Poslanci si zvedli platy o sedm tisíc korun

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Libor Novák 17. ledna 2025 12:26
Sdílej:

Platy vrcholných politiků se v letošním roce zvýší o téměř sedm procent, zatímco v následujících letech budou růst maximálně o pět procent ročně.

Tento krok umožnila novela zákona prosazená vládní koalicí, ačkoli opozice neuspěla se svým návrhem na zmrazení platů politiků až do konce roku 2029. Rozhodnutí vzbudilo mezi opozičními poslanci i veřejností kontroverzi, přičemž část poslanců ANO se hlasování nemohla zúčastnit kvůli účasti na pohřbu svého kolegy Milana Ferance, upozornil server Novinky.

Platy zákonodárců tak od letoška výrazně narostou. Řadoví poslanci si polepší o 7100 korun, čímž jejich měsíční příjem dosáhne 109 500 korun. Prezident republiky si přilepší o necelých 24 tisíc korun, což mu zajistí měsíční plat ve výši 365 tisíc korun. Novela vstoupí v platnost den po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Vládní představitelé, včetně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), obhajovali úpravu jako nezbytnou v důsledku loňského rozhodnutí Ústavního soudu. Ze 127 přítomných poslanců hlasovalo pro úpravu 67 zákonodárců vládních stran, zatímco 58 poslanců z opozičních lavic bylo proti.

Opoziční strany, jako ANO a SPD, navrhovaly zmrazení platů politiků až do roku 2029, což však vládní většina zamítla. Proti zvýšení platů hlasovali také pirátští poslanci, kteří zároveň neúspěšně navrhli zkrácení víceúčelových paušálních náhrad na dopravu. Naopak prošlo několik změn týkajících se kumulace funkcí, například zrušení odchodného pro poslance, kteří získají mandát v evropských institucích.

Jednání se nemohlo zúčastnit zhruba dvacet poslanců ANO kvůli účasti na pohřbu zesnulého kolegy Milana Ferance. Aby opozice nebyla znevýhodněna, vládní koalice se dohodla na systému párování, kdy za každého nepřítomného poslance ANO vyčlenila jednoho svého zákonodárce, který se hlasování zdržel. Tuto dohodu potvrdil předseda klubu STAN Josef Cogan.

Rozhodnutí o zvýšení platů politiků přichází v době, kdy veřejnost i opoziční strany požadují větší zdrženlivost ve výdajích politiků, což zvyšuje tlak na vládu ohledně její schopnosti přesvědčit občany o nezbytnosti těchto kroků.

Stalo se
Sport
Metoděj Jílek

Zlatý Jílek. Rychobruslař jasně triumfoval na deseti kilometrech

Bylo jasné před touto olympiádou v Miláně a Cortině d'Ampezzo, že teprve devatenáctiletý český rychlobruslařský talent Metoděj Jílek bude patřit mezi největší medailové naděje české olympijské výpravy. A tyto předpovědi se vyplňují do puntíku. Po stříbru na pěti kilometrech získává na svých prvních olympijských hrách i zlato po dalším fenomenálním výkonu na desetikilometrové trati.

České celebrity
Lela Vémola

Lela Vémola přiznala, jak teď funguje společná domácnost se zápasníkem

I osobní život Karlose Vémoly se řeší po jeho nedávném pobytu ve vazbě. Jeho manželka Lela byla přes Vánoce a Nový rok na tři děti sama. Z jejích aktuálních slov pak vyplývá, že se zápasník do chodu domácnosti stále moc nezapojuje. 

Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

V lese u Říčan našli mrtvou ženu. Policie stále nezná její totožnost

Středočeští kriminalisté se již od uplynulého víkendu zabývají úmrtím ženy u Říčan. Tělo se našlo v lese, bez dokladů a osobních věcí. Policisté se obrátili na veřejnost s výzvou o pomoc se stanovením totožnosti zesnulé. 

Sport
Eva Adamczyková

Češi mají další medaili z olympiády. Adamczyková dojela pro stříbro

Česko slaví další medaili ze zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo. Sbírku cenných kovů z olympiády završila Eva Adamczyková, která se vrátila pod pět kruhů po vážném zranění a následné mateřské pauze. Adamczyková skončila druhá ve finále snowboardcrossového závodu.