Spojené státy zavedou od zítřejšího dne na řadu států reciproční cla zhruba do poloviční výše a minimální cla ve výši 10 %. V dlouho očekávaném projevu to během „Dne osvobození“ oznámil americký prezident Donald Trump. O půlnoci také začnou platit 25% cla na zahraniční automobily.
Den osvobození Trump označil v úvodu projevu za den, kdy bude Amerika opět bohatá. Podle něj o americkém snu nebylo v posledních letech příliš slyšet, a tomu je nyní konec. „Je to naše vyhlášení ekonomické nezávislosti,“ uvedl s tím, že američtí dělníci museli sledovat, jak ostatní na jejich úkor bohatnou.
„Dnes budeme schopni opět učinit Ameriku skvělou," zdůraznil s tím, že Spojené státy nyní „mají šanci prosperovat.“ Dále prohlásil, že nová obchodní opatření povedou k návratu pracovních míst a oživení místní výroby. Slíbil také, že americká vláda bude aktivně otevírat zahraniční trhy pro americké firmy. Podle prezidenta to povede k silnější konkurenci a nižším cenám pro spotřebitele, což přivítalo publikum nadšeným potleskem.
Trump rovněž uvedl, že po „desítky let“ Spojené státy snižovaly obchodní bariéry pro ostatní země, zatímco tyto státy naopak uvalovaly na americké výrobky vysoká cla. V mnoha případech, podle jeho slov, byly neférové obchodní praktiky horší než samotná cla. Ostatní země podle něj kradou americké duševní vlastnictví a nastavují nespravedlivá pravidla. Drže v ruce zprávu Úřadu obchodního zástupce Spojených států, Trump ji označil za „upřímně znepokojivou při čtení.“
Podle Trumpa tyto časy skončily. Poukázal na to, že USA uvalují clo ve výši 2,4 % na dovážené motocykly, zatímco Thajsko a další země nastavují mnohem vyšší sazby, například 60 %. Indie podle něj vybírá clo 70 %, zatímco Vietnam dokonce 75 %. Kritizoval také Evropskou unii a asijské státy za vysoká cla na americká auta. Dodal, že diskriminační opatření vůči americkému exportu mají nejen finanční, ale i nefinanční charakter.
Prezident uvedl, že v obchodních vztazích může být „přítel horší než nepřítel.“ Konkrétně se zaměřil na automobilový průmysl, kde podle jeho slov více než 80 % aut prodaných v Jižní Koreji pochází z místní výroby, zatímco v Japonsku je toto číslo dokonce nad 90 %. Naproti tomu americká auta tvoří v těchto zemích jen malý zlomek trhu. Podle něj tato nerovnováha „zničila“ americký průmysl.
Následně Trump oznámil, že od dnešní půlnoci Spojené státy uvalí 25% clo na všechny zahraničně vyráběné automobily. Podle Trumpa je tento krok nezbytný k ochraně amerických firem a pracovníků, kteří čelili nespravedlivým obchodním praktikám ze strany jiných států. „Mnoho let nám brali naše bohatství, a to už nedovolíme. Čelíme ekonomické válce,“ prohlásil.
Trump také uvedl, že Spojené státy od zítřejšího dne zavádějí tzv. „reciproční cla“ vůči všem zemím, přičemž jejich výše bude přibližně polovinou cel, které tyto státy uplatňují vůči americkému zboží. Během tiskové konference představil graf, který ilustruje nová opatření a konkrétní sazby uvalené na různé země.
Trump na příkladu Číny ukázal, že tato země účtuje Spojeným státům clo ve výši 67 %, a proto Washington odpoví 34% clem na čínské výrobky. Podobně budou Spojené státy uplatňovat clo ve výši 20 % na zboží z Evropské unie, 46 % na vietnamské produkty, 32 % na dovoz z Tchaj-wanu, 24 % na japonské zboží, 26 % na indické výrobky, 25 % na jihokorejské produkty a 36 % na dovoz z Thajska.
Na zbylé země pak Spojené státy zavedou minimální cla ve výši 10 %. „Pokud chcete mít nulová cla, tak vyrábějte zde v USA. Když budete vyrábět tady, nebudete mít žádná cla,“ podotkl s tím, že světoví lídři, kteří chtějí výjimku z jeho „recipročních cel“, by měli změnit svou obchodní politiku. Podle něj by se měly ostatní státy zbavit svých cel, odstranit obchodní bariéry, přestat manipulovat s měnami a začít nakupovat americké zboží v hodnotě desítek miliard dolarů.
Trump také uvedl, že nejnovější tarify jsou součástí obrany amerických farmářů a rančerů, kteří podle něj čelí nespravedlivému zacházení ze strany zahraničních států. „Dnešním krokem se také zastáváme našich skvělých farmářů a rančerů, které tvrdě zasahují země po celém světě,“ prohlásil prezident.
