Česko v neděli opět po šesti letech zažilo úplné zatmění Měsíce, který se navíc zbarvil do ruda. K úchvatné podívané přispělo i počasí, podmínky pro pozorování byly na většině území republiky výborné.
Zatmění začalo v 19:30 nad východním obzorem, ale zprvu bylo jen velmi obtížně pozorovatelné. Bylo nutné počkat na větší tmu. Odborníci avizovali, že v okamžiku maximální fáze (20:11) už bude možné červený Měsíc spatřit na čisté obloze alespoň teleskopicky a zcela jistě fotograficky i v západních Čechách.
Jak soumrak pokračoval a Měsíc pozvolna stoupal nad obzor, pozorovací podmínky se zlepšovaly. Celková fáze úplného zatmění měla trvat hodinu a 22 minut. Šlo tak o jedno z nejdelších úplných zatmění v tomto desetiletí.
Počasí poměrně přálo. Meteorologové v neděli vpodvečer informovali, že oblačnosti je málo. Problémy s pozorováním hrozily zejména na jihozápadě Čech, kde se udržovala kompaktní vysoká oblačnost.
Dalšího zatmění Měsíce se v tuzemsku dočkáme 28. srpna 2026 a bude částečné. Na úplné zatmění Měsíce si budeme muset počkat až do roku 2028. Tehdy nastane úkaz přímo na Silvestra, tedy 31. prosince, jen několik hodin před oslavami konce kalendářního roku.
Zatmění Měsíce je astronomický jev, kdy je měsíční kotouč zastíněn Zemí. Nastává při úplňku, pokud se Měsíc, Země a také Slunce ocitnou v jedné přímce. Trvat může až 107 minut. Jde o běžněji pozorovatelný jev než zatmění Slunce, kdy dochází k zastínění části zemského povrchu Měsícem.
Popová královna Madonna a režisér Guy Ritchie se poprvé po 17 letech sešli, aby společně podpořili svého syna Rocca Ritchieho na jeho umělecké výstavě v Londýně. Rocco Ritchie (25) hrdě sdílel fotografii svých slavných rodičů na Instagramu v pondělí, čímž potvrdil nečekané páteční setkání na výstavě nazvané Talk Is Cheap (Řeči jsou laciné).
Americký prezident Donald Trump vyvolal pobouření svými bezcitnými vtipy na sociálních sítích po oznámení smrti hollywoodského režiséra Roba Reinera. Reiner a jeho manželka Michele byli nalezeni mrtví ve svém domě v Los Angeles v neděli. Policie Los Angeles zatkla v souvislosti s jejich úmrtím jejich 32letého syna Nicka Reinera, který zůstává ve vazbě. Kauce byla stanovena na 4 miliony dolarů.
Popová hvězda Taylor Swift žertem sdílela své šílené nápady, jak by mohla zajistit utajení svatebních pozvánek na sňatek s jejím snoubencem, hvězdou NFL Travisem Kelcem. Během svého vystoupení v pořadu Late Night with Seth Meyers 8. října hovořila o nadcházející svatbě a reagovala na velký zájem médií o to, kdo se dostane na seznam hostů.
Král Karel III. (77) se v pátek svěřil se svými pocity ohledně boje s rakovinou a přinesl dobrou zprávu. Ve svém předtočeném televizním poselství, které bylo odvysíláno v rámci večera „Stand Up to Cancer“ na stanici Channel 4, oznámil, že se jeho léčebný plán v novém roce zredukuje.
Od prosince probíhá meteorologická zima, ale v posledních panuje počasí, které spíš připomíná podzim. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) navíc nic nenasvědčuje tomu, že by u nás mělo začít vydatněji sněžit.
Česko má od pondělí novou vládu, jejíž členové doplnili již dříve jmenovaného premiéra Andreje Babiše (ANO). Měnit se budou i lidé ve funkcích, které dělají předsedovi kabinetu a ministrům servis. Novou mluvčí vlády se má stát žena, kterou dobře znají televizní diváci.
Česko má ode dneška kompletní novou vládu premiéra Andreje Babiše. Hnutí ANO do ní nominovalo jednu dámu, která se doslova na poslední chvíli přejmenovala. Nová ministryně pro místní rozvoj se totiž vdala.
Prezident Petr Pavel v pondělí na Pražském hradě jmenoval vládu premiéra Andreje Babiše. Tato koaliční vláda, která se stane v pořadí třetím kabinetem pod Babišovým vedením, nahradí současnou vládu Petra Fialy, která je v demisi. Babiš byl pověřen sestavením kabinetu již koncem října a předsedou vlády byl jmenován 9. prosince.
Ke konci se chýlí týden, který se nesl ve znamení loučení s moderátorem Patrikem Hezuckým. Poslední rozloučení proběhlo v pátek odpoledne a vdově Nikole na něm byli oporou členové rodiny. Jedna z jejích sester prozradila, že se dokonce dostali do křížku se zákonem.
Z Hollywoodu přišla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel slavný režisér Rob Reiner, po smrti je i jeho manželka. Policie případ vyšetřuje pro podezření z vraždy. Podezřelým má být syn manželů Reinerových.
Začíná třetí prosincový týden, který přinese podobné počasí jako ten uplynulý. Podle meteorologů má pokračovat teplotní inverze. Nad Česko bude i nadále proudit teplý vzduch. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.
Policie v neděli po šťastném konci pátrání po ztraceném dvanáctiletém chlapci odhalila, že případ prověřuje pro podezření z únosu. Podle policistů mu možná zachránili život lidé, kteří slyšeli volání o pomoc a vše nahlásili.