Tajné rozhovory mezi spojenci Ukrajiny v NATO ohledně vyslání mírových jednotek do země vyvolávají debatu o budoucnosti konfliktu. Podle britského deníku The Telegraph probíhají jednání mezi britským premiérem Keirem Starmerem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem o možném nasazení vojenských sil z obou zemí v rámci dohody, která by měla ukončit válku na Ukrajině. Britské zdroje však tvrdí, že Starmer zůstává k Macronově návrhu zdrženlivý.
Evropští lídři hledají způsoby, jak podpořit ukrajinskou suverenitu tváří v tvář novému směru americké zahraniční politiky pod vedením nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Trump již dříve naznačil, že Evropané by měli nést větší díl odpovědnosti za řešení konfliktu a že Spojené státy by se do mírových operací pravděpodobně nezapojily. Na prosincovém jednání v Paříži Trump naznačil, že by Evropa měla podporovat demilitarizovanou zónu na nově vymezených ukrajinsko-ruských hranicích.
Jedním z hlavních scénářů je vytvoření demilitarizovaného pásma na hranici mezi Ukrajinou a Ruskem, dlouhého přibližně 800 mil. Tuto zónu by střežily západní mírové síly, které by zajišťovaly, aby Rusko neohrozilo zbytek ukrajinského území. Tento plán by ale mohl vyžadovat územní ústupky od Ukrajiny, což mnozí považují za neudržitelný precedent porušování mezinárodního práva.
Wayne Jordash, odborník na mezinárodní právo, varoval, že pokud by Ukrajina byla donucena vzdát se území pod tlakem, vyslalo by to nebezpečný signál, že agrese může vést k dosažení politických cílů, což by podrývalo poválečný mezinárodní právní řád.
Jednání naráží na četné překážky. Někteří západní lídři pochybují o tom, že by Vladimir Putin měl skutečný zájem o mírová jednání. Britský vládní zdroj upozornil na otázky týkající se bezpečnosti případných mírových jednotek a rizika eskalace konfliktu. I samotná Ukrajina je k návrhům opatrná – prezident Volodymyr Zelenskyj zdůraznil, že jakékoliv řešení musí obsahovat záruky bezpečnosti a respektování ukrajinské suverenity.
Bývalý britský ministr obrany Grant Shapps zároveň podotkl, že mírové jednotky by byly jen minimální reakcí na to, co Ukrajina skutečně potřebuje. Podpora vojenských a bezpečnostních záruk zůstává klíčovou prioritou.
Ukrajina je připravena jednat, ale s jasnými podmínkami, které zahrnují zachování její územní integrity a mezinárodně uznaných hranic. Západní spojenci nadále diskutují o tom, jak nejlépe podpořit Ukrajinu, aniž by došlo k eskalaci konfliktu. Očekává se, že jednání budou pokračovat i v následujících týdnech, přičemž osud navrhovaného mírového uspořádání zůstává nejistý.
Policie od noci z neděle na pondělí vyšetřuje případ vraždy ženy v Ostrově na Karlovarsku. Po činu zadržela podezřelého muže. Nyní vyšly najevo zajímavé informace o vztahu mezi obviněným a obětí a o tom, co předcházelo hrůznému činu.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Meteorologové ve středu připomněli platnou výstrahu před nebezpečím požárů a přidali další varování. Zejména na Vysočině ve čtvrtek udeří silný vítr o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko se ve středu rozloučilo s respektovaným hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let. Smuteční obřad se za velké účasti hereckých kolegů uskutečnil před polednem v historické budově Národního divadla.
Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Pravdivost tohoto přísloví poznali Jakub Štáfek a především jeho druhorozená dcera. Lékaři holčičce diagnostikovali závažnou nemoc. Naštěstí je pokrok v lidském vědění takový, že již existuje léčba.
Největší pozornost byla během úterního posledního rozloučení s Aničkou Slováčkovou upřena na její rodiče. Smuteční obřad sice probíhal za zavřenými dveřmi, ale okamžiky, kdy slavní manželé dávali milované dceři poslední sbohem, se podařilo zachytit. Felix Slováček dal průchod emocím, když rakev s ostatky nakládali zpátky do auta pohřební služby.
Po roce na Velikonoce se opět opakuje jeden meteorologický jev. Do Česka dorazil písek ze Sahary, jeho příliv nad naše území vyvrcholí den před svátky. Lidé musí počítat se zhoršenou kvalitou ovzduší a sníženou viditelností.
Mnoho detailů úterního posledního rozloučení s Annou Slováčkovou zůstane utajeno, protože smuteční obřad v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze probíhal za zavřenými dveřmi. Kdo ze smutečních hostů se zastavil na rozhovor a vyjádřil své pocity?
Počasí bude v nadcházejících dvou dnech letní. Dnes teploty vyrostou na 26 stupňů, zítra podle ČHMÚ.cz v maximech dosáhnou až na 28 stupňů.
Dnes odpoledne proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze poslední rozloučení se zesnulou zpěvačkou a herečkou Annou Slováčkovou. Obřad, který si sama předem naplánovala, se konal v úzkém kruhu nejbližších.
Česko v posledních hodinách řeší sebevraždu Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kterou na konci předloňského roku nepřežilo 14 lidí. K tématu se vyjádřil i známý televizní moderátor Jakub Železný.
O víkendu si vzala život Lenka Šimůnková, matka jedné z obětí předloňské střelby v budově FF UK v Praze. Známá byla i tím, že po útoku kritizovala policisty a politiky. Terčem pro ni byl i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten se nakonec rozhodl prolomit mlčení a vyjádřit se k tomu, co se v sobotu stalo.