Velmi smutná zpráva zasáhla českou hudební scénu v uplynulých dnech. Ve věku nedožitých 58 let zemřel Jiří Fiala, někdejší baskytarista legendární skupiny Mňága a Žďorp a mladší bratr jejího frontmana Petra Fialy. Rodina a přátelé se s ním rozloučí v příštím týdnu.
"S hlubokým žalem oznamujeme, že nás opustil člověk s velkým srdcem, náš milovaný manžel, tatínek, syn, bratr, švagr, strýc, muzikant a kamarád, pan Jiří Fiala," píše se na parte, kde jsou uvedeni manželka, synové, maminka či slavnější bratr. Informoval o tom deník Blesk.
Jiří Fiala podle uvedených informací zemřel ve spánku v pátek 27. června. Poslední rozloučení proběhne ve čtvrtek 10. července v 15:00 v obřadní síni na hřbitově ve Valašském Meziříčí.
"S velikou lítostí a bolesti v srdci musím oznámit, že v pátek zemřel ve věku nedožitých 58 let můj bratr Jiří. Brácha Jura," uvedl Petr Fiala již v neděli na facebookovém profilu Mňágy, ve které zesnulý hudebník působil mezi lety 1988 až 1991 jako baskytarista. S kapelou nahrál její první album Made in Valmez.
Frontman populární formace prozradil, že mladší sourozenec zůstal hudbě věrný i po konci působení v Mňáze. Hrál v několika bigbítových či countryových kapelách ve Valašském Meziříčí.
"V posledních letech jsme spolu hráli ve znovuobnoveném Slepém střevu, naposledy jsme si zahráli před 14 dny v Ostopovicích u Brna a já jsem šťastný, že jsme tam zahráli dobře a měli jsme z toho radost," podotkl známý zpěvák a vyjádřil upřímnou soustrast rodině.
Mňága a Žďorp je legendární česká rocková kapela, která se v 80. letech zformovala ve Valašském Meziříčí. Do povědomí se dostala zejména po sametové revoluci díky hitu Hodinový hotel, jenž se objevil na již zmíněném albu Made in Valmez.
Soudní spory mezi bývalým hollywoodským párem Bradem Pittem a Angelinou Jolie eskalují. Pitt údajně žaluje svou exmanželku o 35 milionů dolarů (přibližně 820 milionů Kč) a zároveň se snaží vynutit zveřejnění neveřejné komunikace mezi nimi. Předmětem jejich vleklého sporu je francouzské vinařství Château Miraval, které manželé zakoupili v roce 2011 za zhruba 60 milionů dolarů.
Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se podle všeho chystá na návrat na filmové plátno. Umělkyně, dříve známá jako Meghan Markle, má mít menší roli typu cameo v připravovaném filmu s názvem "Blízcí osobní přátelé" (Close Personal Friends). Film, ve kterém hrají například Lily Collins, Jack Quaid, Brie Larson a Henry Golding, se v současné době natáčí v oblasti Los Angeles.
Oscarový herec Sir Anthony Hopkins vyvolal silnou reakci svými kontroverzními výroky v rozhovoru pro Sunday Times, kde zcela zpochybnil existenci stavů jako ADHD, OCD nebo Aspergerův syndrom.
Jana Adamcová se v uplynulých týdnech ocitla pod drobnohledem kvůli událostem kolem jejího manžela Jiřího Adamce. Bývalá moderátorka nyní naznačila, že jejich vztahy neutrpěly. Spíše naopak. Jednou prý bude za to "zlo", které ji potkalo, vděčná.
Nejvyšší správní soud (NSS) prověřil jednu ze stížností na průběh říjnových sněmovních voleb a rozhodl se podat trestní oznámení kvůli postupu jedné okrskové komise v Blansku. ANO bylo v okrsku započteno o více než 20 hlasů více, než hnutí získalo. Nemuselo jít jen o nepozornost, domnívají se soudci.
V Česku jde o jednu z nejsledovanějších kauz. Spor mezi bývalými manželi Ondřejem Brzobohatým a Taťánou Kuchařovou se táhne už dlouho, ale pomalu spěje k rozsudku. Padnout měl v těchto dnech, jenže nakonec je zase všechno jinak.
Velmi smutný den v pátek nastal pro rodinu Heleny Zeťové. Připadají na něj totiž její první nedožité narozeniny. Zeťové by dnes bylo půlkulatých 45 let. Pozůstalí vyzvali fanoušky, aby na zpěvačku vzpomínali.
Petr Pavel u příležitosti podání demise ocenil končící Fialovu vládu, podle jeho mínění opouští Strakovu akademii s dobrými výsledky. Prezident se domnívá, že příští kabinet tak má na čem stavět. Uvedl to na sociální síti X.
O mrtvých jen dobře? Prořízlou pusu nechal po smrti kardinála Dominika Duky promluvit frontman populární české kapely Rybičky 48. Duchovní bral podle známého hudebníka boží slovo nadarmo. Není divu, že slova muzikanta vyvolala velkou vlnu reakcí.
Dalším případem násilného činu ve vězení se zabývá policie. Po vraždě v plzeňské věznici byl nynější případ z Královéhradeckého kraje kvalifikován jako pokus o vraždu. Podezřelým je vězeň, který si již odpykává souhrnný třicetiletý trest odnětí svobody.
Nástup chladnějšího podzimního počasí se odkládá minimálně o týden, naznačuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). I po víkendu se očekávají maximální teploty, které budou dosahovat dvouciferných hodnot.
Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ministerstvům a dalším úřadům, aby prověřily, zda je třeba začít s přípravou testování jaderných zbraní. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Moskva tak reaguje na Washington, který již nařídil přípravu k obnovení testování jaderných zbraní.