Drama kolem obsazení prezidentského postu v Jižní Koreji pokračuje. Vyšetřovatelé v pátek neuspěli při pokusu vykonat zatýkací rozkaz a zadržet zvoleného prezidenta Jun Sok-jola, který čelí tzv. impeachmentu. Upozornil na to web DW.
Vyšetřovatelé se dostali do areálu prezidentské rezidence přes velké bezpečnostní barikády a na místě překonali i vojenskou jednotku. Stopku jim vystavila až prezidentská ochranka, která prezidenta navzdory impeachmentu stále hlídá.
Lidé z úřadu pro vyšetřování korupce nakonec pokus o zadržení Jun Sok-jola kolem půl druhé odpoledne místního času vzdali z obav o vlastní bezpečnost. "Bylo vyhodnoceno, že je prakticky nemožné vykonat zatýkací rozkaz," uvedl úřad v prohlášení.
Právník prezidenta na páteční pokus reagoval vyjádřením, že vyšetřovatelé jednají protiprávně, takže se chystá podniknout odvetné právní kroky. "Vykonání rozkazu je nelegální a neplatné a tím pádem protiprávní," konstatoval.
Kromě ochranky stály vyšetřovatelům v cestě také stovky příznivců Jun Sok- jola, kteří se za tímto účelem shromáždili u jeho rezidence.
Jun Sok-jol se v prosinci neúspěšně pokusil vyhlásit stanné právo v Jižní Koreji. Poslanci reagovali spuštěním procesu impeachmentu, který byl na úrovni parlamentu úspěšný. Potvrdit ho však ještě musí ústavní soud.
Pravomocí prezidenta se nejprve ujal dosavadní prezident Han Tok-su, jenž byl ale rovněž zbaven funkce, protože podle opozičních politiků odmítal podniknout další kroky, aby byl dokončen proces impeachmentu Jun Sok-jola. Nyní je pověřeným jihokorejským prezidentem ministr financí Choi Sang-mok.
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.
Felix Slováček v úterý vyprovodil milovanou Aničku na poslední cestu, ale v nejnovější zpovědi se vrací do neděle 6. dubna, kdy dcera po statečném boji s rakovinou zemřela. Stalo se tak v obklopení nejbližšími osobami. Jak vypadaly její poslední chvíle mezi námi?
Finská veřejnoprávní televize Yle zveřejnila dosud neznámé záběry z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Autorkou materiálu je kameramanka Ivana Čukanová, která je poskytla pro připravovaný dokument o současném Slovensku.
Jedna z dlouhodobě nejpopulárnějších českých kapel se uprostřed koncertní šňůry potýká s velkými personálními problémy. Zpěváka J.A.R. Dana Bártu postihlo zranění, které hudebníky zcela zásadně limituje. Co se mu stalo?
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Jaromír Soukup se měl už o nadcházejícím víkendu vrátit do ringu, ale skutek utekl. Organizátoři v uplynulých dnech oznámili, že sobotní zápas kontroverzního podnikatele se neuskuteční. Fanoušci se ale boháče mezi provazy dočkají, nicméně až později.
Po dvou dnech s letními teplotami pozorujeme v Česku výraznou změnu počasí. Na značné části území prší a nejde o jen tak ledajaký déšť. Může se v něm objevit saharský prach, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Radostnou novinku ve čtvrtek oznámila Veronika Khek Kubařová. Jen několik týdnů před 38. narozeninami se pochlubila, že s manželem čekají po deseti letech manželství prvního potomka.
Počasí se o víkendu mírně ochladí. Oproti předchozím dnům se v sobotu letních teplot nedočkáme, v neděli ale podle ČHMÚ.cz bude citelně tepleji.
Rodina slavného hollywoodského herce Genea Hackmana, držitele dvou Oscarů, zažila tragédii, která nyní otřásá nejen americkými médii. Jeho manželka, 61letá Betsy Arakawa, zemřela za záhadných okolností, jež si nyní odborníci spojují s nakažením vzácným hantavirem. Nemoc je přenášena hlodavci a je známá svými příznaky podobnými chřipce, které však mohou mít fatální následky.
Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je.
Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.