Zatímco slovenský premiér Robert Fico varoval před možností státního převratu organizovaného ze strany opozice, prezident Peter Pellegrini klidní situaci s tím, že sice je vážná, ale výjimečný stav ani zákaz demonstrací se vyhlašovat nebude. Lídr opoziční strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka se obviněním vládních politiků brání.
Jako první s informacemi o nespecifikované „struktuře“ přišel právě Fico. „Máme zde zahraničím financovanou strukturu napojenou na slovenskou opozici, která chce zneužít protesty, na které mají lidé právo. Je to velmi jednoduché, pokusí se o nějakou potyčku, pak dojde k pokusům dostat se přes ploty do budov úřadu vlády, Národní rady, prezidentského paláce, pak budete svědky toho, jak bezpečnostní složky tyto protestující vyvedou,“ vylíčil premiér podle serveru Teraz.sk.
Varoval před ničením „obrazu slovenské vlády“. „Nebude tam 20 kamer jako nyní, ale 1 740 kamer z celého světa. Vytvoří se obraz slovenské vlády, která je fašistická, násilnická, protože dělá pořádek a nechce připustit útok na ústavní pořádek, a jsme tam, kde jste byli v roce 2018. Omlouváme se, ale my nebudeme rozvracet zemi,“ zdůraznil Fico.
Odmítl obvinění z toho, že chce Slovensko směřovat pryč ze západních struktur. „Tato vláda nikdy nepodnikala a nebude podnikat žádné kroky týkající se zahraničněpolitické orientace Slovenska, natož kroky, které by zpochybňovaly naše členství v Evropské unii a NATO,“ poznamenal.
Pellegrini údajně na základě informací od Slovenské informační služby (SIS) svolal zasedání Bezpečnostní rady. Podle serveru Aktuality.sk se ho zúčastnili všichni nejvyšší ústavní činitelé a lidé z vedení parlamentu. Vzhledem k nedávnému odvolání Michala Šimečky z postu místopředsedy Národní rady se ho ale neúčastnil nikdo z opozice.
Podle slovenského prezidenta na Slovensku „působí lidé, kteří chtějí protivládními protesty dále eskalovat napětí ve společnosti“. „Situace na Slovensku je vážná, a i z mého pohledu dlouholetého politika vykazuje známky účelového organizování eskalace napětí s cílem vystupňovat projevy nesouhlasu a jít nad rámec pokojných a mírumilovných protestů,“ shrnul Pellegrini. Z plánovaného násilí obvinil nespecifikovanou strukturu osob a organizací. Zmínil rovněž finanční toky a vzájemnou koordinaci mezi těmito skupinami.
Místopředseda Národní rady Peter Žiga (Hlas-SD) údajně dosud neevidoval žádné požadavky na legislativní změny v souvislosti s omezováním shromažďování či dokonce výjimečným stavem. „Všichni, kdo jsme zasedali v Bezpečnostní radě, jsme konstatovali, že je nepřijatelné, aby se zde organizovaly skupiny, které chtějí narušit ústavní pořádek Slovenské republiky a svým jednáním vyvolat napětí. Samozřejmě, že ve státě jsou kompetentní složky, které budou muset proti takovému jednání zakročit,“ upozornil.
Tibor Gašpar (Smer-SD), další z místopředsedů slovenského parlamentu, vyzval občany, aby se shromažďovali pokojně. „Provádějte je však pokojně. Nevytvářejte násilí a situace, které povedou k občanským nepokojům,“ uvedl podleTeraz.sk.
Následně, stejně jako Fico a Pellegrini, promluvil o zapojení organizovaných skupin do snahy o převrat. „Jsou do toho zapojena i některá média. Slovensko ještě nikdy nečelilo takové hrozbě narušení ústavního pořádku. Některé informace vyvolávají také podezření z několika trestných činů,“ podotkl Gašpar.
Europoslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) vnímá za těmito aktivitami zapojení opozičního lídra Šimečky. „Doslova napsal extremistický návod na převrat, na změnu režimu. Když si to přečtete, tak přesně tohle dělají pokrokáři na Slovensku. Už tomu chybí jen vražda jako spouštěč Majdanu,“ upřesnil Blaha podle serveru Pravda.sk.
Blaha se také odvolal na jeho vědeckou práci z doby Šimečkových studií na Oxfordu. „Psal své dílo jako nějaký profesionální podvodník a agent ve službách globalistického impéria. Šéf pokrokářů byl nasazen, aby na Slovensku vytvořil Majdan a svrhl vládu. Přitom spolupracuje s globalistickou sítí nevládních organizací a agentů a je napojen na Sorosovy nadace a americké instituty,“ vylíčil europoslanec za vládní Smer.
