Bělorusko, často vnímáno jako loajální spojenec Ruska, se v posledních letech intenzivněji obrací k Číně. Prezident Alexandr Lukašenko, který vládne zemi od roku 1994, zdůrazňuje přátelské vztahy s Pekingem a hledá nové ekonomické příležitosti v rámci spolupráce s čínským vedením. Jeho zájem o Čínu nyní sílí, a to zejména v době, kdy je Bělorusko pod tlakem západních sankcí a ruská podpora ztrácí na jistotě, uvedl server South China Morning Post.
Lukašenko, známý svým pragmatismem a schopností lavírovat mezi Moskvou a Západem, se dlouhodobě snaží o diverzifikaci zahraničněpolitických a ekonomických vazeb. Již v roce 2016 označil Bělorusko za „spolehlivého přítele Číny navždy“ a o tři roky později ujišťoval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že Peking se může spolehnout na podporu Běloruska „v jakékoli oblasti“. Lukašenko Čínu pravidelně chválí a označuje vzájemné vztahy za „železné přátelství“.
Ačkoli je Bělorusko na Rusku ekonomicky závislé, vztahy mezi Lukašenkem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem jsou komplikované. Lukašenko se dlouhodobě staví jako samostatný hráč, který využívá vztahy s Ruskem pro získání levných energií, ale zároveň se neváhá obracet k jiným partnerům, když to považuje za výhodné. V minulosti dokonce Lukašenko flirtoval se Západem a pokoušel se o normalizaci vztahů s Evropskou unií, aby zvýšil svůj vliv vůči Moskvě.
Nyní se však situace mění. Ruská ekonomika čelí vlastním problémům, včetně vysoké inflace a omezených zdrojů, což vyvolává otázky, jak dlouho bude Moskva schopna dotovat běloruskou ekonomiku. Navíc sankce ze strany Spojených států a EU, uvalené po brutálním potlačení protestů v roce 2020 a podpoře ruské invaze na Ukrajinu, zhoršily Lukašenkovu pozici na Západě.
V této nejisté situaci se Lukašenko obrací k Číně jako k možné spáse. Plánovaná návštěva Pekingu má posílit spolupráci v oblastech farmaceutiky, strojírenství a obrany. Lukašenko označil vztahy s Čínou za „budoucnost země“ a doufá, že posílení vazeb s Pekingem pomůže překonat ekonomické výzvy.
Lukašenko svou cestu do Číny prezentuje jako klíčovou událost, která určí směřování země na dlouhá léta. Návštěva proběhne v kontextu nadcházejících prezidentských voleb, které se v Bělorusku uskuteční 26. ledna. Lukašenko se však nemusí obávat výsledku – politická opozice je v exilu a kampaň prakticky není potřeba.
Jednou z mála proměnných, které by mohly ohrozit jeho vládu, je eskalace války na Ukrajině a její případné rozšíření na běloruské území. Běloruská armáda, postrádající motivaci i bojové zkušenosti, by zřejmě nebyla schopná čelit ukrajinskému útoku. Lukašenko se proto snaží udržet svou zemi mimo přímý konflikt a staví se do role zprostředkovatele, podobně jako Čína, která volá po mírovém řešení války.
Lukašenkova politika nyní směřuje k nalezení delikátní rovnováhy mezi Moskvou a Pekingem. S Čínou vidí příležitost k dlouhodobé stabilitě a ekonomickému růstu, zatímco vztahy s Ruskem zůstávají nezbytnou podmínkou přežití běloruského režimu. Pro Lukašenka je toto balancování klíčem k tomu, aby si zajistil dalších pět let své vlády v nejistém světě.
Počasí se příští týden bude zpočátku držet nad hranici dvaceti stupňů, s blížícím se víkendem se podle ČHMÚ.cz ale citelně ochladí.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.
Jihočeská policie od neděle vyšetřuje smrt muže, jehož měl napadnout a usmrtit vlastní pes. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti.