Bělorusko, často vnímáno jako loajální spojenec Ruska, se v posledních letech intenzivněji obrací k Číně. Prezident Alexandr Lukašenko, který vládne zemi od roku 1994, zdůrazňuje přátelské vztahy s Pekingem a hledá nové ekonomické příležitosti v rámci spolupráce s čínským vedením. Jeho zájem o Čínu nyní sílí, a to zejména v době, kdy je Bělorusko pod tlakem západních sankcí a ruská podpora ztrácí na jistotě, uvedl server South China Morning Post.
Lukašenko, známý svým pragmatismem a schopností lavírovat mezi Moskvou a Západem, se dlouhodobě snaží o diverzifikaci zahraničněpolitických a ekonomických vazeb. Již v roce 2016 označil Bělorusko za „spolehlivého přítele Číny navždy“ a o tři roky později ujišťoval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že Peking se může spolehnout na podporu Běloruska „v jakékoli oblasti“. Lukašenko Čínu pravidelně chválí a označuje vzájemné vztahy za „železné přátelství“.
Ačkoli je Bělorusko na Rusku ekonomicky závislé, vztahy mezi Lukašenkem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem jsou komplikované. Lukašenko se dlouhodobě staví jako samostatný hráč, který využívá vztahy s Ruskem pro získání levných energií, ale zároveň se neváhá obracet k jiným partnerům, když to považuje za výhodné. V minulosti dokonce Lukašenko flirtoval se Západem a pokoušel se o normalizaci vztahů s Evropskou unií, aby zvýšil svůj vliv vůči Moskvě.
Nyní se však situace mění. Ruská ekonomika čelí vlastním problémům, včetně vysoké inflace a omezených zdrojů, což vyvolává otázky, jak dlouho bude Moskva schopna dotovat běloruskou ekonomiku. Navíc sankce ze strany Spojených států a EU, uvalené po brutálním potlačení protestů v roce 2020 a podpoře ruské invaze na Ukrajinu, zhoršily Lukašenkovu pozici na Západě.
V této nejisté situaci se Lukašenko obrací k Číně jako k možné spáse. Plánovaná návštěva Pekingu má posílit spolupráci v oblastech farmaceutiky, strojírenství a obrany. Lukašenko označil vztahy s Čínou za „budoucnost země“ a doufá, že posílení vazeb s Pekingem pomůže překonat ekonomické výzvy.
Lukašenko svou cestu do Číny prezentuje jako klíčovou událost, která určí směřování země na dlouhá léta. Návštěva proběhne v kontextu nadcházejících prezidentských voleb, které se v Bělorusku uskuteční 26. ledna. Lukašenko se však nemusí obávat výsledku – politická opozice je v exilu a kampaň prakticky není potřeba.
Jednou z mála proměnných, které by mohly ohrozit jeho vládu, je eskalace války na Ukrajině a její případné rozšíření na běloruské území. Běloruská armáda, postrádající motivaci i bojové zkušenosti, by zřejmě nebyla schopná čelit ukrajinskému útoku. Lukašenko se proto snaží udržet svou zemi mimo přímý konflikt a staví se do role zprostředkovatele, podobně jako Čína, která volá po mírovém řešení války.
Lukašenkova politika nyní směřuje k nalezení delikátní rovnováhy mezi Moskvou a Pekingem. S Čínou vidí příležitost k dlouhodobé stabilitě a ekonomickému růstu, zatímco vztahy s Ruskem zůstávají nezbytnou podmínkou přežití běloruského režimu. Pro Lukašenka je toto balancování klíčem k tomu, aby si zajistil dalších pět let své vlády v nejistém světě.
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.
Na začátku letních prázdnin se stala další tragická událost. V pondělí zemřel malý chlapec v autokempu v Sedmihorkách na Semilsku. O život přišel po pádu do vody. Na místě zasahovaly záchranné složky.