Pohonné hmoty výrazně a nečekaně zdražují – a budou dále. Co je důvodem?

Čerpací stanice
Čerpací stanice, foto: Michael Zelinka / INCORP images
Lukáš Kovanda 16. ledna 2025 11:55
Sdílej:

Pohonné hmoty v Česku v uplynulých sedmi dnech zdražily tak výrazně, jak to ještě v minulém týdnu prakticky nikdo nečekal. Jenže na jeho konci oznámily Spojené státy sadu dosud nejrazantnějších sankčních opatření na ruskou energetiku. Sankce souvisí s odchodem administrativy Joea Bidena z Bílého domu. Smyslem jejich uvedení „na poslední chvíli“ je co možná nejvíce znesnadnit nastupující administrativě Donalda Trumpa případný appeasement vůči Rusku. Výsledkem je výrazný růst cen ropy.

Ropa Brent tak od začátku letošního roku zdražila již o více než deset procent. V Česku – v korunách – je její zdražení zhruba jedenáctiprocentní, neboť česká měna ještě navíc letos vůči té americké oslabuje. Za razantní americké sankce si tak už připlácí i čeští řidiči. Čerpací stanice v ČR totiž nelenily a zdražování ropy promptně, jak bývá zvykem, promítly do koncových cen. Benzín tak v Česku v uplynulých sedmi dnech zdražil o poměrně výrazných 38 haléřů na litr, na 36,21 Kč/l. Nafta zdražila dokonce o 44 haléřů na litr na 35,50 Kč/l. Benzín je tak nejdražší od loňského září, nafta od loňského srpna.

Kromě zdražující ropy samotné se v růstu cen u českých čerpacích stanic projevuje také znatelný vzestup cen velkoobchodně prodávaných paliv na komoditní burze v Rotterdamu, jež je určující i pro ceny v ČR.

Ropa Brent se nyní prodává za více než 82 dolarů za barel a je tak nejdražší od loňského července. Americké sankce mohou podle Mezinárodní agentury pro energii „význačně narušit nabídku ruské ropy na světových trzích a příslušné distribuční kanály“.  Vyhlížené možné výrazné snížení nabídky ropy na světovém trhu žene její cenu vzhůru. Navíc její cenu zvedá ještě možnost uplatnění přísnějších sankcí vůči íránské ropě, které už by měla na svědomí Trumpova administrativa.

Spojené státy nově uplatňují sankce na 160 tankerů, které loni dohromady přepravovaly 1,6 milionu barelů ruské ropy denně. To představuje 22 procent celkového ruského námořního exportu ropy. Přitom předchozí podobné sankce, jak doplňuje Mezinárodní agentura pro energii, byly velmi účinné, když snížily aktivitu sankcionovaných plavidel o 90 procent. Podobný vývoj se očekává i v případě tankerů sankcionovaných nyní.

Cena ropy tak může růst i nadále, navzdory včera dojednanému příměří mezi Izraelem a Hamásem. Čeští řidiči proto musí počítat s růstem cen pohonných hmot, o zhruba 50 haléřů na litr, také v následujících sedmi dnech.

Stalo se
Světové celebrity
Brad Pitt

Políček otci: Syn Angeliny Jolie vyškrtnul Brada Pitta

Syn slavné herecké dvojice Angeliny Jolie a Brada Pitta, čtyřiadvacetiletý Maddox, se rozhodl vypustit příjmení svého otce z filmových titulků. Stalo se tak u nejnovějšího snímku své matky s názvem Couture, na kterém se Maddox podílel jako asistent režie. Drama, ve kterém padesátiletá Angelina ztvárňuje americkou režisérku bojující s rakovinou prsu během práce v Paříži, vstoupilo do francouzských kin ve středu 18. února.

Počasí
Ilustrační fotografie.

Víkendové počasí nepřinese zásadnější změnu

Začíná víkend, kdy skončí meteorologická zima a zároveň únor a odstartuje meteorologické jaro a březen. Počasí má být podobné jako v posledních dnech, denní maxima budou stoupat nad 10 stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Domácí
Tomio Okamura

Okamura se po devíti letech objeví v Otázkách Václava Moravce

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se po devíti letech objeví v politickém diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na obrazovkách České televize. Šéf jedné z koaličních stran přijal pozvánku od televizních dramaturgů. 

České celebrity
Jiří Valenta

Valenta z kapely Olympic měl spáchat sebevraždu

Českou hudební scénou v týdnu otřásla zpráva o úmrtí někdejšího klávesisty kapely Olympic Jiřího Valenty. Podle dostupných informací si měl hudebník, jenž legendární formaci opustil před šesti lety, sám vzít život.