Zatímco slovenský premiér Robert Fico varoval před možností státního převratu organizovaného ze strany opozice, prezident Peter Pellegrini klidní situaci s tím, že sice je vážná, ale výjimečný stav ani zákaz demonstrací se vyhlašovat nebude. Lídr opoziční strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka se obviněním vládních politiků brání.
Jako první s informacemi o nespecifikované „struktuře“ přišel právě Fico. „Máme zde zahraničím financovanou strukturu napojenou na slovenskou opozici, která chce zneužít protesty, na které mají lidé právo. Je to velmi jednoduché, pokusí se o nějakou potyčku, pak dojde k pokusům dostat se přes ploty do budov úřadu vlády, Národní rady, prezidentského paláce, pak budete svědky toho, jak bezpečnostní složky tyto protestující vyvedou,“ vylíčil premiér podle serveru Teraz.sk.
Varoval před ničením „obrazu slovenské vlády“. „Nebude tam 20 kamer jako nyní, ale 1 740 kamer z celého světa. Vytvoří se obraz slovenské vlády, která je fašistická, násilnická, protože dělá pořádek a nechce připustit útok na ústavní pořádek, a jsme tam, kde jste byli v roce 2018. Omlouváme se, ale my nebudeme rozvracet zemi,“ zdůraznil Fico.
Odmítl obvinění z toho, že chce Slovensko směřovat pryč ze západních struktur. „Tato vláda nikdy nepodnikala a nebude podnikat žádné kroky týkající se zahraničněpolitické orientace Slovenska, natož kroky, které by zpochybňovaly naše členství v Evropské unii a NATO,“ poznamenal.
Pellegrini údajně na základě informací od Slovenské informační služby (SIS) svolal zasedání Bezpečnostní rady. Podle serveru Aktuality.sk se ho zúčastnili všichni nejvyšší ústavní činitelé a lidé z vedení parlamentu. Vzhledem k nedávnému odvolání Michala Šimečky z postu místopředsedy Národní rady se ho ale neúčastnil nikdo z opozice.
Podle slovenského prezidenta na Slovensku „působí lidé, kteří chtějí protivládními protesty dále eskalovat napětí ve společnosti“. „Situace na Slovensku je vážná, a i z mého pohledu dlouholetého politika vykazuje známky účelového organizování eskalace napětí s cílem vystupňovat projevy nesouhlasu a jít nad rámec pokojných a mírumilovných protestů,“ shrnul Pellegrini. Z plánovaného násilí obvinil nespecifikovanou strukturu osob a organizací. Zmínil rovněž finanční toky a vzájemnou koordinaci mezi těmito skupinami.
Místopředseda Národní rady Peter Žiga (Hlas-SD) údajně dosud neevidoval žádné požadavky na legislativní změny v souvislosti s omezováním shromažďování či dokonce výjimečným stavem. „Všichni, kdo jsme zasedali v Bezpečnostní radě, jsme konstatovali, že je nepřijatelné, aby se zde organizovaly skupiny, které chtějí narušit ústavní pořádek Slovenské republiky a svým jednáním vyvolat napětí. Samozřejmě, že ve státě jsou kompetentní složky, které budou muset proti takovému jednání zakročit,“ upozornil.
Tibor Gašpar (Smer-SD), další z místopředsedů slovenského parlamentu, vyzval občany, aby se shromažďovali pokojně. „Provádějte je však pokojně. Nevytvářejte násilí a situace, které povedou k občanským nepokojům,“ uvedl podleTeraz.sk.
Následně, stejně jako Fico a Pellegrini, promluvil o zapojení organizovaných skupin do snahy o převrat. „Jsou do toho zapojena i některá média. Slovensko ještě nikdy nečelilo takové hrozbě narušení ústavního pořádku. Některé informace vyvolávají také podezření z několika trestných činů,“ podotkl Gašpar.
Europoslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) vnímá za těmito aktivitami zapojení opozičního lídra Šimečky. „Doslova napsal extremistický návod na převrat, na změnu režimu. Když si to přečtete, tak přesně tohle dělají pokrokáři na Slovensku. Už tomu chybí jen vražda jako spouštěč Majdanu,“ upřesnil Blaha podle serveru Pravda.sk.
