Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství.
Zasažen je chov 870 býků, který patří pod společnost Exata Group. Starosta obce Gabriel Fekete pro tvnoviny.sk řekl, že všechny chovy v Jurové už byly zlikvidovány, protože obec se nachází v tříkilometrovém okruhu od obce Baka, kde se nákaza potvrdila již dříve.
Na Slovensku se kvůli onemocnění opět sešel krizový štáb. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil, že dojde k uzavření několika hraničních přechodů, zejména na hranici s Maďarskem. Konkrétně půjde o 17 přechodů v Bratislavském, Košickém a Banskobystrickém kraji. Spustí se také náhodné kontroly na farmách.
"Chceme vyzvat všechny zemědělce, aby dodržovali opatření. Musíme zabezpečit všechno proto to, abychom uměli opatření odkontrolovat. A proto uzavíráme i hranice, aby policisté byli v rámci vnitrostátních kontrol," vysvětlil ministr. Situace je podle něj vážná, hrozí vznik dalšího ohniska i mimo zasaženou oblast.
V pátek nadále pokračovala likvidace zvířat v Plaveckom Štvrtku, která má být ukončena v pondělí, kdy se hasiči a veterináři přesunou do Jurové a začnou s likvidací tam.
Česko znovu zpřísnilo mimořádná veterinární opatření od půlnoci na pátek. Nově je možný vstup vozidel nad tři a půl tuny na české území ze Slovenska pouze přes hraniční přechody Mosty, Bílá, Starý Hrozenkov, Lanžhot a Hodonín. Posílila se také dezinfekční opatření.
"Přes hraniční přechod Hodonín budou moci jet pouze vozidla, která nepodléhají povinné dekontaminaci. Na všech přechodech budou instalovány kromě rohoži dezinfekční sprchy pro vybraná vozidla a postupně zřízeny dezinfekční vany. Vstup přes jiné přechody bude pro vozidla nad 3,5 t zamezen," uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Slintavka a kulhavka (SLAK) je vysoce kontagiózní virové onemocnění sudokopytníků, tedy skotu, ovcí, koz, prasat, buvolů i volně žijících zvířat. Onemocnění se může přenášet přímou i nepřímou cestou.
Světovou hudební scénu zasáhla smutná zpráva, která přišla ze Spojených států amerických. Ve věku 95 let zemřel legendární hudebník Sonny Rollins, jazzový saxofonista a držitel několika cen Grammy.
Zajímavé novinky nepřicházejí jen od Dary Rolins, ale i od jejího partnera Pavla Nedvěda. Bývalý fotbalový reprezentant opouští jednu ze svých rolí v českém fotbale. Nově bude pokračovat jen na reprezentační úrovni.
Češi si v pondělí výrazně zkomplikovali letošní mistrovství světa v ledním hokeji. Pokud by porazili Norsko, mohli ve čtvrtfinále jít na papírově slabšího soupeře, jenže prohráli 1:4. Podle trenéra Radima Rulíka šlo o zaslouženou porážku.
Jiřina Bohdalová se kvůli nedávné oslavě, kdy na začátku měsíce oslavila 95. narozeniny, nečekaně dostala do křížku s rockerem Petrem Jandou. Hudebník se nechal slyšet, že na akci byli lidé, které nechtěl potkat. A slavné herečky se to svým způsobem dotklo.
Po nadcházejícím víkendu přijdou první dny meteorologického léta. O tři týdny později pak začne i astronomické léto. Počasí tomu bude v následujícím období odpovídat, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Dara Rolins opět dokázala lidem v Česku i na rodném Slovensku, že má srdce na správném místě. Zapojila se totiž do chvályhodné akce, která přispěla k záchraně několika zvířecích životů.
Očekávaným způsobem zareagovala Česká televize na spuštění nového mediálního projektu Václava Moravce, který letos veřejnoprávní stanici opustil. Vedení televize bude po novináři požadovat, aby zaplatil pokutu plynoucí z konkurenční doložky.
Soud poprvé rozhodoval v případu čtvrtečního tragického útoku u školy v Pardubicích, který minulý týden otřásl Českem. Mladík, jenž byl policií obviněn z vraždy, je od uplynulého víkendu ve vazbě.
Z českých televizních obrazovek nejspíš zmizí jedna z úspěšných talk show. Nebojte se, o Jana Krause nebo Karla Šípa byste přijít neměli. Prima se ale podle nejnovějších informací rozejde s Honzou Dědkem a jeho pořadem 7 pádů.
Neuvěřitelným případem se zabývá jihočeská policie. Pátrá po podvodníkovi, jenž připravil ženu z Táborska o desítky tisíc korun, protože dotyčná uvěřila, že si píše s opravdovým hollywoodským hercem Johnnym Deppem.
Fotbal a Helena Vondráčková? Uplynulý víkend ukázal, že tohle spojení může fungovat. Slavná zpěvačka se totiž v neděli představila na stadionu pražské Slavie, kde se slavil zisk mistrovského titulu.
Horké počasí v Česku si žádá rovnou dvě souběžně platná varování. Meteorologové v pondělní výstraze upozorňují na nebezpečí požárů i vysoké teploty. V úterý může být ojediněle až 33 °C, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).