Rozhodnutí společnosti Meta změnit svůj přístup k moderování obsahu a faktickému ověřování představuje významný obrat v politice jedné z největších světových technologických firem. Zakladatel Mark Zuckerberg oznámil, že Meta ukončí spolupráci s ověřovateli fake news, zmírní cenzuru a začne doporučovat více politického obsahu na svých platformách, jako jsou Facebook, Instagram a Threads. Tento krok následuje po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a je v souladu s jeho důrazem na svobodu projevu.
Zuckerberg uvedl, že dosavadní systém ověřování hoaxů byl příliš politicky zaujatý a podkopával důvěru uživatelů. Namísto toho bude Meta používat systém podobný platformě X (dříve Twitter), kde uživatelé sami přidávají kontext a poznámky k příspěvkům. Obsahové týmy Meta budou přemístěny z Kalifornie do Texasu, což Zuckerberg zdůvodnil menšími obavami z politické zaujatosti.
Meta rovněž plánuje odstranit omezení týkající se témat, jako jsou imigrace nebo genderová identita, která označila za "neodpovídající mainstreamovému diskurzu." Filtry obsahu budou zaměřeny především na nelegální a vysoce závažné porušení pravidel, zatímco méně závažné problémy budou řešeny až na základě uživatelských hlášení. Zuckerberg přiznal, že tento přístup povede k nižší míře odhalení problematického obsahu, ale zároveň sníží počet chyb, kdy byly nesprávně odstraněny příspěvky nebo zablokovány účty.
Zuckerberg otevřeně kritizoval vládní tlaky na cenzuru, zejména v Evropě, kde je podle něj zaváděno stále více zákonů omezujících svobodu projevu. Zmínil také Latinskou Ameriku, kde tajné soudy údajně nařizují technologickým firmám odstraňovat obsah bez transparentnosti. Spolupráci s prezidentem Trumpem označil za příležitost postavit se těmto trendům a bránit americké firmy před regulačními zásahy.
Meta Oversight Board, nezávislá dozorčí rada společnosti, oznámila, že plánuje blíže spolupracovat s Metou na zajištění efektivity a přátelského přístupu k svobodě projevu. Zároveň zdůraznila nutnost zapojení uživatelů do rozhodování o obsahu. Odstupující prezident globálních záležitostí Nick Clegg, který byl klíčovou postavou při zakládání této rady, bude nahrazen Joelem Kaplanem, prominentním republikánem.
Pro uživatele budou tyto změny znamenat větší svobodu sdílet své názory na kontroverzní témata. Na druhé straně se však zvyšuje riziko šíření dezinformací a méně přísného dohledu nad nelegálním obsahem. Meta zároveň zdůrazňuje, že se bude snažit vyvážit svobodu projevu s odpovědným přístupem k moderování obsahu.
Změny oznámené Markem Zuckerbergem představují významný posun v přístupu Meta k regulaci obsahu, který odráží širší kulturní a politické trendy ve Spojených státech i ve světě. Budoucí dopad těchto rozhodnutí na kvalitu diskuse a bezpečnost uživatelů na platformách Meta bude záviset na jejich implementaci a reakci uživatelské komunity.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?