Syrští povstalci táhnou na Damašek. Vojáci utíkají přes hranice, Asad zůstal

Bašár Asad
Bašár Asad, foto: prezidentassad.net
Libor Novák 7. prosince 2024 16:55
Sdílej:

Syrští opoziční bojovníci se v sobotu zmocnili přístupu do města Kanaker na venkově v okolí Damašku. Tento průlom je dalším krokem rebelů, kteří se stále více přibližují k hlavnímu městu země.

Na záběrech ověřených CNN je slyšet série výstřelů, po nichž skupina ozbrojených mužů míří zbraněmi k nebi. Povstalecká aliance, vedená skupinou Hayat Tahrir al-Sham (HTS), útočí na síly prezidenta Bašára Asada z nejsevernějších i nejjižnějších částí Sýrie, čímž se snaží vytvořit tlak na Damašek ze všech stran.

Zatímco povstalci tvrdí, že úspěšně obkličují hlavní město, tuto informaci CNN dosud nezávisle neověřila. Rebelové zároveň vykazují pokroky i na jiných frontách. Ve městě Dará, kde v roce 2011 vypuklo syrské povstání, jsou hlášeny hmatatelné známky jejich postupu.

Na severu se rebelové v sobotu dostali také do centrálního města Palmýra, známého svým archeologickým významem sahajícím až do doby neolitu. Video z tohoto postupu ukazuje ozbrojence pohybující se po prašných cestách v oblasti, která byla ještě donedávna pod kontrolou vládních sil.

Mluvčí povstalecké koalice Hassan Abdulghani v prohlášení na platformě Telegram uvedl, že operace na „obklíčení“ Damašku vstoupila do své „závěrečné fáze“. Tyto informace však CNN nemohla nezávisle ověřit.

Syrská armáda popřela zprávy o svém stahování z oblasti kolem Damašku. Oznámila, že jde o „falešnou mediální kampaň... vedenou ozbrojenými teroristickými organizacemi s cílem šířit paniku a strach mezi civilisty na damašském venkově.“

V reakci na spekulace o možném odjezdu syrského prezidenta Bašára Asada z hlavního města vydal prezidentský úřad prohlášení, že prezident nadále zůstává v Damašku.

„Některá zahraniční média šíří fámy a falešné zprávy o tom, že prezident Bašár Asad opustil Damašek nebo uskutečnil rychlé návštěvy v jiné zemi,“ uvedl prezidentský úřad v sobotu. „Prezident sleduje svou práci a plní své národní a ústavní povinnosti z hlavního města Damašku,“ dodalo prohlášení.

Podle irácké státní tiskové agentury ale uprchlo více než 1 000 syrských vojáků do Iráku přes hraniční přechod na východě Sýrie. Tato informace vychází z prohlášení vojenského zdroje. „Irák dnes přijal více než tisíc syrských vojáků přes hraniční přechod Al-Qaim v provincii Anbár,“ uvedl zdroj podle irácké tiskové agentury.

Podle prohlášení byli vojáci na irácké straně přivítáni, dostalo se jim potřebné péče a byly jim zajištěny nezbytné potřeby. Irácké úřady se zároveň nezmínily o dalších plánech na jejich umístění nebo případné návraty.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Ondřej Brzobohatý

Gentleman Brzobohatý. Rozvod s Danielou doprovázejí překvapivé scény

V českém šoubyznyse se tento týden řeší zejména další rozvod Ondřeje Brzobohatého, tentokrát s moderátorkou Danielou Písařovicovou. Doprovázejí ho však scény, které byste u rozcházející se dvojice lidí rozhodně nečekali. 

České celebrity
Jaromír Soukup

Soukup proti Dopitovi. Vypukla další medializovaná soudní bitva

Často se říká, že české justici trvá příliš dlouho, než vyřeší některé případy. Občas si ale člověk musí říct, že není divu. Například v souvislosti s neustálými spory mezi Jaromírem Soukupem a Agátou Hanychovou. 

Světové celebrity
Phil Collins

Phil Collins dokázal, že ještě neumírá. Objevil se na veřejnosti

Britský hudebník Phil Collins se po delší době objevil na veřejnosti, když zavítal do Buckinghamského paláce. Pětasedmdesátiletý zpěvák a bubeník se zúčastnil oslav 50. výročí založení charitativní organizace The King's Trust, kterou v minulosti pod názvem The Prince's Trust založil král Karel III. Na prestižní společenské akci nechyběla řada dalších známých osobností, jako jsou herci Benedict Cumberbatch, Idris Elba a George Clooney s manželkou Amal, nebo zpěvák sir Rod Stewart, se kterým se Collins vyfotografoval.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Harry a Meghan chystají pro Netflix celovečerní film!

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan, vévoda a vévodkyně ze Sussexu, chystají pro streamovací platformu Netflix nový celovečerní film z prostředí války v Afghánistánu. Snímek bude založen na skutečných událostech a zachytí britské vojáky pod obléháním. Projekt vyvíjí jejich produkční společnost Archewell, která jako předlohu využije knihu s názvem No Way Out, jejímž autorem je major Adam Jowett.