Zatímco slovenský premiér Robert Fico varoval před možností státního převratu organizovaného ze strany opozice, prezident Peter Pellegrini klidní situaci s tím, že sice je vážná, ale výjimečný stav ani zákaz demonstrací se vyhlašovat nebude. Lídr opoziční strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka se obviněním vládních politiků brání.
Jako první s informacemi o nespecifikované „struktuře“ přišel právě Fico. „Máme zde zahraničím financovanou strukturu napojenou na slovenskou opozici, která chce zneužít protesty, na které mají lidé právo. Je to velmi jednoduché, pokusí se o nějakou potyčku, pak dojde k pokusům dostat se přes ploty do budov úřadu vlády, Národní rady, prezidentského paláce, pak budete svědky toho, jak bezpečnostní složky tyto protestující vyvedou,“ vylíčil premiér podle serveru Teraz.sk.
Varoval před ničením „obrazu slovenské vlády“. „Nebude tam 20 kamer jako nyní, ale 1 740 kamer z celého světa. Vytvoří se obraz slovenské vlády, která je fašistická, násilnická, protože dělá pořádek a nechce připustit útok na ústavní pořádek, a jsme tam, kde jste byli v roce 2018. Omlouváme se, ale my nebudeme rozvracet zemi,“ zdůraznil Fico.
Odmítl obvinění z toho, že chce Slovensko směřovat pryč ze západních struktur. „Tato vláda nikdy nepodnikala a nebude podnikat žádné kroky týkající se zahraničněpolitické orientace Slovenska, natož kroky, které by zpochybňovaly naše členství v Evropské unii a NATO,“ poznamenal.
Pellegrini údajně na základě informací od Slovenské informační služby (SIS) svolal zasedání Bezpečnostní rady. Podle serveru Aktuality.sk se ho zúčastnili všichni nejvyšší ústavní činitelé a lidé z vedení parlamentu. Vzhledem k nedávnému odvolání Michala Šimečky z postu místopředsedy Národní rady se ho ale neúčastnil nikdo z opozice.
Podle slovenského prezidenta na Slovensku „působí lidé, kteří chtějí protivládními protesty dále eskalovat napětí ve společnosti“. „Situace na Slovensku je vážná, a i z mého pohledu dlouholetého politika vykazuje známky účelového organizování eskalace napětí s cílem vystupňovat projevy nesouhlasu a jít nad rámec pokojných a mírumilovných protestů,“ shrnul Pellegrini. Z plánovaného násilí obvinil nespecifikovanou strukturu osob a organizací. Zmínil rovněž finanční toky a vzájemnou koordinaci mezi těmito skupinami.
Místopředseda Národní rady Peter Žiga (Hlas-SD) údajně dosud neevidoval žádné požadavky na legislativní změny v souvislosti s omezováním shromažďování či dokonce výjimečným stavem. „Všichni, kdo jsme zasedali v Bezpečnostní radě, jsme konstatovali, že je nepřijatelné, aby se zde organizovaly skupiny, které chtějí narušit ústavní pořádek Slovenské republiky a svým jednáním vyvolat napětí. Samozřejmě, že ve státě jsou kompetentní složky, které budou muset proti takovému jednání zakročit,“ upozornil.
Tibor Gašpar (Smer-SD), další z místopředsedů slovenského parlamentu, vyzval občany, aby se shromažďovali pokojně. „Provádějte je však pokojně. Nevytvářejte násilí a situace, které povedou k občanským nepokojům,“ uvedl podleTeraz.sk.
Následně, stejně jako Fico a Pellegrini, promluvil o zapojení organizovaných skupin do snahy o převrat. „Jsou do toho zapojena i některá média. Slovensko ještě nikdy nečelilo takové hrozbě narušení ústavního pořádku. Některé informace vyvolávají také podezření z několika trestných činů,“ podotkl Gašpar.
Europoslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) vnímá za těmito aktivitami zapojení opozičního lídra Šimečky. „Doslova napsal extremistický návod na převrat, na změnu režimu. Když si to přečtete, tak přesně tohle dělají pokrokáři na Slovensku. Už tomu chybí jen vražda jako spouštěč Majdanu,“ upřesnil Blaha podle serveru Pravda.sk.
Blaha se také odvolal na jeho vědeckou práci z doby Šimečkových studií na Oxfordu. „Psal své dílo jako nějaký profesionální podvodník a agent ve službách globalistického impéria. Šéf pokrokářů byl nasazen, aby na Slovensku vytvořil Majdan a svrhl vládu. Přitom spolupracuje s globalistickou sítí nevládních organizací a agentů a je napojen na Sorosovy nadace a americké instituty,“ vylíčil europoslanec za vládní Smer.
Šimečka se ale tomuto obvinění brání. „Podle Ľuboše Blahy osobně organizuji převrat, protože jsem před 16 lety jako student Oxfordu napsal vědeckou práci o tzv. barevných revolucích. Takže, pane Blaho. Když fyzik zkoumá pohyb kosmických částic, neznamená to, že chce narazit se Zemí do Marsu, a když ornitolog zkoumá ptáky, nemusí chtít odletět na zimu do Afriky,“ upozornil lídr opoziční strany Progresívne Slovensko.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.
Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock.
Pavel Novotný ve středu nastoupil do pankrácké věznice v Praze, kde si odpyká tříměsíční trest odnětí svobody za porušení předchozí podmínky. Jak to v případě bývalého starosty bývá, z jeho nástupu za mříže se stala jedna velká show. Novotný si ještě řekl, co chtěl.
Svět fotbalu zasáhla tragická zpráva. Útočník anglického Liverpoolu a portugalské reprezentace Diogo Jota už žádné další starty či góly nepřidá. Ve věku pouhých 28 let tragicky zahynul ve Španělsku.
V Česku právě v těchto chvílích vrcholí aktuální vlna veder, kterou odpoledne a večer ukončí silné či velmi silné bouřky. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) upravuje územní platnost středečního varování, především co se týká bouřek.
Dvě na sebe navazující výluky zásadně ovlivní ve zbytku probíhajícího týdne provoz metra na lince C. Vlaky nebudou jezdit mezi stanicemi Nádraží Holešovice a I. P. Pavlova, respektive Pražského povstání. S omezením provozu je třeba počítat od čtvrtka až do neděle.
Helena Vondráčková oslavila v uplynulém týdnu 78. narozeniny a zase nechyběla na pódiu. Vystoupila například v Chrudimi, tedy nedaleko svého rodiště. Za dva roky ji ale čeká velká show k osmdesátinám. Jak se to domluvilo?
Neustálým turbulentním vývojem prochází vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska. Po další kritice na adresu šéfa Bílého domu přispěchal jeden z nejbohatších lidí světa s pochvalou, když ocenil Trumpovy zásluhy o mír na Blízkém východě.
Petra Kvitová v úterý odehrála poslední zápas ve Wimbledonu, kde zaznamenala největší úspěchy individuální kariéry. Pořadatelé nejslavnějšího turnaje na to nezapomněli. Kvitová tak dostala možnost se rozloučit i slovy.