Změny v celní politice oznámil ve středu americký prezident Donald Trump. Zatímco na Čínu uvalil ještě vyšší cla ve výši 125 procent, více než sedmi desítkám zemí, které projevily ochotu jednat, snížil cla na 10 procent na následujících 90 dní.
"Na základě nedostatku respektu, který Čína projevuje vůči světovým trhům, zvyšuji cla vůči Číně ze strany Spojených států amerických na 125 procent s okamžitou platností," uvedl Trump ve středu na své sociální síti Truth Social.
Peking si podle amerického prezidenta musí v blízké budoucnosti uvědomit, že okrádání USA a dalších zemí je neudržitelné a dále neakceptovatelné.
Trump také zmínil, že na různé americké úřady se v posledních dnech obrátilo přes 75 zemí, které jsou ochotny jednat o tématech souvisejících se zahraničním obchodem, obchodními bariérami, cly či manipulacemi se měnou.
"Posvětil jsem devadesátidenní pauzu a výrazně nižší reciproční cla během tohoto období ve výši 10 procent, také s okamžitou platností," dodal šéf Bílého domu.
O změnách v celní politice informovali i další členové Trumpovy administrativy. "Jak jsem již řekl v minulosti, nikdo pro sebe nevytváří páku tak jako prezident," konstatoval ministr financí Scott Bessent na sociální síti X.
"Scott Bessent a já jsme seděli s prezidentem, když psal jeden z nejmimořádnějších příspěvků svého prezidentství na (sociální síti) Truth. Svět je připraven spolupracovat s prezidentem Trumpem na nápravě globálního obchodu a Čína zvolila opačný směr," dodal ministr obchodu Howard Lutnick.
Bouřky, které mohou být i velmi silné, hrozí nejen během dnešního dne, ale i v noci na zítra a v pondělí. Vyplývá to z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Pavel Blažek skončil ve funkci ministra spravedlnosti kvůli daru v bitcoinech od muže odsouzeného za drogy. Policie zkoumá možné praní špinavých peněz, veřejnost i experti žádají vysvětlení – a klíčové okolnosti případu zůstávají nezodpovězené.
I české fanoušky seriálu M.A.S.H. zasáhla smutná zpráva o úmrtí herečky Loretty Switové, ačkoliv většina z nich neznala její hlas. V českém znění totiž mluvila hlasem jedné české kolegyně.
Hamás je připraven propustit 10 žijících izraelských rukojmích a vydat 18 těl výměnou za blíže nespecifikovaný počet palestinských vězňů. Hnutí tak reagovalo na nejnovější americký návrh příměří, informovala BBC.
Dnešek je dnem Karla Šípa. Právě na prvního června 2025 připadají jeho kulaté osmdesáté narozeniny. Jeden dárek rozbalil oslavenec i s televizními diváky už v sobotu večer. Česká televize, která vysílá jeho talk show Všechnopárty, totiž uvedla dokumentární film o známém moderátorovi.
Hollywoodská hvězda Sidney Sweeney opět rozčeřila vody showbyznysu – tentokrát ale doslova. Známá především díky rolím v seriálech Euforie a Příběh služebnice nyní přichází s produktem, který posouvá hranice osobního marketingu: limitovanou edicí mýdla údajně vyrobeného z její vlastní koupelové vody.
Tragická železniční nehoda se stala v noci ze soboty na neděli v ruské Brjanské oblasti u hranic s Ukrajinou. Nejméně sedm lidí zemřelo a další desítky cestujících se zranily, když vlak narazil do zříceného mostu. Není v tuto chvíli zcela jasné, co způsobilo pád konstrukce.
Bouřky se s Českem ani zdaleka neloučí. Ty nedělní mohou být i velmi silné, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve výstraze, kterou vydal během soboty. Hrozí přívalové deště, silné nárazy větru a krupobití.
Radostnou novinku před probíhajícím víkendem oznámila třiatřicetiletá herečka Kateřina Klausová. Stala se totiž maminkou. V prvních okamžicích si ještě některé detaily nechala pro sebe. Nyní už víme další podrobnosti o novorozeném miminku.
Česko dnes zasáhly silné bouřky, které zanechaly největší spoušť v Dalešicích na Jablonecku. Na místě zasahuje několik jednotek hasičů. Bahno a přívalové srážky zaplavily nejméně šest domů v obci. Varování před bouřkami platí až do sobotního večera.
Hynek Čermák nezůstal po oznámení o rozpadu manželství s hereckou kolegyní Veronikou Mackovou dlouho sám. Partnerku má sice novou, ale na jiné křestní jméno si zvykat nemusí. Vyšlo to najevo, když se dvojice poprvé ukázala společně na veřejnosti.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zkritizoval ruský přístup k mírovým jednáním. Uvedla to BBC. Moskva mezitím potvrdila, že posílá diplomatickou delegaci na pondělní rozhovory do tureckého Istanbulu. Kyjev nicméně požaduje, aby mu Rusové předem sdělili, co chtějí navrhovat.