Sparta se loučí s legendou. Zemřel slavný útočník Jiří Kochta (†78)

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. , foto: Michael Zelinka / INCORP images
Marek Novotný 3. dubna 2025 14:46
Sdílej:

Hokejovou Spartu zasáhla během bojů v extraligovém play-off smutná zpráva. Pražský klub a celý český hokej totiž přišel o jednu ze svých legend. Ve věku 78 let zemřel bývalý skvělý útočník a mistr světa Jiří Kochta. Stalo se tak po dlouhém boji s nemocí. 

O úmrtí informovala Sparta ve čtvrtek po poledni na sociální síti X. "Po dlouhém a statečném boji s nemocí nás opustila jedna z největších legend našeho klubu, pan Jiří Kochta. Zemřel 3. dubna ve věku 78 let. Celý klub HC Sparta Praha je touto událostí hluboce zarmoucen a vyjadřuje upřímnou soustrast rodině a blízkým tohoto sparťanského velikána," uvedl klub.

Kochta odešel den poté, co Sparta v druhém zápase extraligového semifinále vyrovnala stav série s brněnskou Kometou na 1:1 na zápasy. Pražský klub ale nebyl jediným v jeho úspěšné kariéře.

Pražský rodák začínal s hokejem na Bohemce, odkud odešel do Dukly Jihlava, kde získal dva tituly v nejvyšší československé soutěži. Dlouhá léta pak hrál ze Spartu, než v roce 1979 odešel do německého Landshutu. V Česku odehrál přes 400 ligových zápasů a vstřelil 177 gólů. 

Kochta byl i úspěšným reprezentantem, v národním týmu hrál mezi lety 1967 až 1975. Nechyběl tak u několika úspěchů. Vyhrál domácí světový šampionát v Praze v roce 1972, získal také dvě olympijské medaile, konkrétně stříbro v roce 1968 a bronz o čtyři roky později. 

Stalo se
Počasí
Ilustrační fotografie.

Další nebezpečí kvůli počasí. V dalších částech Česka hrozí požáry

Meteorologové v pátek upřesnili dřívější varování před požáry. Výstraha se rozšiřuje na sobotu a neděli na většinu území Čech s výjimkou jihu a severovýchodu a na neděli i o většinu Olomouckého kraje. Varování před vysokými až extrémními teplotami zůstává beze změny, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Sport
Ilustrační fotografie.

Český reprezentační fotbal přichází o hvězdu. Schick končí v národním týmu

České zápasy na mistrovství světa byly těmi posledními, které náš nejlepší útočník Patrik Schick odehrál v dresu národního týmu. Schick ve čtvrtek oznámil, že jeho reprezentační kariéra již nebude pokračovat. 

České celebrity
Charlotte Gottová

Tajemný osobní život Charlotte Gottové. Němci propálili jednu citlivou věc

Charlotte Gottová je sice jednou z nejsledovanějších osobností šoubyznysu v současnosti, ale i ona má svá tajemství. Soukromí si totiž poměrně pečlivě střeží. Přesto unikla ven jedna informace, kterou její vrstevníci opačného pohlaví neuslyší rádi. 

České celebrity
Karel Gott.

Karel Gott jednou svolil k prezidentské kampani. Štáby z ciziny se chytily

Karel Gott patřil k nejpopulárnějším osobnostem, které se kdy narodily v Česku. Neuvěřitelný počet vítězství v anketě popularity Zlatý slavík je toho důkazem. Mohl se ale stát prezidentem? Všichni víme, že hlavou státu nikdy nebyl, přestože jedna neuvěřitelná kampaň proběhla.