Pošle Západ vojáky na Ukrajinu? Probíhají tajná jednání

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron, foto: European Union
Libor Novák 17. ledna 2025 10:04
Sdílej:

Tajné rozhovory mezi spojenci Ukrajiny v NATO ohledně vyslání mírových jednotek do země vyvolávají debatu o budoucnosti konfliktu. Podle britského deníku The Telegraph probíhají jednání mezi britským premiérem Keirem Starmerem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem o možném nasazení vojenských sil z obou zemí v rámci dohody, která by měla ukončit válku na Ukrajině. Britské zdroje však tvrdí, že Starmer zůstává k Macronově návrhu zdrženlivý.

Evropští lídři hledají způsoby, jak podpořit ukrajinskou suverenitu tváří v tvář novému směru americké zahraniční politiky pod vedením nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Trump již dříve naznačil, že Evropané by měli nést větší díl odpovědnosti za řešení konfliktu a že Spojené státy by se do mírových operací pravděpodobně nezapojily. Na prosincovém jednání v Paříži Trump naznačil, že by Evropa měla podporovat demilitarizovanou zónu na nově vymezených ukrajinsko-ruských hranicích.

Jedním z hlavních scénářů je vytvoření demilitarizovaného pásma na hranici mezi Ukrajinou a Ruskem, dlouhého přibližně 800 mil. Tuto zónu by střežily západní mírové síly, které by zajišťovaly, aby Rusko neohrozilo zbytek ukrajinského území. Tento plán by ale mohl vyžadovat územní ústupky od Ukrajiny, což mnozí považují za neudržitelný precedent porušování mezinárodního práva.

Wayne Jordash, odborník na mezinárodní právo, varoval, že pokud by Ukrajina byla donucena vzdát se území pod tlakem, vyslalo by to nebezpečný signál, že agrese může vést k dosažení politických cílů, což by podrývalo poválečný mezinárodní právní řád.

Jednání naráží na četné překážky. Někteří západní lídři pochybují o tom, že by Vladimir Putin měl skutečný zájem o mírová jednání. Britský vládní zdroj upozornil na otázky týkající se bezpečnosti případných mírových jednotek a rizika eskalace konfliktu. I samotná Ukrajina je k návrhům opatrná – prezident Volodymyr Zelenskyj zdůraznil, že jakékoliv řešení musí obsahovat záruky bezpečnosti a respektování ukrajinské suverenity.

Bývalý britský ministr obrany Grant Shapps zároveň podotkl, že mírové jednotky by byly jen minimální reakcí na to, co Ukrajina skutečně potřebuje. Podpora vojenských a bezpečnostních záruk zůstává klíčovou prioritou.

Ukrajina je připravena jednat, ale s jasnými podmínkami, které zahrnují zachování její územní integrity a mezinárodně uznaných hranic. Západní spojenci nadále diskutují o tom, jak nejlépe podpořit Ukrajinu, aniž by došlo k eskalaci konfliktu. Očekává se, že jednání budou pokračovat i v následujících týdnech, přičemž osud navrhovaného mírového uspořádání zůstává nejistý. 

Stalo se