Příchod nového poradce pro národní bezpečnost Mika Waltze naznačuje změnu přístupu Spojených států k ukončení války mezi Ruskem a Ukrajinou. Podle jeho vyjádření v pořadu This Week na stanici ABC hodlá nastupující prezident Donald Trump navázat vztahy a dialog s ruskou stranou, což považuje za klíčový krok k ukončení konfliktu.
Waltz zdůraznil, že „nemůžete uzavřít dohodu, pokud nemáte nějaký vztah a dialog s druhou stranou. To bezpochyby v následujících měsících navážeme.“ Uvedl to server Politico.
Trump ve svém vystoupení na Mar-a-Lago oznámil, že se připravuje schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, přičemž uvedl, že válka je „krvavý chaos,“ který je třeba ukončit. Na otázku moderátora Jonathana Karla, zda se schůzky zúčastní i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, Waltz odpověděl, že konkrétní rámec setkání ještě nebyl stanoven.
Během své kampaně Trump opakovaně tvrdil, že by mohl válku ukončit již v první den svého úřadu. Jeho zvláštní vyslanec pro mírové otázky Keith Kellogg však nedávno prohlásil, že by ukončení konfliktu mohlo trvat až 100 dní. Podle Waltze však existuje všeobecné uznání, že válka musí být ukončena diplomatickou cestou.
„Je nerealistické si myslet, že vyženeme každého Rusa z každého kousku ukrajinského území, včetně Krymu,“ uvedl Waltz. Tento přístup označil za důležitý krok vpřed, který uznává i prezident Trump.
Waltz zároveň kritizoval dosavadní přístup k válce, který připodobnil k „masakru první světové války“ s „následky třetí světové války“. Podle něj Trumpova rétorika pomohla změnit pohled na konflikt, který byl dříve vnímán jako neřešitelné a nekonečné bahno. Vyzdvihl také Zelenského ochotu spolupracovat na ukončení války, což označil za signál posunu v diplomatickém uvažování.
Přestože Waltz přiznává, že diplomatické řešení si vyžádá čas a úsilí, jeho slova odrážejí změnu priorit nové administrativy směrem k jednání a kompromisu. Trumpova administrativa tedy pravděpodobně vsadí na strategii, která kombinuje diplomatickou ofenzivu s realistickým hodnocením situace na bojišti.
V Česku dnes začíná meteorologické léto. Není tedy divu, že meteorologové už tuší, jak bude vypadat první letní víkend letošního roku. Tropických teplot se ve volných dnech nedočkáme, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie se podle slov novinářky Světlany Witowské bude zabývat útokem neznámého vandala na dům, který sympatická moderátorka sdílí s někdejším diplomatem Petrem Kolářem. Witowská o incidentu informovala na sociální síti.
Nepopsatelná ztráta není ani po půlroce o nic menší. Dokazují to srdcervoucí slova vdovy Nikoly Hezucké, která prožívá první výročí svatby bez milovaného manžela. Ze svých pocitů se vypsala na instagramovém profilu.
Kuba Ryba je frontmanem populární kapely Rybičky 48, ale rád se také vyjadřuje k veřejnému dění. V těchto dnech si nebral servítky kvůli oslavě narozenin Leoše Mareše na Čapím hnízdě, kde nechyběla řada hvězdných hostů.
Manželství Milana Baroše s matkou jeho dětí skončilo už před časem, ale zjevně se nepodařilo jim vypořádat úplně všechno. Proto se jistou věcí zabýval soud. Kauza má nakonec nečekané rozuzlení. Jeden z dvojice bývalých partnerů se z boje stáhl.
Patricie Solaříková ví, že život přináší radosti i starosti. Obojí nabídlo manželství, které skončilo rozvodem. Sympatická herečka se nyní v myšlenkách vrátila do jednoho z nejtěžších období v životě, jak to sama pojmenovala.
Česku se ani v neděli nevyhnou bouřky. Potvrzuje to dnešní aktualizovaná výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která zvyšuje stupeň nebezpečí bouřek během odpoledne a večera. Meteorologové nadále varují i před požáry.
Dara Rolins prodává svůj dům u Prahy, přičemž fanoušci vědí, že s partnerem si staví hnízdečko lásky v Itálii. Lidé se tak začali obávat, že nadobro opustí Česko, respektive Slovensko. Populární zpěvačka nyní vysvětlila, jak to bude.
Na americké Aljašce začal soud v případu tragické smrti miliardáře Petra Kellnera, který zemřel před více než pěti lety při havárii helikoptéry během takzvaného heliskiingu. Pozůstalí žalují společnost, která celý dobrodružný výlet zajišťovala.
I poslední den meteorologického jara přinese bouřky. Podle meteorologů mohou být ty nedělní silnější než sobotní. Problémy má opět dělat zejména vítr. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zajímavé věci se dějí na poli televizních talk show v Česku. Zatímco Prima ukončila oblíbených 7 pádů Honzy Dědka, veřejnoprávní Česká televize představila nový pořad tohoto divácky oblíbeného formátu. Co o novince v tuto chvíli víme?
Dlouho se sice Karel Gott nechtěl ženit, přesto měl nakonec početnou rodinu. A od čtvrtka platí, že všechny čtyři dcery našeho historicky nejslavnějšího zpěváka jsou dospělé. Už i nejmladší Nelly Sofie totiž měla osmnáctiny.