Ačkoliv některé bohaté státy tvrdí, že jejich nové cíle pro snižování emisí do roku 2035 odpovídají snaze udržet globální oteplování pod hranicí 1,5 °C, odborníci na klimatickou spravedlnost jejich tvrzení zpochybňují. Upozornil na to server Climate Home News.
Velké ekonomiky, jako Velká Británie, Kanada nebo Švýcarsko, ve svých národních klimatických plánech (NDC), které v posledních měsících předložily OSN, tvrdí, že pokud by všechny země postupovaly stejným tempem, byl by dosažen cíl Pařížské dohody. Kritici však poukazují na to, že tyto státy přehlížejí svou historickou odpovědnost za emise, které vedly k současné klimatické krizi, a měly by proto své emise snižovat rychleji než průměr.
Podle odborníků, včetně klimatologa Robina Lambolla z Imperial College London, by bohaté státy měly dosáhnout uhlíkové neutrality mnohem dříve než zbytek světa. „Kdybychom v roce 2015 začali hromadně směřovat k uhlíkové neutralitě v roce 2050, bylo by to pravděpodobně dostatečné k udržení oteplení pod hranicí 1,5 °C,“ uvedl. „Bohužel globální emise stále neklesají a každý další rok jejich růstu tento cíl ztěžuje.“
Většina rozvojových států neplánuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050, částečně kvůli omezeným finančním možnostem na přechod k ekologické ekonomice. Například Čína, která je aktuálně největším světovým znečišťovatelem, míří na rok 2060, zatímco Indie až na rok 2070.
Rok 2024 poprvé zaznamenal celoroční průměr globálního oteplení přesahující 1,5 °C oproti předindustriálním úrovním, což ale podle vědců neznamená definitivní prolomení cíle Pařížské dohody, která pracuje s dlouhodobými průměry alespoň dvou dekád.
Na summitu COP28 v Dubaji v roce 2023 se všechny státy zavázaly, že jejich budoucí klimatické plány budou v souladu s cílem 1,5 °C, přičemž se zohlední jejich národní podmínky. Nicméně dosud zveřejněné plány bohatých států stále vycházejí z premisy, že všechny země by měly snižovat emise stejným tempem, bez ohledu na jejich historický podíl na klimatických změnách.
Kritici upozorňují, že argumenty bohatých států jsou zavádějící a založené na „kreativní interpretaci“ pravidel. „Kvůli vyšším historickým emisím by měly rozvinuté země snižovat emise rychleji, než je celosvětový průměr,“ uvedla Avantika Goswami z indického Centra pro vědu a životní prostředí.
Podle jejích slov byla chybou Pařížské dohody z roku 2015 absence přísných povinností pro bohaté státy. Na rozdíl od Kjótského protokolu z roku 1997, který stanovoval závazky výhradně pro vyspělé ekonomiky, současná dobrovolná dohoda umožňuje jednotlivým státům stanovovat si vlastní cíle.
Kanadská poradní skupina pro uhlíkovou neutralitu (NZAB) odhaduje, že Kanada již do konce roku 2024 vyčerpá svůj podíl emisí, který je kompatibilní s cílem 1,5 °C, a do roku 2030 překročí i rozpočet odpovídající limitu 2 °C. Podle NZAB by Kanada měla být uhlíkově negativní – tedy odstraňovat více emisí, než jich vypustí – již nyní, nikoli až v roce 2050.
Vzhledem k tomuto nesouladu doporučuje NZAB, aby Kanada financovala dodatečné snižování emisí v jiných zemích, což kanadská vláda ve svém klimatickém plánu skutečně uznává jako „zásadní“ součást svého přístupu.
Rozvojové státy se ve svých klimatických plánech často odkazují na princip „společných, ale rozdílných odpovědností“, který je klíčovou součástí mezinárodního klimatického práva. Například Zambie zdůraznila ve své strategii potřebu „spravedlivého přístupu k atmosférickému prostoru“, čímž dává najevo, že rozvojové země si nemohou dovolit stejnou rychlost přechodu na čistou energii jako bohaté státy.
Zajímavě se k tomuto tématu staví Brazílie, která letos hostí klimatický summit COP30. Ačkoli jde o rozvojovou zemi, plánuje uhlíkovou neutralitu již v roce 2050 a zároveň vyzývá vyspělé ekonomiky, aby svůj cíl posunuly ještě dříve – ideálně do roku 2045.
Podobný požadavek v roce 2023 vznesl i generální tajemník OSN António Guterres, který vyzval bohaté státy k dosažení uhlíkové neutrality co nejblíže roku 2040. Zatím ale žádná velká ekonomika na tuto výzvu nereagovala. Výjimkou je Německo, které si jako jedna z mála zemí stanovilo cíl uhlíkové neutrality na rok 2045.
Tlak na bohaté státy, aby přehodnotily svůj přístup k plnění klimatických závazků, tedy pokračuje. Zda se na summitu COP30 v Brazílii podaří dosáhnout pokroku, bude záviset na ochotě vyspělých ekonomik přijmout odpovědnost za svou historickou uhlíkovou stopu a zavázat se k rychlejšímu snižování emisí.
Policie uzavřela vyšetřování případu vyhrožování politikům. Důchodce z jižních Čech vyhrožoval například prezidentovi, předsedkyně Sněmovny či člence vlády. Nyní čelí obvinění. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
Červen je sice minulostí, ale vzpomínky na porážku Jaromíra Soukupa v zápase s influencerem Markem "Datlem" Valáškem jsou stále živé. Všechno nicméně nasvědčuje tomu, že známý podnikatel je nepoučitelný. Zdroje totiž potvrzují, že chce i přes pokročilý věk a nevalné výsledky v boxerské kariéře pokračovat.
Desítky nových případů svrabu měsíčně jsou evidovány v Praze. Na alarmující situaci se rozhodli upozornit městští hygienici, kteří nabádají lidi, aby se nepříjemné nákaze snažili předcházet. Mělo by totiž stačit dodržování několika základních věcí.
Někdejší starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ve středu odpoledne nastoupil do vězení, kde má strávit tři měsíce za porušení podmínky. Trest si Novotný vyslechl v květnu, před pár týdny skončil ve starostenské funkci.
Velmi smutná zpráva zasáhla českou hudební scénu v uplynulých dnech. Ve věku nedožitých 58 let zemřel Jiří Fiala, někdejší baskytarista legendární skupiny Mňága a Žďorp a mladší bratr jejího frontmana Petra Fialy. Rodina a přátelé se s ním rozloučí v příštím týdnu.
Česko nadále sužuje tropické počasí, přes 30 stupňů budou teploty šplhat i ve čtvrtek. Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukončí vlnu veder bouřky, které mohou být i velmi silné. Hrozí ve čtvrtek odpoledne a večer.
Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále.
Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC.
Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá.
Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.