Generálporučík Igor Kirillov, vysoce postavený ruský důstojník, byl zabit při explozi v Moskvě. Incident se odehrál v úterý ráno, kdy Kirillov opouštěl obytnou budovu. Zabilo ho výbušné zařízení ukryté v motorce odpálené na dálku. Spolu s ním zahynul také jeho asistent. Kirillov byl velitelem ruských jednotek chemické, biologické a jaderné ochrany (NBC) a zastával tuto funkci od roku 2017.
Podle ukrajinské bezpečnostní služby (SBU) byl Kirillov obviněn z použití zakázaných chemických zbraní během války na Ukrajině. SBU tvrdí, že ruské síly použily chemické zbraně téměř 5 000krát, přičemž Kirillov měl za toto nasazení odpovědnost.
Mnoho ukrajinských vojáků bylo během konfliktu hospitalizováno kvůli chemickým otravám a někteří podlehli následkům, uvedl server BBC.
Kirillov čelil i mezinárodním sankcím. Velká Británie na něj uvalila zákaz vstupu a zmrazila jeho majetek, také ho obvinila z nasazení toxických látek, jako byl chlorpikrin, na bojišti. Kanadské a novozélandské úřady britský příklad následovaly.
Ukrajinské zdroje, včetně listu Kyiv Independent, tvrdí, že za atentátem stojí právě ukrajinská bezpečnostní služba. Podle těchto zpráv byl Kirillov označen za „legitimní cíl“ kvůli svému zapojení do válečných zločinů a použití chemických zbraní proti ukrajinským vojákům. Výbuch byl pečlivě naplánován a zařízení obsahovalo přibližně 300 gramů výbušné látky.
Kromě chemických útoků byl Kirillov známý šířením nepravdivých obvinění, včetně tvrzení, že Ukrajina vyvíjí tzv. „špinavou bombu“ nebo že Spojené státy poskytují Ukrajině biologické zbraně. Tato tvrzení nikdy nebyla doložena důkazy.
Pulitzerovou cenou oceněná historička a novinářka Anne Applebaumová v rozhovoru pro program BBC Radio 4 Today zdůraznila, že vražda generálporučíka Igora Kirillova mohla být inscenována jako forma samozvané spravedlnosti.
Podle ní je časování této události nápadné, zvláště když den před atentátem ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) obvinila Kirillova z použití chemických zbraní na Ukrajině.
Applebaumová připustila, že nemá důkazy, které by spojovaly vraždu přímo s Ukrajinci nebo jinou konkrétní stranou. Nicméně poukázala na to, že motiv k útoku by mohly mít právě Ukrajina nebo jejich spojenci uvnitř Ruska, včetně ruských občanů, kteří údajně spolupracují s Ukrajinci.
Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit.
Dramatické je v posledních dnech dění kolem boháče Leona Tsoukernika, který je známý i pro své vazby na slavné osobnosti. Jednou takovou je Michal David. A právě známý hitmaker naznačil, že by to s Tsoukernikem snad nemuselo být tak špatné.
Princezna z Walesu Kate uchvátila celý svět krátkým videem, ale jeden nečekaný detail způsobil poprask. Co ukrývá za zdánlivou dokonalostí?
Víkendové počasí může do Česka přinést oteplení. Podle ČHMÚ.cz denní maxima vyrostou až k osmi stupňům.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval Evropu, že bez Ukrajiny nemá šanci čelit Rusku. V rozhovoru pro polské médium Onet zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je klíčové pro zastavení Kremlu dříve, než se jeho ambice rozšíří na zbytek Evropy. Podle Zelenského je ruská armáda početnější, lépe vyzbrojená a nemilosrdnější než evropské síly.
Herci Hynek Čermák a Veronika Čermák Macková, dlouho považovaní za jeden z nejstabilnějších párů českého showbyznysu, oznámili na sociálních sítích rozchod po deseti letech vztahu, z toho sedmi letech manželství. Ve společném prohlášení zdůraznili, že se rozcházejí v dobrém a nadále zůstávají přáteli.
Renomovaný autor hororů Stephen King se rozhodl letos nehlasovat v anketě o Oscary a dokonce zastává názor, že by se slavnostní ceremoniál neměl vůbec konat. Na sociální síti Bluesky ve čtvrtek napsal, že současná situace v Los Angeles, kde ničivé požáry pustoší krajinu, není vhodnou dobou pro okázalé oslavy.
NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.
Marta Jandová šla loni s pravdou ven v jedné citlivé věci, kterou by žádná žena nechtěla zažít. Některé ženy ale nemají na výběr, což byl případ populární zpěvačky. Lékaři u ní odhalili jeden velký potenciální problém, který se rozhodla řešit.
Libor Bouček se svou rodinou utíká před zimou na exotickou dovolenou, kde si dopřejí slunce a teplo. Zvolili Mauricius, destinaci, která pro něj a jeho manželku Gabrielu nese hluboký emocionální význam a spoustu nezapomenutelných vzpomínek.
Rok 2024 se stal významným milníkem v dějinách klimatické změny, když byl poprvé zaznamenán průměrný globální nárůst teploty o více než 1,5 °C ve srovnání s předindustriálním obdobím. Tento symbolický práh, který byl stanoven jako ideální hranice v Pařížské dohodě, je varovným signálem pro celý svět. Vědci však zdůrazňují, že tento nárůst je zatím pouze dočasný, a naléhavě vyzývají k rozhodné akci, která by mohla změnit trajektorii budoucího klimatu.
Na kurtu i mimo tenisový dvorec tvořil český tenista Tomáš Macháč pár s kolegyní Kateřinou Siniakovou. Loni spolu získali olympijské zlato, když už ale v osobním životě nedrželi pospolu. Nyní se objevily spekulace o možném novém vztahu reprezentanta.