USA poslaly varování Putinovi. Ten se raději stáhnul

Vladimir Putin
Vladimir Putin, foto: Kremlin.ru
Libor Novák 16. ledna 2025 9:22
Sdílej:

Americké obavy z potenciálních ruských útoků na letecké zásilky vyústily v přímé varování ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, informoval server Independent s odkazem na deník The New York Times. Úředníci administrativy prezidenta Joea Bidena varovali Rusko před „podporou terorismu“ poté, co tajné zpravodajské informace naznačily, že Moskva mohla plánovat sabotážní akce na území USA.

Napětí vyvolaly letní incidenty, kdy začaly hořet zásilky na letištích v Německu, Británii a Polsku. Washington spolu s evropskými spojenci dospěli k závěru, že za těmito požáry pravděpodobně stojí Rusko. V srpnu 2024 se objevily obavy, že Moskva může podobné akce přesunout do USA. Tajné informace naznačovaly, že Rusové testovali, jak nebezpečné předměty, jako například malé elektronické masážní přístroje, mohou projít kontrolními procesy a způsobit požáry po přistání letadel.

Obavy byly zaměřeny především na nákladní letadla, ale zahrnovaly i riziko pro osobní letadla, která často převážejí malé balíčky v nákladových prostorech. Ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas zdůraznil, že „riziko katastrofální chyby bylo jasné“ a nové bezpečnostní kontroly pro zásilky směřující do USA byly zavedeny již v srpnu. Když se situace znovu vyhrotila v říjnu, byla přijata další opatření k zajištění bezpečnosti letecké dopravy, včetně spolupráce s největšími leteckými společnostmi.

Otázkou zůstávalo, zda Putin osobně schválil tyto plány, nebo zda o nich vůbec věděl. V reakci na to Biden vyslal svého poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana a ředitele CIA Williama Burnse, aby varovali Putinovy nejbližší spolupracovníky. Poselství bylo jasné: pokud by sabotáže vedly k masovým ztrátám na životech, USA by považovaly Rusko za odpovědné za podporu terorismu. Ačkoliv nebylo přesně specifikováno, jaký by byl americký odvetný krok, bylo jasné, že by situace vedla k eskalaci skrytého konfliktu mezi oběma zeměmi.

Tento „stínový konflikt“ mezi USA a Ruskem je intenzivní a neustále probíhá, přičemž Moskva podle všeho usiluje o oslabení podpory NATO pro Ukrajinu, aniž by přímo vyvolala válku. Evropská města a letiště jsou pod neustálým dohledem, zatímco obavy z možných sabotážních akcí přetrvávají.

Podle nejnovějších informací však požáry v Evropě dočasně ustaly. Američtí úředníci věří, že varování zaslané Putinovi přineslo výsledky, ačkoliv není jasné, zda Moskva skutečně ukončila své plány, nebo pouze získává čas na zdokonalení svých metod. V Evropě i USA přetrvává ostražitost a zvýšená bezpečnostní opatření, aby se podobným hrozbám předešlo. 

Témata:
Stalo se