Rozloučení s Janou Synkovou. Ve vzpomínkách kolegů bude žít dál

Z natáčení filmu Babovřesky 2: Lucie Vondráčková s Janou Synkovou
Z natáčení filmu Babovřesky 2: Lucie Vondráčková s Janou Synkovou, foto: Mariusz Stankowski / INCORP images
Marek Novotný 8. ledna 2025 15:30
Sdílej:

Rodinní příslušníci i kolegové z branže se ve středu odpoledne v Praze rozloučili s herečkou Janou Synkovou, která zemřela po Vánocích ve věku rovných 80 let. 

Poslední rozloučení se Synkovou se uskutečnilo ve velké síni strašnického krematoria v Praze. Sbohem přišli herečce dát zejména kolegové z Ypsilonky, například Jiří Lábus, Martin Dejdar nebo Jan Jiráň. Dorazili také Oldřich Navrátil či Jitka Schneiderová.

Smuteční řeč pronesl herec Petr Vacek, který vyzval přítomné, aby se rozloučení stalo setkáním lidí, kteří mají na Synkovou dobré vzpomínky. "Nepamatuji si žádnou situaci, která byla nepříjemná, kdy by na mě Jana byla zlá," řekl během obřadu podle deníku Blesk. 

Podle Vacka si lidé mysleli, že je Synková nafoukaná a namyšlená, protože nikoho nezdravila. On vysvětlil, proč tomu tak bylo. "Styděla se za své brýle, nenosila je a ty šmouhy prostě nezdravila," konstatoval. "Jani, tak tam na nás počkej a do té doby si tě necháme v písničkách, básničkách, ve hrách a našich vzpomínkách," dodal na závěr. 

Synková zemřela 27. prosince 2024 po vleklých zdravotních problémech. Podle Blesku podlehla Alzheimerově chorobě. Manžela Jana Schmida, zakladatele Ypsilonky, přežila o půl roku.

Synková vystudovala DAMU a nejprve působila v libereckém Divadle F. X. Šaldy. V roce 1969 nastoupila do angažmá ve Studio Ypsilon, s nímž se na konci 70. let přestěhovala do Prahy. Působila zde až do roku 2023. Před kamerou ji proslavily komediální role tety Kateřiny v Saturninovi či psycholožky Kudláčkové v policejní filmové sérii Byl jednou jeden polda. 

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry dostal tvrdě naloženo: Meghan s ním zametá?

Britský princ Harry je podle královské komentátorky Esther Krauke „zcela pod pantoflem“ své manželky Meghan Markle, a podle ní si to dobře uvědomuje i jeho otec, král Karel III. Komentátorka se tak vyjádřila k dalším výrokům a spekulacím, které se opět vynořily ohledně vztahu Sussexů a britské královské rodiny.

České celebrity
Hana Soukupová

Topmodelka Hana Soukupová se rozvedla s milionářem

Bývalá česká topmodelka Hana Soukupová (39), kterou si mnozí pamatují jako „nahou dívku z reklamy na minerálku“, prožívá zásadní životní obrat. Po téměř dvaceti letech skončilo její manželství s americkým investorem Drewem Aaronem. Rozvod je už nějakou dobu uzavřený, ale rozdělení společného jmění vyvolalo pozornost – ve hře je totiž majetek v hodnotě přes půl miliardy korun.

České celebrity
Ben Cristovao

Koncert Bena Cristovaa i hromada selfíček. Jak vypadala první noc na MFF KV?

Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech letos poprvé proběhlo bez Jiřího Bartošky, jehož přítomnost neodmyslitelně patřila k předchozím ročníkům. První večer se tak nesl nejen ve znamení filmového lesku a noblesy, ale především v duchu vzpomínky na charismatického prezidenta festivalu. Přesto – nebo možná právě proto – večer nabídl silné emoce, módní kreace i nečekané momenty.

Světové celebrity
Karel Gott

Karel Gott si užil oplétačky s policisty: Proč k němu opakovaně jezdila zásahovka?

Po více než čtyřiceti letech služby u policie se Jaroslav Černý (65), bývalý velitel pražské zásahové jednotky, rozhodl ohlédnout za svou kariérou v knize spisovatele Mirka Vaňury Ve znamení štíra. Vzpomínky zkušeného policisty nabízí nejen pohled do zákulisí zásahových operací, ale především řadu nečekaně lidských a často humorných historek s českými celebritami, mezi nimiž nechybějí Karel Gott či Hana Zagorová.