Rakousko bude mít nového kancléře. Nehammer to vzdal, lidovci odvrací národní krizi

Karl Nehammer
Karl Nehammer, foto: Facebook Karl Nehammer
Marek Novotný 5. ledna 2025 20:04
Sdílej:

Snahy rakouských parlamentních stran o vytvoření vlády bez Svobodných (FPÖ) po zářijových volbách selhaly. Kancléř a šéf lidovců Karl Nehammer kvůli tomu oznámil rezignaci, v čele strany ho má dočasně nahradit Christian Stocker. 

Nehammer už během kampaně a poté i po volbách trval na tom, aby lidovci nešli do vlády se Svobodnými, pokud by měl být její součást šéf strany Herbert Kickl. Označoval ho za konspirátora, který představuje bezpečnostní riziko pro Rakousko. Po Nehammerově odchodu z čela strany se zdá být pravděpodobné, že jej nahradí některý z členů, jemuž případná koalice s FPÖ nebude tolik vadit. 

Podle NBC News se nabízejí dvě řešení aktuální situace. Prvním jsou nové parlamentní volby, které by proběhly s vědomím, že podpora Svobodných ve společnosti nadále sílí. Prezident Alexander Van der Bellen může také pověřit Kickla sestavením vlády. Hlava státu ale v minulosti řekla, že by Kickla kancléřem nejmenovala. 

Lidovci měli v neděli krizové jednání, aby určili, kdo se ujme vedení strany po odstoupení Nehammera. Volba podle rakouských médií padla na Stockera, ačkoliv strana to zatím nepotvrdila.

Zemský hejtman Vorarlberska Markus Wallner před jednáním řekl novinářům, že ÖVP není v jednoduché situaci. "Věřím, že musíme udělat všechno, co můžeme, abychom zabránili pádu do celonárodní krize," konstatoval. 

Zářijové parlamentní volby vyhráli Svobodní s téměř 29 procenty odevzdaných hlasů. Lidovci zaostali za vítězem o necelá tři procenta. Sociální demokraté těsně překonali hranici 21 procent. Do parlamentu se dostali také liberálové ze strany NEOS (9,2 %) a Zelení (8,3 %).

Podpora Svobodných ve společnosti od podzimních voleb dále stoupla a jejich vedení před lidovci a sociálními demokraty, jejichž preference klesly, se zvýšilo na více než 10 procent, upozornila NBC. 

Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policisté zasahovali kvůli střelci v Ostravě. Muže našli bez známek života

Policie ve středu dopoledne zasahovala kvůli ozbrojenému muži v Ostravě. Na místě došlo k postřelení ženy, která skončila v péči zdravotníků. Střelec byl následně nalezen bez známek života. 

České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová brečela před lidmi. Známe důvod

Agáta Hanychová má velký důvod slavit. V pondělí si totiž odnesla jednu z cen z předávání ocenění Podcast roku. Na fanoušky se snaží působit dojmem, že ji to překvapilo. Zvlášť po tom, co se před několika měsíci stalo mezi ní a někdejší kolegyní a kamarádkou Ornellou Koktovou. 

České celebrity
Dagmar Havlová

Dagmar Havlová zasadila další ránu Knihovně Václava Havla

Bývalá první dáma Dagmar Havlová se rozhodla odvolat souhlas s užíváním jména bývalého českého a československého prezidenta, který dosud měla Knihovna Václava Havla. Havlová je připravena poskytnout nejrůznější materiály týkající se Havla blíže nespecifikované veřejné instituci.

Světové celebrity
Taylor Swift

Taylor Swift dostala před svatbou od slavné zpěvačky důležitou radu!

Zpěvačka Este Haimová se podělila o manželskou radu pro svou blízkou kamarádku Taylor Swiftovou, kterou v červenci čeká svatba s hvězdou NFL Travisem Kelcem. Čtyřicetiletá Haimová, která se nedávno provdala za podnikatele Jonathana Levina, budoucím nevěstám doporučuje především to, aby si svůj speciální den maximálně užily. Sama přiznala, že byla během vlastního svatebního dne tak ochromená emocemi, že se zapomněla na chvíli zastavit a celý moment pořádně vstřebat, což je věc, kterou by zpětně udělala jinak.