Bělorusko, často vnímáno jako loajální spojenec Ruska, se v posledních letech intenzivněji obrací k Číně. Prezident Alexandr Lukašenko, který vládne zemi od roku 1994, zdůrazňuje přátelské vztahy s Pekingem a hledá nové ekonomické příležitosti v rámci spolupráce s čínským vedením. Jeho zájem o Čínu nyní sílí, a to zejména v době, kdy je Bělorusko pod tlakem západních sankcí a ruská podpora ztrácí na jistotě, uvedl server South China Morning Post.
Lukašenko, známý svým pragmatismem a schopností lavírovat mezi Moskvou a Západem, se dlouhodobě snaží o diverzifikaci zahraničněpolitických a ekonomických vazeb. Již v roce 2016 označil Bělorusko za „spolehlivého přítele Číny navždy“ a o tři roky později ujišťoval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že Peking se může spolehnout na podporu Běloruska „v jakékoli oblasti“. Lukašenko Čínu pravidelně chválí a označuje vzájemné vztahy za „železné přátelství“.
Ačkoli je Bělorusko na Rusku ekonomicky závislé, vztahy mezi Lukašenkem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem jsou komplikované. Lukašenko se dlouhodobě staví jako samostatný hráč, který využívá vztahy s Ruskem pro získání levných energií, ale zároveň se neváhá obracet k jiným partnerům, když to považuje za výhodné. V minulosti dokonce Lukašenko flirtoval se Západem a pokoušel se o normalizaci vztahů s Evropskou unií, aby zvýšil svůj vliv vůči Moskvě.
Nyní se však situace mění. Ruská ekonomika čelí vlastním problémům, včetně vysoké inflace a omezených zdrojů, což vyvolává otázky, jak dlouho bude Moskva schopna dotovat běloruskou ekonomiku. Navíc sankce ze strany Spojených států a EU, uvalené po brutálním potlačení protestů v roce 2020 a podpoře ruské invaze na Ukrajinu, zhoršily Lukašenkovu pozici na Západě.
V této nejisté situaci se Lukašenko obrací k Číně jako k možné spáse. Plánovaná návštěva Pekingu má posílit spolupráci v oblastech farmaceutiky, strojírenství a obrany. Lukašenko označil vztahy s Čínou za „budoucnost země“ a doufá, že posílení vazeb s Pekingem pomůže překonat ekonomické výzvy.
Lukašenko svou cestu do Číny prezentuje jako klíčovou událost, která určí směřování země na dlouhá léta. Návštěva proběhne v kontextu nadcházejících prezidentských voleb, které se v Bělorusku uskuteční 26. ledna. Lukašenko se však nemusí obávat výsledku – politická opozice je v exilu a kampaň prakticky není potřeba.
Jednou z mála proměnných, které by mohly ohrozit jeho vládu, je eskalace války na Ukrajině a její případné rozšíření na běloruské území. Běloruská armáda, postrádající motivaci i bojové zkušenosti, by zřejmě nebyla schopná čelit ukrajinskému útoku. Lukašenko se proto snaží udržet svou zemi mimo přímý konflikt a staví se do role zprostředkovatele, podobně jako Čína, která volá po mírovém řešení války.
Lukašenkova politika nyní směřuje k nalezení delikátní rovnováhy mezi Moskvou a Pekingem. S Čínou vidí příležitost k dlouhodobé stabilitě a ekonomickému růstu, zatímco vztahy s Ruskem zůstávají nezbytnou podmínkou přežití běloruského režimu. Pro Lukašenka je toto balancování klíčem k tomu, aby si zajistil dalších pět let své vlády v nejistém světě.
V Česku bylo možné od úterního rána na některých místech pozorovat zajímavý úkaz. Šlo o díry v oblačnosti s poměrně neobvyklým vzhledem.
Ruský prezident Vladimir Putin se od počátku své vlády snažil vybudovat obraz neotřesitelného lídra, který pevně ovládá svou zemi i její mezinárodní vliv. Nicméně současné události, a zejména porážka jeho spojence Bašára Asada v Sýrii, vrhají stín pochybností na stabilitu jeho režimu. Pád syrského prezidenta do exilu v Moskvě je nejen symbolem ztráty ruských imperiálních ambicí na Blízkém východě, ale i varovným signálem pro Putina samotného.
Karel Šíp patří k hvězdám českého šoubyznysu, ale ještě větším jménem je Jiří Suchý. Oba muže pojí přátelství, ale legendární principál Semaforu má problém s jedním označením, které populární moderátor pro lidi svého druhu vymyslel.
Česko v současnosti čelí rostoucí epidemii respiračních onemocnění, zejména chřipky, která výrazně zatěžuje zdravotnická zařízení.
Anička Slováčková se během boje se zákeřnou nemocí potýká s nejrůznějšími výkyvy, což vědí i její fanoušci, které poctivě informuje. Pravdou ale je, že dcera slavných rodičů zvažovala, že se lidem úplně ztratí z očí.
Jaromír Soukup je opět k mání, protože poslední partnerka Eva Feuereislová se rozhodla mu dát kopačky. Předtím ale odolávala velkému tlaku, protože podnikatel chtěl jejich vztah posunout na úplně jinou úroveň.
Veronika Žilková vstoupila do nového kalendářního roku jako nezadaná a ráda by ho tak strávila celý, i když je složité předjímat, co se v dalších týdnech a měsících semele. Předsevzetí známé herečky je ale jasné.
V Číně roste počet případů lidského metapneumoviru (HMPV). Rostou obavy, že tato nákaza je "horší než COVID-19". Uživatelé čínských sociálních médií, zejména na platformě Weibo, hlásí rostoucí hospitalizace kvůli respiračním onemocněním.
Záchranáři v noci na dnešek zasahovali v sídle miliardáře Leona Tsoukernika v Chodové Plané. Tsoukernik, který je známý svými vazbami na rodinu zesnulého zpěváka Karla Gotta, údajně zkolaboval po neodborné aplikaci anestetika. Na místě zasahoval záchranářský vrtulník, který podnikatele v bezvědomí přepravil do nemocnice.
Česko v posledních dnech svírají mrazy, noc na dnešek byla na řadě míst velmi chladná. Během nadcházející noci se pak má tvořit ledovka. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před její tvorbou na značné části území.
Britský král Karel III. sice pokračuje v boji s rakovinou, která mu byla diagnostikována loni, ale zároveň si plní panovnické povinnosti do nejmenšího detailu. Podle informací BBC se chystá na první zahraniční cestu v letošním roce. Povede do Polska.
Válka mezi Ruskem a Ukrajinou, která trvá již téměř tři roky, přinesla zásadní posun v rozložení sil na bojišti. Ukrajina nyní možná získává tankovou převahu nad Ruskem, i když pouze na některých úsecích 1 300 kilometrů dlouhé frontové linie. Uvedl to magazín Forbes.