První změna v nové Sněmovně. Pirátka nečekaně oznámila rezignaci

Volební štáb Pirátů
Volební štáb Pirátů, foto: Michael Cabal / INCORP images
Marek Novotný 8. října 2025 09:20
Sdílej:

Nově zvolená poslankyně Šárka Kučerová (Piráti), která kandidovala v Olomouckém kraji, v úterý oznámila rezignaci na mandát. Důvodem jsou mimořádně náročné osobní okolnosti, které jí i přes všechna uvážení neumožňují plně se věnovat práci poslankyně. Mandát tak připadne prvnímu náhradníkovi a místopředsedovi Pirátské strany Martinu Šmídovi.

"Moc si vážím důvěry všech voliček a voličů, kterou mi dali. O to těžší je teď mé rozhodnutí rezignovat na poslanecký mandát. Poslední období bylo pro naši rodinu mimořádně náročné. Služba veřejnosti vyžaduje plné nasazení – a já nechci slibovat něco, co jsem si uvědomila, že teď nemohu dělat na sto procent. Proto volím cestu, která je poctivá vůči vám i vůči mojí rodině. V roce 2019 měl můj manžel těžkou mrtvici. Roky jsme bojovali o návrat k normálnímu životu, ale pak přišla další rána: i přes veškerou snahu se manžela podruhé nepodařilo zachránit," vysvětila Kučerová. 

Zůstali jsme se synem sami – on přišel o tátu, já o partnera a oporu. Dlouho jsem fungovala jako 'máma na telefonu', která řeší krizové situace místo normálního dětství pro syna. Kandidovala jsem s plným odhodláním pracovat – až do poslední chvíle jsem věřila, že to zvládnu skloubit. Po zvolení jsem strávila 48 hodin intenzivním vyhodnocováním rodinné situace a dostupné podpory. Po delším uvážení jsem se rozhodla, že teď tu musím být se synem a věnovat se naplno jemu. Potřebujeme být spolu jako rodina a parťáci," konstatovala.

Navzdory rezignaci na mandát se Kučerová hodlá i nadále aktivně věnovat ochraně životního prostředí v Olomouckém kraji. "Do politiky mě přivedla snaha chránit naše prostředí a nenechat zapadnout kauzy jako Bečva a benzen. Ty příběhy nejsou uzavřené a budu se jim dál věnovat odborně a vytrvale dobrovolnicky v rámci pirátských expertních týmů. Zůstávám v Olomouckém kraji jako chemik a odborník, který dobře zná místní prostředí," zmínila politička.

"Vždycky jsme s Martinem Šmídou byli skvělý tým a tak to zůstane i nadále. Má moji naprostou důvěru, že bude řešit témata, se kterými jsem šla do kandidatury a které bych v Parlamentu prosazovala. Vím, že mé kroky mohou někoho zklamat. Proto děkuju za vaši důvěru i pochopení v tomto těžkém rozhodování," dodala Kučerová.

"Velmi si vážím její dosavadní práce a expertizy v oblasti chemie, ekologie a průmyslových zátěží (Bečva, benzen a související témata), která zůstane straně k dispozici. Šárka má pochopení celého klubu, a jelikož v Pirátech fungujeme jako tým už dlouhé roky, víme, že osobní či rodinné situace leckdy zamíchají kartami jinak, než bychom si sami přáli," reagovala předsedkyně poslaneckého klubu Pirátů Olgy Richterové.

Piráti se ve sněmovních volbách umístili na čtvrtém místě, získali 8,97 procenta hlasů a 18 poslaneckých mandátů. V Olomouckém kraji jim dalo hlas 7,33 procenta voličů, což znamenalo jeden mandát.

Stalo se
Světové celebrity
David Beckham

David a Victoria Beckhamovi světu demonstrovali svou sílu

Manželé David a Victoria Beckhamovi opět demonstrovali rodinnou jednotu, když se v pátek 6. března objevili na pařížském týdnu módy. Zatímco Victoria představovala svou novou kolekci pro podzim a zimu, v hledišti ji s hrdostí sledoval manžel David a tři z jejich čtyř dětí – synové Romeo a Cruz a dcera Harper. Tato veřejná podpora přišla jen několik dní poté, co jejich nejstarší syn Brooklyn okázale ignoroval narozeninová přání od své rodiny. 

Světové celebrity
Katie Price

Katie Price je kvůli manželovi ponížená. Povolala do boje právníky

Britská celebrita Katie Price prožívá po své čtvrté svatbě krušné chvíle. Podle exkluzivních informací deníku Mirror se cítí „ponížená“ neutichajícími kontroverzemi, které obklopují jejího nového manžela, dubajského podnikatele Leeho Andrewse. Situace zašla tak daleko, že se sedmačtyřicetiletá hvězda rozhodla povolat právníky, aby umlčela Leeho bývalou snoubenku Alanu Percivalovou, která o svém ex-partnerovi vynáší jedno šokující svědectví za druhým.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Netflix už o ně nemá zájem. Meghan a Harry jsou obrovská ztráta

Princ Harry a Meghan Markleová čelí dalším profesním potížím. Podle informací serveru Page Six se jejich filmové projekty pro Netflix ocitly na mrtvém bodě, což vyvolává vážné pochybnosti o budoucnosti jejich lukrativní smlouvy se streamovacím gigantem. Pár, který v září 2020 podepsal exkluzivní kontrakt v hodnotě několika milionů dolarů, má nyní problém doručit nový obsah, který by navázal na úspěch jejich úvodního dokumentu.

Domácí
Aleš Juchelka a Andrej Babiš

Budeme brečet. Babiš poprvé reagoval na Moravcův konec

Zejména opoziční politici v neděli reagovali na rozhodnutí moderátora Václava Moravce, který po 21 letech odchází z České televize. Nakonec se však ozval i premiér Andrej Babiš (ANO). V nadsázce prohlásil, že jeho vláda má průšvih.