Robert Fico na hraně: Mafiánské metody a křehká většina ohrožují Slovensko

Rober Fico
Rober Fico, foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz
Martin Hájek 30. prosince 2024 18:40
Sdílej:

Slovenská vláda stojí před vážnými výzvami – od nejisté většiny v parlamentu a kontroverzní návštěvy premiéra Roberta Fica v Moskvě až po spekulace o potenciálních mírových jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou. Situaci dále vyostřily uniklé odposlechy, ve kterých Fico ostře kritizuje prezidenta Petera Pellegriniho. Je Slovensko na prahu politické krize?

O aktuální politické situaci, vládní koalici a pozici premiéra Fica promluvil v rozhovoru pro Echo24 slovenský politolog Radoslav Štefančík z Ekonomické univerzity v Bratislavě.

Slovenský premiér Robert Fico a jeho vláda se nacházejí ve složité situaci. Podle politologa Radoslava Štefančíka má Fico problém se stabilní parlamentní většinou a čelí kritice od prezidenta Petera Pellegriniho, který se stále aktivněji zapojuje do veřejné debaty. Štefančík zároveň upozorňuje, že vládní koalici čeká od začátku roku 2025 reakce veřejnosti na nepopulární konsolidační balíček, což může výrazně ovlivnit slovenskou politickou scénu.

Na druhé straně opozice podle Štefančíka mírně posílila, ale i tak zůstává její potenciál omezený. Progresivní Slovensko jako nejsilnější opoziční strana by mohlo mít problém najít partnery pro sestavení vlády. Předčasné volby se však podle něj uskuteční pouze tehdy, pokud by to Robert Fico vyhodnotil jako výhodné, například ve spolupráci s radikální stranou Republika.

Prezident Peter Pellegrini má stále vliv na dění v Hlasu, což se projevuje i větší aktivitou některých poslanců této strany. Štefančík nevylučuje, že rok 2025 bude pro Hlas rozhodující – buď dojde k jeho rozpadu, nebo ke konsolidaci. S ohledem na slovenskou politickou realitu však favorizuje variantu rozpadu.

Dalším citlivým tématem je Ficova nedávná návštěva Moskvy, která podle Štefančíka poškozuje pověst Slovenska v EU a NATO, ale na domácí scéně může posílit jeho pozici.

"Neočekávám, že by (rozhodnutí o cestě do Moskvy - pozn. redakce) negativně ovlivnilo stranické preference Smeru. Spíše naopak. Fico má totiž dost proruských voličů, kteří budou takový krok vnímat pozitivně," řekl politolog. 

Štefančík se vyjádřil i k odposlechům z lovecké chaty, které obsahují vulgární a kompromitující výroky Roberta Fica o prezidentu Pellegrinim. Tyto nahrávky podle něj nepřinášejí zásadní nové informace, ale jen potvrzují, že současní vládní politici sledují především své vlastní zájmy, nikoliv zájmy voličů.

"Zde bych rád připomněl jeden důležitý faktor, o kterém se příliš nemluví. A sice, že rozsah těchto odposlechů je důkazem toho, že nebyly určeny k odhalení pytláků, přestože taková byla původní verze vedení policie v době, kdy se tyto nahrávky objevily poprvé. Zároveň nahrávky nepřinášejí nic nového. Pouze potvrzují, že lidé kolem současných vládních politiků, respektive oni sami, se chovají jako mafiáni, jsou nesmírně vulgární, jejich vyjadřování je primitivní a vůbec jim nejde o voliče, ale jen o vlastní zájmy," dodává.

Stalo se