Zvlášť ostře se vymezil vůči Kanadě a jejím clům na americké mléčné výrobky. Podle něj tato opatření poškozují americké zemědělce a jsou vůči Spojeným státům krajně nespravedlivá. Tvrdí, že USA poskytují značné finanční dotace zemím jako Kanada a Mexiko, aby jejich ekonomiky mohly vůbec fungovat.
Ve svém projevu Trump zopakoval, že tímto krokem naplňuje svůj slib postavit Ameriku na první místo. „Dnes se stavíme za amerického pracovníka a konečně dáváme Ameriku na první místo,“ prohlásil během vystoupení před podpisem svého plánu recipročních cel.
Prezident USA zároveň kritizoval postoj některých zahraničních států, které jsou podle něj na ekonomické podpoře USA dlouhodobě závislé. „Staráme se o země po celém světě a jakmile chceme trochu omezit pomoc, jsou rozhořčené, že se o ně už nestaráme,“ řekl Trump. Podle něj jsou nová cla jasným signálem, že Spojené státy začínají upřednostňovat vlastní obyvatele.
Trump zakončil svůj projev v Růžové zahradě Bílého domu podpisem dvou výkonných příkazů. První z nich ruší takzvanou „de minimis výjimku“ pro Čínu, která této zemi umožňovala vyvážet levné zboží do Spojených států bez placení daní a dovozních cel. Podle Trumpa toto opatření dlouhodobě poškozovalo americké podniky a bylo zneužíváno k obcházení spravedlivého obchodního systému.
Druhý výkonný příkaz zavádí prezidentova „reciproční cla“, která zahrnují 25% clo na všechny dovážené automobily a sazby od 10 % do 49 % na ostatní dovážené zboží. Trump tento krok označil za klíčový pro obnovení americké ekonomiky a ochranu domácí výroby.
Během projevu se prezident na chvíli odklonil od tématu cel a obrátil pozornost na domácí politiku, zejména na otázku imigrace. Vyzval k potlesku pro ministryni vnitřní bezpečnosti Kristi Noemovou a jím jmenovaného „hraničního cara“ Toma Homana.
Trump prohlásil, že Spojené státy nyní mají „nejlépe zabezpečenou hranici v dějinách“ a zdůraznil, že Amerika chce imigranty, kteří přicházejí legálně. Dodal, že země potřebuje více pracovních sil k obsazení nových pracovních míst, která očekává díky svým hospodářským opatřením.
„Potřebujeme lidi, kteří budou řídit naše továrny, pomáhat automobilovým dělníkům, členům odborů i těm, kteří v odborech nejsou,“ řekl prezident. Zároveň zdůraznil, že noví imigranti „musí milovat naši zemi“ a ne být lidmi, „kteří ji nenávidí“.
Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je.
Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.
Hvězd z české herecké obce přišlo požehnaně. U rakve s ostatky zesnulého Aloise Švehlíka na středečním posledním rozloučení drželi stráž jeho neméně slavní a někdy i slavnější kolegové. Kdo všechno se ve středu před polednem objevil na jevišti v historické budově Národního divadla?
Annu Slováčkovou, se kterou se v úterý rodina rozloučila na neveřejném pohřbu, si lidé budou pamatovat nejen jako zpěvačku, ale také jako herečku, která se neodmyslitelně zapsala do srdcí diváků televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Co teď bude s její postavou?
Ornella Koktová se podílí na organizaci posledního rozloučení s babičkou ze strany svého otce Michala. Jak je přitom známo, vztahy v rodině nejsou právě nejlepší. Projevuje se to i na tom, kdo obdržel pozvánku na pohřeb.
V pátek dopoledne došlo v pražské ulici Milady Horákové k tragické nehodě, při níž tramvaj srazila dvanáctiletého chlapce. Navzdory okamžitému zásahu záchranářů se ho nepodařilo zachránit.
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zatímco dnes nás ještě čekají letní teploty, v pátek se mírně ochladí. Na většině území se navíc bude během prázdnin objevovat občasný déšť nebo přeháňky, uvedl ČHMÚ.cz.
Michael Schumacher, sedminásobný mistr světa formule 1, který se od vážné nehody na lyžích v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti, se opět připomněl světu – tentokrát velmi výjimečným způsobem. Společně se svou manželkou Corinnou se podílel na charitativní akci, která má pomoci v boji proti demenci.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.
V Česku již několik let platí zákon, který upravuje provozní dobu obchodů o vybraných svátcích. Teď jsou za dveřmi Velikonoce, kdy budou prodejny po většinu času otevřené. Během jednoho ze čtyř volných dnů ale nenakoupíte.
Česko se podruhé ve dvou dnech loučilo s výraznou osobností. Po Aničce Slováčkové se ve středu uskutečnilo poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem. Uznávaný herec zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let.