Šimečka se ale tomuto obvinění brání. „Podle Ľuboše Blahy osobně organizuji převrat, protože jsem před 16 lety jako student Oxfordu napsal vědeckou práci o tzv. barevných revolucích. Takže, pane Blaho. Když fyzik zkoumá pohyb kosmických částic, neznamená to, že chce narazit se Zemí do Marsu, a když ornitolog zkoumá ptáky, nemusí chtít odletět na zimu do Afriky,“ upozornil lídr opoziční strany Progresívne Slovensko.
Nespokojení občané na Slovensku míří do ulic, aby vyjádřili svůj názor se směrováním země pod vedením čtyřnásobného premiéra Roberta Fica. Organizátoři protestů předpokládají velkou účast.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pátek oznámil, že obdržel pozvání k jednání na nejvyšší úrovni od několika zemí východní Asie, včetně Severní Koreje. Tato zpráva však vyvolala rozporuplné reakce, neboť ji následně popřela Kim Jo-čong, vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Podle ní Severní Korea žádné takové pozvání neposlala.
Krvavý útok nožem v Bavorsku, jehož oběťmi se staly děti, otřásl politickou scénou v Německu. Opoziční konzervativní lídr reagoval přislíbením tvrdých reforem v oblasti azylové a hraniční politiky, čímž zásadně ovlivnil průběh předvolební kampaně.
Německá klimatická aktivistka Luisa Neubauer, známá z hnutí Fridays for Future, varuje, že rostoucí extrémní počasí, spojené s globálním oteplováním, nepřináší očekávanou podporu politických opatření na ochranu klimatu. Naopak pro The Guardian upozorňuje na vzestup konspiračních teorií, které podkopávají důvěru veřejnosti a využívají přírodní katastrofy k šíření dezinformací.
Moderátor a bavič Karel Šíp se ve své knize Do hrobu si to nevemu zabývá nejen záhadami, historií a Karlem Gottem, ale zmínil i Jiřinku Bohdalovou!
Šéf Bílého domu Donald Trump nasadil zběsilé tempo a ostře se pouští do samotných základů americké demokracie. Zřízení země, kde si lidé mohou stěžovat doslova na cokoli a často uspějí, se ocitá v ohrožení. Tyto hodnoty, byť někdy extravagantní, představují pro celý svět jedinečný symbol svobody a spravedlnosti. Pokud se Trumpovi podaří tento symbol zničit, demokratické zřízení ztratí svého nejsilnějšího ochránce, což by mohlo odstartovat jeho úpadek a erozi na globální úrovni.
Během uplynulého roku musela princezna Kate čelit jedné z nejnáročnějších zkoušek svého života, když bojovala s rakovinou. Nemoc, která ji zasáhla nejen fyzicky, ale také psychicky, měla zároveň hluboký dopad na její nejbližší okolí, především na její vztah s princem Williamem.
Anna Slováčková se obává o svůj život, protože už přes rok opět bojuje se zákeřnou rakovinou. Nic není důležitější než zdraví, ale lidé se občas strachují i o jiné věci. Vyprávět o tom může i sympatická herečka a zpěvačka.
Lady Carneval je nejznámější písní, jakou zpěvák Karel Gott zařadil do svého repertoáru. Byla totiž přeložena do desítek jazyků a s nadsázkou lze říct, že ji znají po celém světě. Jaké je její tajemství?
Windows 10 je dodnes nejrozšířenějším operačním systémem na světě. Bude ale oficiálně podporován pouze do 14. října 2025, po tomto datu přestane Microsoft poskytovat pravidelné aktualizace a bezpečnostní záplaty. Tento krok by mohl ohrozit přibližně 400 milionů počítačů, které nejsou schopny přejít na Windows 11 kvůli hardwarovým požadavkům. Dalších 500 milionů uživatelů, jejichž zařízení přechod umožňují, zatím odmítlo upgradovat, píše Forbes.
Česko se připravuje na víkendové oteplení, které víceméně vydrží i pro příští pracovní týden. Děti během něj půjdou do školy jen čtyřikrát, protože na pátek připadají pololetní prázdniny. O to více lidí bude zajímat předpověď počasí.
Česko zasáhla minulý týden smutná zpráva o úmrtí Jiřího Vondry, moderátora Radia Kiss a hlasu pardubického hokeje. Na Dynamu mu již v neděli dali sbohem. Tento týden uspořádá poslední rozloučení rodina. Zároveň vyšlo najevo, co bylo příčinou smrti.