V Anchorage na Aljašce začala ostře sledovaná schůzka mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem, která může trvat až sedm hodin. Hlavním tématem jednání bude válka na Ukrajině, jejíž politici nejsou na schůzce zastoupeni.
Krátce před půl jedenáctou místního času přistál jako první letoun Air Force One, na jehož palubě byli kromě Trumpa také šéf americké diplomacie Marco Rubio či speciální vyslanec Steve Witkoff. Oba se mají podle sdělení Bílého domu s prezidentem zúčastnit jednání se šéfem Kremlu.
Ruské letadlo s prezidentem Putinem dosedlo na dráhu v Anchorage krátce před 11. hodinou, když Trump ještě byl na palubě Air Force One. Nakonec ale vystoupil včas, aby podle plánu přivítal svého hosta přímo na ranveji. Oba politici si potřásli rukami a prošli po červeném koberci.
Novináři se oběma prezidentům pokoušeli při jejich odchodu pokládat dotazy. Putin čelil například otázkám, zda bude souhlasit s příměřím či zda Rusové přestanou zabíjet ukrajinské civilisty. Odpověď ale žádná nepřišla. Lídři obou velmocí spolu nasedli do auta a odjeli na jednání.
Podle Kremlu se očekává, že rozhovory Putina s Trumpem potrvají šest až sedm hodin, informovala BBC s odkazem na vyjádření mluvčího Dmitrije Peskova. Britská stanice přitom zmínila, že oba prezidenti při posledním setkání ve finských Helsinkách jednali jen přibližně dvě hodiny.
Zatímco Putin před začátkem jednání mlčel, šéf Bílého domu se nechal slyšet, že na stole budou případné výměny území mezi Kyjevem a Moskvou. Trump nicméně poznamenal, že rozhodnutí nechá na Ukrajině. "Nejsem tady, abych jednal za Ukrajinu," prohlásil.
Trump řekl, že kdyby nebylo jeho, vzal by si šéf Kremlu celou Ukrajinu. Připustil také, že by Spojené státy mohly poskytnout Ukrajincům bezpečnostní záruky ve spolupráci s Evropou a dalšími zeměmi. O ekonomických příležitostech se chce s Putinem bavit pouze v případě, že jednání budou postupovat správným směrem.
Bouřky i letní teploty by mohl nabídnout právě začínající týden. Počasí se v jeho průběhu bude pomalu zlepšovat. Zejména se má pozvolna oteplovat. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jiřina Bohdalová zažívá především v souvislosti s 95. narozeninami opravdu náročný květen. Není proto divu, že nedostála některým závazkům. V sobotu se například legendární herečka omluvila z pražského knižního veletrhu. Co k tomu řekla?
Jsme sice v polovině května, ale jeho součástí je každoročně takzvaný týden ledových mužů. Ochlazení se dostavilo i letos, na horách ho doprovodilo sněžení. Na hřebenech se sníh udržel i několik dní, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Češi si po dvou zápasech letošního mistrovství světa představovali lepší bilanci. Proti dvěma outsiderům vybojovali na úvod skupinové fáze jen jednu výhru. Příští zápas navíc kvalitu národního týmu prověří zatím nejvíce.
Vilma Cibulková v posledních měsících vystrašila mnoho lidí, ať už kolegů a kamarádů nebo fanoušků. Navíc se opět odmlčela, takže se pořádně nevědělo, jak na tom je. Nyní se ale konečně podařilo se známou herečkou spojit.
Policie oznámila v neděli dopoledne skvělou zprávu. Expertům se podařilo zachránit lebku svaté Zdislavy, kterou obviněný muž po úterní krádeži z kostela v Jablonném v Podještědí zalil do betonu. Vzácnou relikvii teď čekají restaurátorské práce.
Agáta Hanychová a Jaromír Soukup už si snad ani nemohou přijít na jména. Justiční válka bývalých partnerů má už brzy pokračovat dalším sporem, potvrdila dcera herečky Veroniky Žilkové. Přiznala také strach o dceru.
Novela zákona, která počítá se zrušením poplatků za Českou televizi a Český rozhlas, prošla připomínkovým řízením. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se nyní bude muset vypořádat s množstvím připomínek, výhrad a dalších návrhů.
Ondřej Brzobohatý a jeho manželka Daniela (za svobodna Písařovicová) v uplynulých dnech učinili přítrž spekulacím a oznámili odloučení. Už se ale rozjíždějí nové spekulace o tom, zdali za rozpadem jejich manželství není třetí osoba.
Velkou Británií otřásla tragédie, která zasáhla i krále Karla III. Na jezdecké show v pátek tragicky zahynul voják, když spadl z koně. Panovník se hodlá spojit s jeho rodinou, aby jejím členům vyjádřil upřímnou soustrast.
V Česku je probíhající víkend deštivý. Dokonce panovaly obavy z vydatných srážek v části země. Příští květnový víkend přinese docela jiné počasí, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Na čerstvě pětadevadesátileté Jiřině Bohdalové se podepisuje náročný květnový program. Z Prahy se vytratila už po narozeninové oslavě a do města nevyrazí ani dnes, i když se měla objevit na jedné akci. Proč se slavná herečka nedostaví na místo určení?