Trump si telefonoval s Putinem. Nyní poprvé prozradil, o čem se jednalo

Donald Trump
Donald Trump, foto: The White House
Marek Novotný VČERA 21:06
Sdílej:

Americký prezident Donald Trump se poprvé vyjádřil k úternímu telefonátu s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Potvrdil, že Rusové souhlasili s přerušením útoků na ukrajinskou energetiku. Trump také nezapomněl prohlásit, že za jeho vlády by válka na Ukrajině nikdy nezačala. 

Trump na své sociální síti Truth Social napsal, že dnešní telefonní hovor s ruským prezidentem byl velmi dobrý a produktivní. "Souhlasili jsme s okamžitým příměřím na energetiku a infrastrukturu s porozuměním, že budeme rychle pracovat na úplném příměří a nakonec na konci této strašlivé války mezi Ruskem a Ukrajinou," podotkl americký prezident. 

Šéf Bílého domu si zároveň neodpustil rýpnutí do svého předchůdce v úřadu Joea Bidena. "Tahle válka by nikdy nezačala, kdybych byl prezidentem," připomněl svou čtyřletou přestávku mezi prvním a nynějším druhým mandátem. 

Podle Trumpa se diskutovalo o řadě elementů mírové dohody či o tisícových ztrátách v řadách obou armád. "Prezident Putin i prezident Zelenskyj chtějí, aby to skončilo. Tento proces je nyní v plném běhu a my ho, doufejme, dokončíme," dodal. 

Trump označil za "dobrou" a "produktivní" i předchozí diskuzi s Putinem, která proběhla minulý týden ve čtvrtek. "Je tu velmi dobrá šance, že tato hrozná a krvavá válka konečně dospěje ke konci," napsal po minulém hovoru na síti Truth Social. 

Tehdy také uvedl, že tisíce ukrajinských vojáků jsou v kompletním obklíčení a ve špatné a zranitelné pozici. "Požádal jsem prezidenta Putina, aby ušetřil jejich životy. Byl by to strašný masakr, jaký jsme neviděli od druhé světové války," dodal. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nicméně tvrzení o obklíčení popřel. 

Stalo se
České celebrity
Vercetti

Rapper Vercetti má trable na Slovensku. Proč mu hrozí 15 let ve vězení?

Český rapper Vercetti, vlastním jménem Dominik Vyšata, se u sousedů na Slovensku, kde již několik let žije, dostal do pořádných problémů se zákonem. Hrozí mu mnohaletý pobyt ve vězení kvůli případu úmrtí mladé ženy, která se měla předávkovat drogami. 

České celebrity
Jan Bendig

Jan Bendig o kritickém momentu v kariéře: Měl chuť se vším seknout

Janu Bendigovi se loni velmi ulevilo, když policie bez jasného závěru uzavřela moučnou kauzu z předávání Slavíků v předchozím kalendářním roce. Žít s ní ale zpěvák musí dál, protože lidi se o incident neustále zajímají. Někdejší účastník SuperStar se o tom přesvědčil i na Slovensku.

České celebrity
Andrea a Radek Kašpárkovi

Manželství Radka Kašpárka je v troskách? Fotografie odhalily realitu

Pořádnou zkouškou si nedávno prošlo manželství kuchaře Radka Kašpárka, když jeho žena Radka svedla v nemocnici boj o život. Rodinné záležitosti nicméně nabraly další a nečekaný spád. Podle dostupných informací se připravuje rozvod. 

České celebrity
Agáta Hanychová

Hanychová kontra Burešová: Agáta řekla, kde Eva udělala chybu

Nejskloňovanější celebritou během minulého týdne byla bezpochyby Eva Burešová. Její jméno si vzala do úst i Agáta Hanychová, která jako žena proslavená střídáním životních partnerů zhodnotila postup herečky a zpěvačky po zveřejnění fotek se slovenským cyklistou Peterem Saganem.