.
Ondřej Brzobohatý se po oznámení rozpadu dalšího manželství držel raději v ústraní. To ale není možné dělat věčně, proto se v uplynulých dnech konečně ukázal na veřejnosti. Populární hudebník a syn legendárního herce měl ale jeden zásadní požadavek.
Ruští sportovci zřejmě budou mít možnost se zúčastnit již příštích olympijských her ve Spojených státech amerických. Mezinárodní olympijský výbor totiž přerušil suspendaci Moskvy, která vešla v platnost v souvislosti s její invazí na sousední Ukrajinu.
Jiřina Bohdalová je v mnoha ohledech nedotknutelnou osobností, ale nastávají situace, kdy ani ona není ušetřena. Jedna taková situace nastala dokonce před televizními kamerami. Popsala ji jiná známá Češka, která u toho také byla.
Policejní manévry zažili lidé ve středu v jihočeských Strakonicích. Strážci zákona tam rozběhli pátrání po ženě, která měla na souseda vytáhnou zbraň. Podezřelou osobu se podařilo zadržet, nebezpečí už nikomu nehrozí.
Strach měli lidé v uplynulých týdnech o Pavla Vítka, jenž skončil v péči lékařů kvůli vážným problémům se srdcem. Nyní už je ale zřejmé, že všechno dobře dopadlo, protože zpěvák se opět objevuje na veřejnosti.
Česká sportovní obec se může radovat. Jedna z našich nejúspěšnějších disciplín totiž zůstane v programu zimních olympijských her. Paralelní obří slalom na snowboardu, v němž opakovaně kralovala Ester Ledecká a naposledy na její úspěchy navázala Zuzana Maděrová, nebude chybět ani za čtyři roky ve Francii.
Festival Letní filmová škola Uherské Hradiště, jehož 52. ročník se koná od 24. do 30. července, prozradil první hosty a odtajnil programové sekce. Výroční ceny letos získají Anna Geislerová, Jiří Lábus a francouzský režisér animovaných filmů Michel Ocelot. Festival slavnostně zahájí česká premiéra filmu Wirbel režiséra Tomáše Hubáčka.
Exprezident Miloš Zeman se domnívá, že prezident Petr Pavel může na summitu NATO vyjadřovat odlišné názory, než má vláda premiéra Andreje Babiše (ANO), která si nepřála účast hlavy státu na aliančním jednání. Zeman také vyčetl Pavlovi, že se dostal do konfliktu s kabinetem.
Vztahy Jitky Boho nejsou neznámou. Zejména ten poslední s hercem Lukášem Langmajerem se v médiích řešil hodně, takže lidé dobře vědí, že modelka je znovu k mání. Jak sama prozradila, o nápadníky nemá nouzi.
Příští týden bude teplejší než ten probíhající, poté se opět nepatrně ochladí. Taková jsou očekávání meteorologů, kteří připravili aktuální dlouhodobý výhled. Nejvíce srážek má pak spadnout na přelomu července a srpna.
Překvapily vás včera či dnes otevřené obchody? I po letech si Češi nejsou jistí tím, kdy je během svátků otevřeno a kdy naopak zavřeno. Kdy se provozovatelé budou opět podřizovat platnému zákonu? Dvakrát je to čeká na podzim.
Bývalý britský princ Andrew, dnes známý jako Andrew Mountbatten-Windsor, se poprvé po několika měsících objevil na veřejnosti. Informovala o tom britská média. Podle novinářů ale nechtěl být mladší sourozenec krále Karla III. spatřen. To se nicméně nepovedlo.