Soud rozhodoval o osudu atentátníka na Fica. Vyhověl jeho návrhu

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Marek Novotný 21. ledna 2025 18:02
Sdílej:

Pachatel loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) se stěhuje. Soud v úterý na návrh obviněného rozhodl, že bude z psychiatrického oddělení přesunut do běžné vazby. Informoval o tom web aktuality.sk. 

Obviněného Juraje C. přivezli policisté v úterý ráno z nemocnice pro obviněné a odsouzené k okresnímu soudu v Trenčíně. Na závěr soudního jednání padlo rozhodnutí, že pachatel atentátu na premiéra už nebude zavřený na psychiatrickém oddělení, ale přesune se do standardní vazby.

Důchodce je v případu obviněn z teroristického útoku. Hrozí mu trest v délce 25 let, případně výjimečný trest, tedy doživotí. 

K atentátu na premiéra Fica došlo 15. května 2024 po výjezdním zasedání vlády v Handlové. Útočník Juraj C. byl nejprve obviněn ze zvlášť závažného zločinu úkladné vraždy ve stadiu pokusu. Na začátku července se změnila právní kvalifikace na zvlášť závazný zločin teroristického útoku. 

Nejvyšší soud, respektive senát složený ze tří jeho soudců, ovšem nesouhlasí s tím, že šlo o terorismus. V říjnu o tom informoval web aktuality.sk. Soudci mají problém s právní kvalifikací, nikoliv už s vazebním stíháním obviněného. 

Stalo se
Počasí
Letní počasí, ilustrační foto

Poslední závan léta. Předpověď na další dny mluví jasně

Počasí se aktuálně nese v podzimním duchu, ale léto ještě neřeklo poslední slovo. Dnes a zítra ještě může zapršet, pak se ale v Česku vyjasní a oteplí. Maximální teploty budou dokonce atakovat třicítku, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Společnost
Dominik Duka

Kardinál Duka vysvětlil, jak to bylo s mší za Charlieho Kirka

Celým světem v minulém týdnu otřásla vražda aktivisty Charlieho Kirka. Zpráva rezonovala i v Česku, kde padlo rozhodnutí o konání zádušní mše. Sloužil ji kardinál Dominik Duka, akce se nicméně stala terčem kritiky. Podle Duky bylo důležité upozornit, že lidé se k sobě nemohou takhle chovat. 

Světové celebrity
Katharine Worsley (vévodkyně z Kentu)

Pohřeb vévodkyně Katharine se zapsal do moderní historie královské rodiny

Britská královská rodina se v úterý rozloučila se zesnulou vévodkyní z Kentu Katharine. Prvního katolického pohřbu v moderní historii monarchie se zúčastnil král Karel III. a další členové rodiny, informovala BBC. Chyběla zdravotně indisponovaná královna Camilla. 

České celebrity
Jaromír Jágr

Jágr bude mít partnerku jen pro sebe. Nova udělala zásadní rozhodnutí

Hokejoví fanoušci zatím čekají, zda Jaromír Jágr bude hrát i v novém extraligovém ročníku. Zatím se totiž na ledě neobjevil. Do práce podle nejnovějších informací nenastoupila ani jeho partnerka Dominika Branišová, kterou zaměstnávala televize Nova.