Ruský prezident Vladimir Putin se od počátku své vlády snažil vybudovat obraz neotřesitelného lídra, který pevně ovládá svou zemi i její mezinárodní vliv. Nicméně současné události, a zejména porážka jeho spojence Bašára Asada v Sýrii, vrhají stín pochybností na stabilitu jeho režimu. Pád syrského prezidenta do exilu v Moskvě je nejen symbolem ztráty ruských imperiálních ambicí na Blízkém východě, ale i varovným signálem pro Putina samotného.
Generálplukovník Leonid Ivašov, dlouholetý kritik ruského prezidenta, upozornil na důsledky Putinovy politiky, která podle něj oslabuje Rusko zevnitř i navenek. Již před začátkem války na Ukrajině v roce 2022 varoval před katastrofálními důsledky takového kroku, a to jak pro ruskou ekonomiku, tak pro jeho postavení na mezinárodní scéně. Ivašov se nebál označit Putina za hlavního viníka zhoršující se situace a vyzval k jeho rezignaci, aby bylo možné zachránit ruskou státnost.
Jeho slova rezonují stále silněji, zejména v kontextu nedávných událostí. Pád Asadova režimu byl podle Ivašova důsledkem neochoty syrské armády pokračovat v boji. Podobný scénář, varuje generál, by mohl nastat i v Rusku, kde společenská apatie a neschopnost vládní administrativy vedou k destabilizaci země.
Podobně smýšlí i další kritici režimu, jako je Viktor Alksnis, bývalý letec a politik, který označil ruské angažmá v Sýrii za strategickou chybu. Alksnis tvrdí, že Moskva vynaložila obrovské prostředky na podporu Asadova režimu, jen aby nakonec utrpěla politickou i vojenskou porážku. Jeho pohled není prozápadní, ale vychází z přesvědčení, že Rusko by mělo obnovit svůj někdejší vliv v postsovětském prostoru, což se pod Putinovým vedením nedaří.
Dalším hlasem nespokojenosti je novinář Maksim Kalašnikov, který patří mezi tzv. jestřáby, tedy zastánce tvrdšího postupu ve válce na Ukrajině. Kalašnikov, zakladatel klubu "Nazlobení vlastenci", otevřeně kritizuje Putina za nedostatečné vojenské nasazení a varuje, že současná strategie může vést k rychlému zhroucení režimu.
Navzdory těmto varováním nelze s jistotou říci, zda Putinův režim opravdu směřuje k pádu. Kritika ze strany bývalých spojenců i ultranacionalistických kruhů však naznačuje, že Putinova moc není tak neotřesitelná, jak se zdá. Historie navíc ukazuje, že režimy mohou padnout nečekaně rychle, často v důsledku kombinace vnitřních slabostí a vnějšího tlaku.
Putin si je těchto rizik jistě vědom. Otázkou zůstává, zda dokáže najít cestu, jak upevnit svou pozici a vyhnout se osudu svého syrského spojence. Dějiny nás učí, že v politice mohou změny přijít s překvapivou rychlostí – a ne vždy ve prospěch těch, kdo se je snaží kontrolovat.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.