Putin čelí po čtvrtstoletí u moci jedné z největších výzev: Návratu Donalda Trumpa

Donald Trump
Donald Trump, foto: Depositphotos
Libor Novák 1. ledna 2025 9:15
Sdílej:

31. prosince 1999 ruský prezident Boris Jelcin překvapil celý národ, když oznámil svou rezignaci a předání moci premiérovi Vladimirovi Putinovi. „Proč lpět na moci dalších šest měsíců, když země má silného lídra, kterého si většina Rusů přeje za prezidenta?“ řekl Jelcin. 

Tento neznámý politik a bývalý důstojník KGB se rychle stal hlavní postavou ruské politiky a nyní, o 25 let později, jeho vláda pokračuje bez většího oslabení, připomíná CNN.

Na konci roku 2024 se Putin zdá být pevně usazen u moci. Ruské síly dosáhly pokroků na bojišti na Ukrajině, zejména v Donbasu, a domácí politická scéna byla po smrti předního opozičního lídra Alexeje Navalného zcela vyčištěna od opozice. Navalnyj, který zemřel v odlehlé věznici za polárním kruhem, zanechal po sobě vakuum, jež Putin využil k triumfálnímu znovuzvolení.

Přesto se Putinova vláda ocitá na prahu nové nejistoty. Nově zvolený americký prezident Donald Trump slibuje rychlé ukončení války na Ukrajině. Ačkoli jeho plány na vyjednané ukončení konfliktu zůstávají nejasné, Trump dal jasně najevo, že chce postupovat rychle. „Jednou z věcí, které chci udělat a udělat rychle, je ukončit tu válku,“ řekl Trump během nedávného vystoupení v Arizoně. Putin, který do války vložil vše – od ekonomiky přizpůsobené válečným potřebám po diplomatické vztahy s Íránem a Severní Koreou – nyní čelí složitému vyjednávacímu soupeři.

Trump, který si v roce 2018 na summitu v Helsinkách vysloužil kritiku za vstřícnost k Putinovi, ukázal ochotu bourat zavedené normy zahraniční politiky. Zatímco jeho obdiv k Putinově autoritářství znepokojuje mnohé americké pozorovatele, jeho nevyzpytatelný přístup může být pro Kreml výzvou. Trumpův zvláštní zmocněnec pro Rusko a Ukrajinu, penzionovaný generálporučík Keith Kellogg, popsal válku jako „klecový zápas,“ ve kterém Trump může působit jako rozhodčí. „Máte dva zápasníky, kteří chtějí odejít, a potřebujete rozhodčího, aby je oddělil,“ řekl Kellogg.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v posledních týdnech zmírnil svou rétoriku a přiznal, že Ukrajina nemá sílu získat zpět veškeré ztracené území. Putin také naznačil ochotu k jednání, když prohlásil: „Politika je umění kompromisu.“

I když Putin ve svém novoročním projevu vykresluje Rusko jako silnou mocnost, reálná situace je mnohem složitější. V Sýrii, kde se režim prezidenta Bašára al-Asada zhroutil, má Rusko stále diplomatickou páku díky svému místu v Radě bezpečnosti OSN. „Rusko může být klíčovým hráčem při všech procesech souvisejících s politickým přechodem v post-asadovské éře,“ poznamenala Hanna Notte, ředitelka programu pro Eurasii při James Martin Center.

Na domácí frontě se ruská ekonomika ocitá pod rostoucím tlakem. Alexandra Prokopenko, analytička z Carnegie Russia Eurasia Center, upozorňuje, že ruská ekonomika přizpůsobená válečným potřebám se blíží bodu zlomu. Rostoucí nerovnost a zhoršující se životní podmínky ohrožují implicitní společenskou smlouvu mezi státem a obyvatelstvem.

Putin, který před čtvrtstoletím převzal moc s příslibem silné vlády, nyní čelí výzvám nové éry. Trumpův návrat do Bílého domu přináší nevyhnutelnou konfrontaci dvou nevyzpytatelných lídrů, kteří budou muset řešit nejen válku na Ukrajině, ale i širší geopolitické otázky. Jak se tento nový „klecový zápas“ vyvine, zůstává otázkou, která ovlivní celý svět.

Stalo se