Kalifornie čelí mimořádné situaci, kterou odborníci považují za důsledek klimatických změn. Velitel hasičského praporu David Acuna poskytl BBC Radio 4 širší pohled na aktuální požáry a zdůraznil, jak neobvyklé a závažné jsou pro toto roční období.
„Za posledních 30 let jsme měli v lednu pouze dvě velké požáry. A teď tu máme něco, co se dá označit jako bezprecedentní,“ uvedl Acuna. Požár Eaton, který devastuje oblast Los Angeles, je jedním z pěti velkých požárů, které vypukly v Kalifornii, což je naprosto neobvyklé pro období, kdy bývají požární týmy obvykle méně vytížené.
Acuna upozornil, že lednové období tradičně poskytuje hasičským týmům čas na zotavení a přípravu na jarní a letní sezónu, kdy riziko požárů obvykle stoupá. „V lednu máme obvykle snížené stavy a zaměřujeme se na projekty, které nás připraví na nadcházející sezónu. Ale teď jsme všichni venku, bojujeme s požáry a zachraňujeme lidi,“ vysvětlil.
Acuna také poukázal na to, že klimatické změny a s nimi spojené extrémní podmínky způsobují stále větší ohrožení. „Je neuvěřitelné, že klimatické změny a tyto podmínky nás dostaly do této situace, která představuje významnou hrozbu,“ dodal.
Požáry pohánějí silné větry, které dosahují rychlosti až 161 km/h. Tyto suché a teplé větry, které foukají z vnitrozemí na jih Kalifornie, výrazně snižují vlhkost a vysušují vegetaci, což vytváří ideální podmínky pro šíření ohně.
Kromě větrů přispěla k rozsahu požárů i mimořádná sucha. Po dvou zimách bohatých na srážky v letech 2022 a 2023, které vedly k růstu vegetace, se letošní zima ukázala být extrémně suchá. Tento rozdíl způsobil, že hustá vegetace je nyní vysušená a mimořádně hořlavá.
Podle klimatologa Daniela Swaina zažívá Jižní Kalifornie jedno z nejsušších období za posledních 150 let, zatímco severní Kalifornie má dostatek srážek. Tato "srážková nerovnováha" pravděpodobně přetrvá až do konce sezóny, uvedl pro The Guardian.
Požáry v Los Angeles jsou dalším důkazem toho, jak klimatická krize zvyšuje frekvenci a intenzitu těchto katastrof. Stoupající globální teploty vysušují půdu i vegetaci, čímž vytvářejí více dní s podmínkami ideálními pro požáry.
Studie ukazují, že lidskou činností způsobená klimatická změna přispěla k nárůstu spálených oblastí v Kalifornii o 172 % od 70. let. Deset největších požárů v historii státu se odehrálo v posledních dvou dekádách, z toho pět v roce 2020.
Po Velikonocích nás už na den přesně za týden čeká další sváteční den volna. Už tradičně s ním vyvstává otázka, zdali budou otevřené obchody. Naposledy byly během Velikonočního pondělí uzavřené. Tentokrát bude situace jiná.
Na české a slovenské televizní obrazovky se má vrátit populární pěvecká talentová show SuperStar. Potvrzují to informace od našich sousedů. Loni to bylo dvacet let, co soutěž poprvé proběhla v Česku i na Slovensku.
Ve čtvrtek odpoledne proběhlo v pražském krematoriu ve Strašnicích poslední rozloučení s někdejším senátorem, bývalým europoslancem a výrazným bojovníkem proti komunismu Jaromírem Štětinou. Zemřel ve věku 82 let po dlouhé nemoci, podle rodiny byla příčinou úmrtí zástava srdce.
StarDance má letos na obrazovkách České televize pauzu, čeští fanoušci tanečních soutěží už nemají komu fandit ani ve slovenské Let's Dance, kterou opustila herečka a zpěvačka Eva Burešová. Často se přitom zapomíná, že tyto show nejsou jen o slavných osobnostech, ale i o tanečních profesionálech. Dominik Vodička o tom ví své.
V Česku se dnes opět vyskytují bouřky. Meteorologové přitom dopředu upozorňovali, že budou jiné než ty pondělní. Nad Německem se nicméně vytvořila tlaková níže, která dále ovlivnila čtvrteční počasí v Česku. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Když je Václav Vydra v poslední době na něco dotazován, většinou je to zdravotní stav jeho manželky Jany Bouškové. Jak známo, oblíbená herečka podstoupila operaci a momentálně chybí v nových epizodách pořadu Prostřeno. Jak to teď s Bouškovou vypadá?
Česko má strach o hokejovou legendu. Bývalý hvězdný brankář Dominik Hašek opakovaně čelí výhrůžkám ze strany někdejšího ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Hašek se z toho ale nehroutí. Český stát mu navíc nabídl potřebnou ochranu.
Velké komplikace nastaly během čtvrtečního dopoledne v pražské hromadné dopravě. Jedna z přestupních stanic metra je totiž do odvolání uzavřena. Do technologických prostor začala prosakovat voda.
Ben Cristovao si kvůli exotickému původu nemohl v Česku snad nikdy stěžovat na nezájem opačného pohlaví. Ženám ale nyní posílá jasný vzkaz. Nejméně do června mají smůlu.
Velikonoční prázdniny jsou od úterý minulostí, ale nikoliv pro dceru Dary Rolins. Zpěvačka předem avizovala, že s jediným dítětem stráví dva týdny na Bali. Nyní se ozvala přímo z indonéského ostrova. Co dámy na společné dovolené zažily?
Ceny pohonných hmot v Česku dosahují nejnižších hodnot za poslední roky. Benzín je nejlevnější za tři a půl roku, nafta za bezmála dva roky. Podle ekonoma Lukáše Kovandy se však pokles cen zastaví.
Česko zasáhla v úvodu probíhajícího týdne jedna smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. Blízcí se s Höschlem rozloučí ještě tento týden.