Blaha se také odvolal na jeho vědeckou práci z doby Šimečkových studií na Oxfordu. „Psal své dílo jako nějaký profesionální podvodník a agent ve službách globalistického impéria. Šéf pokrokářů byl nasazen, aby na Slovensku vytvořil Majdan a svrhl vládu. Přitom spolupracuje s globalistickou sítí nevládních organizací a agentů a je napojen na Sorosovy nadace a americké instituty,“ vylíčil europoslanec za vládní Smer.
Šimečka se ale tomuto obvinění brání. „Podle Ľuboše Blahy osobně organizuji převrat, protože jsem před 16 lety jako student Oxfordu napsal vědeckou práci o tzv. barevných revolucích. Takže, pane Blaho. Když fyzik zkoumá pohyb kosmických částic, neznamená to, že chce narazit se Zemí do Marsu, a když ornitolog zkoumá ptáky, nemusí chtít odletět na zimu do Afriky,“ upozornil lídr opoziční strany Progresívne Slovensko.
Po meteorologickém začíná dnes i astronomické jaro. Ve čtvrtek 20. března je den jarní rovnodennosti. Mohl by být i o den dříve, anebo naopak o den později. Kdy se zase dočkáme jiného začátku jednoho ze čtyř ročních období?
Agáta Hanychová se dlouhá léta přátelila s Dominikou Mesarošovou, ale i kvůli expartnerovi Jaromíru Soukupovi ji před časem hodila přes palubu. Blýská se teď v jejich vztahu zase na lepší časy?
Přímo v den kulatých 70. narozenin, ačkoliv šlo o všední den uprostřed týdne, je ve středu oslavila Simona Stašová. Nechyběli rodinní příslušníci ani kamarádi ze šoubyznysu. Kdo přinesl nejhodnotnější dárek?
V Česku v uplynulém týdnu klesla cena benzinu pod 35 korun za litr, Natural 95 je tak nejlevnější od října 2021, tedy ještě od doby před ruskou invazí na Ukrajinu. Ve středu stál v průměru 34,89 koruny za litr, před týdnem byl o 53 haléřů dražší. Nafta během týdne zlevnila o 54 haléřů na 34,34 koruny za litr, levnější byla naposledy loni v listopadu.
Pro český fotbal byla v únoru velkým tématem nominace Louise Thomase Buffona, syna Aleny Šeredové a Gianluigiho Buffona, do české mládežnické reprezentace. Co ke své premiéře v národním týmu řekl sám talentovaný fotbalista?
Po uvedení nové lifestylové show Meghan Markle "With Love, Meghan" na Netflixu se vévodkyně ze Sussexu ocitla pod palbou kritiky nejen od recenzentů, ale i od amerických moderátorů nočních talk show. Pořad, ve kterém Meghan hostí celebrity ve svém kalifornském sídle a věnuje se aktivitám jako vaření, aranžování květin či výrobě svíček, byl označen za nudný, povrchní a odtržený od reality.
Po nadcházejícím víkendu nás čeká poslední ryze březnový týden. Začne epizodou teplého počasí, ale postupem času nastane změna v podobě ochlazení. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
České firmy v obranném průmyslu budou moci k získání investičních úvěrů od komerčních bank využít státní záruky, které jim formou pojištění těchto úvěrů poskytne Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Program podpory obranného průmyslu schválila vláda na středečním zasedání. Odsouhlasila také poskytnutí státní dotace na uspořádání tří velkých sportovních akcí na území České republiky v příštích letech.
Jiřina Bohdalová se loni domluvila na pokračování televizního angažmá v roli moderátorky pravidelného magazínu Hobby naší doby. Jenže hned v úvodu letošního roku jí zdraví vystavilo stopku. Nyní ale přišly dobré zprávy ohledně návratu legendární herečky na plac.
I ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil dnešní telefonický hovor s americkým protějškem Donaldem Trumpem za dobrý. Zelenskyj potvrdil, že Trump ho informoval o obsahu úterního telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Přemek Forejt a Peter Sagan možná ještě několik dní nazpět nevěděli, co je zač ten druhý. Pak se objevily pikantní fotky druhého jmenovaného s Evou Burešovou a teď je všechno jinak. Co se dělo po dalším přímém přenosu letošní řady Let's Dance?
Den po telefonátu s Vladimirem Putinem se americký prezident Donald Trump spojil s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Podle Trumpa se obsah hovoru odvíjel od úterní konverzace s Putinem. Detaily mají prozradit jeho spolupracovníci.