Zatímco slovenský premiér Robert Fico varoval před možností státního převratu organizovaného ze strany opozice, prezident Peter Pellegrini klidní situaci s tím, že sice je vážná, ale výjimečný stav ani zákaz demonstrací se vyhlašovat nebude. Lídr opoziční strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka se obviněním vládních politiků brání.
Jako první s informacemi o nespecifikované „struktuře“ přišel právě Fico. „Máme zde zahraničím financovanou strukturu napojenou na slovenskou opozici, která chce zneužít protesty, na které mají lidé právo. Je to velmi jednoduché, pokusí se o nějakou potyčku, pak dojde k pokusům dostat se přes ploty do budov úřadu vlády, Národní rady, prezidentského paláce, pak budete svědky toho, jak bezpečnostní složky tyto protestující vyvedou,“ vylíčil premiér podle serveru Teraz.sk.
Varoval před ničením „obrazu slovenské vlády“. „Nebude tam 20 kamer jako nyní, ale 1 740 kamer z celého světa. Vytvoří se obraz slovenské vlády, která je fašistická, násilnická, protože dělá pořádek a nechce připustit útok na ústavní pořádek, a jsme tam, kde jste byli v roce 2018. Omlouváme se, ale my nebudeme rozvracet zemi,“ zdůraznil Fico.
Odmítl obvinění z toho, že chce Slovensko směřovat pryč ze západních struktur. „Tato vláda nikdy nepodnikala a nebude podnikat žádné kroky týkající se zahraničněpolitické orientace Slovenska, natož kroky, které by zpochybňovaly naše členství v Evropské unii a NATO,“ poznamenal.
Pellegrini údajně na základě informací od Slovenské informační služby (SIS) svolal zasedání Bezpečnostní rady. Podle serveru Aktuality.sk se ho zúčastnili všichni nejvyšší ústavní činitelé a lidé z vedení parlamentu. Vzhledem k nedávnému odvolání Michala Šimečky z postu místopředsedy Národní rady se ho ale neúčastnil nikdo z opozice.
Podle slovenského prezidenta na Slovensku „působí lidé, kteří chtějí protivládními protesty dále eskalovat napětí ve společnosti“. „Situace na Slovensku je vážná, a i z mého pohledu dlouholetého politika vykazuje známky účelového organizování eskalace napětí s cílem vystupňovat projevy nesouhlasu a jít nad rámec pokojných a mírumilovných protestů,“ shrnul Pellegrini. Z plánovaného násilí obvinil nespecifikovanou strukturu osob a organizací. Zmínil rovněž finanční toky a vzájemnou koordinaci mezi těmito skupinami.
Místopředseda Národní rady Peter Žiga (Hlas-SD) údajně dosud neevidoval žádné požadavky na legislativní změny v souvislosti s omezováním shromažďování či dokonce výjimečným stavem. „Všichni, kdo jsme zasedali v Bezpečnostní radě, jsme konstatovali, že je nepřijatelné, aby se zde organizovaly skupiny, které chtějí narušit ústavní pořádek Slovenské republiky a svým jednáním vyvolat napětí. Samozřejmě, že ve státě jsou kompetentní složky, které budou muset proti takovému jednání zakročit,“ upozornil.
Tibor Gašpar (Smer-SD), další z místopředsedů slovenského parlamentu, vyzval občany, aby se shromažďovali pokojně. „Provádějte je však pokojně. Nevytvářejte násilí a situace, které povedou k občanským nepokojům,“ uvedl podleTeraz.sk.
Následně, stejně jako Fico a Pellegrini, promluvil o zapojení organizovaných skupin do snahy o převrat. „Jsou do toho zapojena i některá média. Slovensko ještě nikdy nečelilo takové hrozbě narušení ústavního pořádku. Některé informace vyvolávají také podezření z několika trestných činů,“ podotkl Gašpar.
Europoslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) vnímá za těmito aktivitami zapojení opozičního lídra Šimečky. „Doslova napsal extremistický návod na převrat, na změnu režimu. Když si to přečtete, tak přesně tohle dělají pokrokáři na Slovensku. Už tomu chybí jen vražda jako spouštěč Majdanu,“ upřesnil Blaha podle serveru Pravda.sk.
Blaha se také odvolal na jeho vědeckou práci z doby Šimečkových studií na Oxfordu. „Psal své dílo jako nějaký profesionální podvodník a agent ve službách globalistického impéria. Šéf pokrokářů byl nasazen, aby na Slovensku vytvořil Majdan a svrhl vládu. Přitom spolupracuje s globalistickou sítí nevládních organizací a agentů a je napojen na Sorosovy nadace a americké instituty,“ vylíčil europoslanec za vládní Smer.
Šimečka se ale tomuto obvinění brání. „Podle Ľuboše Blahy osobně organizuji převrat, protože jsem před 16 lety jako student Oxfordu napsal vědeckou práci o tzv. barevných revolucích. Takže, pane Blaho. Když fyzik zkoumá pohyb kosmických částic, neznamená to, že chce narazit se Zemí do Marsu, a když ornitolog zkoumá ptáky, nemusí chtít odletět na zimu do Afriky,“ upozornil lídr opoziční strany Progresívne Slovensko.
Letní počasí se tento týden do Česka nevrátí. Zatímco přes den v maximech teploty nepřekročí 25 stupňů, v noci může podle ČHMÚ.cz ještě naopak mrznout.
Vévoda ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky kvůli údajnému porušení autorských práv. Tentokrát jde o dětský animovaný projekt „Pearl“, který měl být uváděn na platformě Netflix. Podle britské autorky Mel Elliottové vykazuje projekt až příliš nápadné podobnosti s její vlastní knižní sérií „Pearl Power“, jejíž první díl vyšel už v roce 2014.
Nedělní ráno přineslo do některých oblastí Česka zejména mlhy, které se nejčastěji vyskytovaly v povodí řek Vltavy a Berounky. Postupně se ale situace vyjasňuje a většina území hlásí jasno nebo téměř jasno. Počasí tak zatím zůstává příznivé a přívětivé pro velikonoční výlety i tradiční pomlázku. Odpoledne by se teploty v nižších polohách měly vyšplhat až k 22 °C.
Britský princ Harry (40) navštívil Ukrajinu, aby osobně vyjádřil podporu těm, které zasáhla válka. Zavítal do kliniky Superhumans, která se specializuje na bezplatnou léčbu zraněných civilistů a vojáků. Nabízí nejen protézy a rekonstrukční operace, ale i psychologickou pomoc. Vévoda ze Sussexu láskyplně objímal děti a podal si ruku se zraněnými vojáky.
Marek Eben je sice studovaným hercem a zejména v divadle dlouhá léta hrál, většina z nás ho dnes vnímá především jako úspěšného moderátora. Jak se to stalo, že se na tomto poli tak moc prosadil?
V poslední době zažívá svět celebrit skutečný rozchodový boom. Nejnovějším přírůstkem na seznam bývalých párů je dvojice britské herečky Emmy Corrin (29) a amerického herce Ramiho Maleka (43), kteří podle zpráv britského deníku Daily Mail ukončili svůj vztah po přibližně dvou letech.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.