Ukrajina nepřijme nerostnou dohodu se Spojenými státy americkými, pokud by ohrožovala její vstup do Evropské unie. V pátek to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na jeho slova upozornil web Politico.
Zelenskyj připomněl, že v ukrajinské ústavě jasně stojí, že kurz je nastaven vstříc Evropské unii. "Jsou tu velmi důležité reformy a další související kroky," řekl prezident v pátek na večerní tiskové konferenci v Kyjevě. "Nic, co by mohlo ohrozit ukrajinský vstup do EU, nemůžeme přijmout," dodal.
Tato slova přišla poté, co agentura Bloomberg a deník Financial Times informovaly o poslední verzi nerostné dohody, která by Američanům garantovala přístup k ukrajinské ropě, plynu a nerostům skrz společný investiční fond, přičemž o jeho příjmy by se oba státy dělily.
Zelenskyj potvrdil, že Kyjev od Washingtonu obdržel nový návrh dohody. Uvedl, že text obsahoval několik nových věcí, které nebyly dříve diskutovány, a také body, které jedna ze stran už dříve odmítla.
Ukrajina od pátku čelila dalšímu útoku ruských dronů. Zelenskyj na sociální síti X uvedl, že na jeho zemi zaútočilo večer a přes noc na sobotu více než 170 ruských dronů. Mířily do Dnipra, Kyjeva, Sum či Charkova. Zelenskyj potvrdil, že čtyři lidé v Dnipru přišli o život.
"Jednadvacet lidí bylo zraněno, včetně těhotné ženy. Obytné budovy, hotelový a restaurační komplex, garáže a opravna aut byly zničeny či poškozeny," vyjmenoval škody na infrastruktuře.
Zelenskyj konstatoval, že Rusko se vysmívá snahám zbytku světa o mír a pokračuje v teroru, protože stále necítí jakýkoliv opravdový tlak. "Diplomacie může fungovat, ale pouze s podporou, která posiluje naše bojovníky a připravuje okupanty o zdroje k vedení války," dodal ukrajinský lídr.
Mohou se princové William a Harry ještě někdy usmířit? Spousta lidí by si to přála, ale podle některých expertů bude hledání společné řeči po nedávných výrocích Harryho zase složitější. Dokonce jdou zvěsti o tom, že William nepozve bratra na svou budoucí korunovaci.
Rusové přednesli na pátečním jednání v Istanbulu požadavky, které Ukrajina nemůže přijmout. Naznačují to informace zahraničních médií. Americký prezident Donald Trump se přesto opřel do ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského a prohlásil, že se s ruským vůdcem Vladimirem Putinem nakonec dohodne.
Štefan Margita letos oslaví 69. narozeniny, takže se pomalu chystá na konec veleúspěšné umělecké kariéry. Než k němu dojde, střihne si operní pěvec ještě jeden velký koncert. A podle všech indicií si zazpívá i s Hanou Zagorovou.
Dominika Gottová si vybrala vlastní životní cestu a žije ve Finsku, tedy daleko od zbytku rodiny legendárního zpěváka Karla Gotta. V Česku má tři nevlastní sestry, ale vztahy s nimi nejsou nejlepší. Nejstarší dcera mnohonásobného Slavíka to otevřeně přiznala.
Velká důchodová změna, která se týkala výplatních termínů, proběhla již v dubnu. Úřady ale neponechávají nic náhodě a v květnu znovu upozorňují důchodce, že jim peníze budou přicházet v první polovině kalendářního měsíce.
Rodinu má Veronika Arichteva na prvním místě nejen v těžkých chvílích, které ji potkaly v uplynulých dnech, když zemřel její otec. Sympatická herečka to opět všem dokázala ve čtvrtek.
Starostové a nezávislí se v sobotu sešli na volebním sněmu, který se koná jen několik měsíců před parlamentními volbami. Hnutí do nich povede ministr vnitra Vít Rakušan, který jasně obhájil předsednický post. Stranickou dvojkou bude i nadále ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje. Radek Banga v pátek na sociální síti oznámil radostnou novinku. S manželkou Veronikou se po třinácti letech od svatby dočkali prvního potomka. Už dopředu se vědělo, že čekají holčičku. Jaké jméno dcera dostala?
Stále neporažení Češi, kteří obhajují zlato, odpoledne nastoupí do pátého zápasu ve skupinové fázi mistrovství světa ve Švédsku a Dánsku. Dnes ani v dalších utkáních ale nemohou počítat s další posilou z NHL. O osudu Tomáše Hertla rozhodli kluboví šéfové.
Byl to ve čtvrtek týden od chvíle, co Česko zasáhla smutná zpráva o smrti Jiřího Bartošky. Nyní už vrcholí přípravy na poslední rozloučení s legendárním hercem a prezidentem karlovarského filmového festivalu. To bude mít i neveřejnou část.
V Česku panuje podezření na přítomnost člověka nakaženého ebolou. Za přísných podmínek byl v pátek večer převezen americký občan z Tábora do pražské Fakultní nemocnice Bulovka. Výsledky klíčových testů by měly být známé dnes.
Příští týden se do Česka vrátí oteplení. Podle ČHMÚ.cz denní maxima vyrostou nad 25 stupňů.