Ruský prezident Vladimir Putin se od počátku své vlády snažil vybudovat obraz neotřesitelného lídra, který pevně ovládá svou zemi i její mezinárodní vliv. Nicméně současné události, a zejména porážka jeho spojence Bašára Asada v Sýrii, vrhají stín pochybností na stabilitu jeho režimu. Pád syrského prezidenta do exilu v Moskvě je nejen symbolem ztráty ruských imperiálních ambicí na Blízkém východě, ale i varovným signálem pro Putina samotného.
Generálplukovník Leonid Ivašov, dlouholetý kritik ruského prezidenta, upozornil na důsledky Putinovy politiky, která podle něj oslabuje Rusko zevnitř i navenek. Již před začátkem války na Ukrajině v roce 2022 varoval před katastrofálními důsledky takového kroku, a to jak pro ruskou ekonomiku, tak pro jeho postavení na mezinárodní scéně. Ivašov se nebál označit Putina za hlavního viníka zhoršující se situace a vyzval k jeho rezignaci, aby bylo možné zachránit ruskou státnost.
Jeho slova rezonují stále silněji, zejména v kontextu nedávných událostí. Pád Asadova režimu byl podle Ivašova důsledkem neochoty syrské armády pokračovat v boji. Podobný scénář, varuje generál, by mohl nastat i v Rusku, kde společenská apatie a neschopnost vládní administrativy vedou k destabilizaci země.
Podobně smýšlí i další kritici režimu, jako je Viktor Alksnis, bývalý letec a politik, který označil ruské angažmá v Sýrii za strategickou chybu. Alksnis tvrdí, že Moskva vynaložila obrovské prostředky na podporu Asadova režimu, jen aby nakonec utrpěla politickou i vojenskou porážku. Jeho pohled není prozápadní, ale vychází z přesvědčení, že Rusko by mělo obnovit svůj někdejší vliv v postsovětském prostoru, což se pod Putinovým vedením nedaří.
Dalším hlasem nespokojenosti je novinář Maksim Kalašnikov, který patří mezi tzv. jestřáby, tedy zastánce tvrdšího postupu ve válce na Ukrajině. Kalašnikov, zakladatel klubu "Nazlobení vlastenci", otevřeně kritizuje Putina za nedostatečné vojenské nasazení a varuje, že současná strategie může vést k rychlému zhroucení režimu.
Navzdory těmto varováním nelze s jistotou říci, zda Putinův režim opravdu směřuje k pádu. Kritika ze strany bývalých spojenců i ultranacionalistických kruhů však naznačuje, že Putinova moc není tak neotřesitelná, jak se zdá. Historie navíc ukazuje, že režimy mohou padnout nečekaně rychle, často v důsledku kombinace vnitřních slabostí a vnějšího tlaku.
Putin si je těchto rizik jistě vědom. Otázkou zůstává, zda dokáže najít cestu, jak upevnit svou pozici a vyhnout se osudu svého syrského spojence. Dějiny nás učí, že v politice mohou změny přijít s překvapivou rychlostí – a ne vždy ve prospěch těch, kdo se je snaží kontrolovat.
Slovenský prezident Peter Pellegrini o víkendu poprvé od nástupu do funkce uděloval státní vyznamenání a jedno chtěl udělit populární herečce Zdeně Studenkové, která je dobře známá i v Česku. Ona ale metál odmítla přijmout. Dostalo se naopak na jejího kolegu Juraje Kukuru, s nímž má velmi napjaté vztahy.
Policie od pondělí zná identitu šesti obětí sobotní tragédie v mostecké restauraci U Kojota. Smutnou událost nepřežili čtyři muži a dvě ženy. Náročné vyšetřování požáru pokračuje.
Budoucnost vztahu Dary Rolins a Pavla Nedvěda se zdá být jasně narýsovaná z toho pohledu, že proběhly zásnuby a chystá se svatba. Existuje však i řada otázek. Řeší se například to, kde bude veselka.
Česko se letos definitivně zbaví závislosti na ruské ropě, protože je už nyní připravené přejít v případě výpadků ropovodu Družba na plné zásobování ropou přes TAL a IKL. Potvrdili to premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Společnost MERO ČR a konsorcium TAL totiž dokončily hlavní technické práce na projektu TAL-PLUS.
Agátě Hanychové se přímo před zraky slavné maminky Veroniky Žilkové stal velký trapas. Lidé na módní přehlídce viděli i to, co vidět neměli.
V Česku bylo možné od úterního rána na některých místech pozorovat zajímavý úkaz. Šlo o díry v oblačnosti s poměrně neobvyklým vzhledem.
Ruský prezident Vladimir Putin se od počátku své vlády snažil vybudovat obraz neotřesitelného lídra, který pevně ovládá svou zemi i její mezinárodní vliv. Nicméně současné události, a zejména porážka jeho spojence Bašára Asada v Sýrii, vrhají stín pochybností na stabilitu jeho režimu. Pád syrského prezidenta do exilu v Moskvě je nejen symbolem ztráty ruských imperiálních ambicí na Blízkém východě, ale i varovným signálem pro Putina samotného.
Karel Šíp patří k hvězdám českého šoubyznysu, ale ještě větším jménem je Jiří Suchý. Oba muže pojí přátelství, ale legendární principál Semaforu má problém s jedním označením, které populární moderátor pro lidi svého druhu vymyslel.
Česko v současnosti čelí rostoucí epidemii respiračních onemocnění, zejména chřipky, která výrazně zatěžuje zdravotnická zařízení.
Anička Slováčková se během boje se zákeřnou nemocí potýká s nejrůznějšími výkyvy, což vědí i její fanoušci, které poctivě informuje. Pravdou ale je, že dcera slavných rodičů zvažovala, že se lidem úplně ztratí z očí.
Jaromír Soukup je opět k mání, protože poslední partnerka Eva Feuereislová se rozhodla mu dát kopačky. Předtím ale odolávala velkému tlaku, protože podnikatel chtěl jejich vztah posunout na úplně jinou úroveň.
Veronika Žilková vstoupila do nového kalendářního roku jako nezadaná a ráda by ho tak strávila celý, i když je složité předjímat, co se v dalších týdnech a měsících semele. Předsevzetí známé herečky je ale jasné.