Na Štědrý den by nakonec mohlo být chladněji, než se předpokládalo. Na Bílé Vánoce v nížinách to však nevypadá. Takové jsou poslední zprávy od meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Meteorologové mají podle svých slov víceméně jasno až do období bezprostředně před Vánocemi. Ze čtvrtka na pátek dorazí ochlazení, ale nebude nijak extrémní. Na hory však přinese sněžení. V neděli přejde přes Česko další frontální systém, na kterém se přechodně oteplí. Poté se má znovu ochladit.
Pondělní den bude opět chladnější s teplotami v nejnižších polohách většinou kolem 4 °C. Na horách by mělo mrznout po celý den. Ve sněhových přeháňkách může sněžit ve všech polohách, na množství srážek ale nepanuje shoda.
Podle modelů nejspíš dorazí očekávané oteplení v průběhu příštího týdne později, než se předpokládalo, tedy až po Štědrém dnu. "I když tento scénář stále není jistý, lze už říct, že východnější oblasti našeho území – hlavně Morava a Slezsko – s velkou pravděpodobností zůstanou v chladném vzduchu i na Štědrý den," uvedl ústav na facebooku.
Aktuálně se přepokládá, že na Štědrý den se teploty v nejnižších polohách udrží kolem 3 nebo 4 stupňů. "O tom, zda a kde bude ležet případně na Štědrý den ráno sníh, rozhodne zejména množství srážek v pondělí a během noci na úterý. Nad tím panuje aktuálně stále vysoká nejistota. S ohledem na to, že přes den budou ale v nejnižších polohách teploty nad 0 °C, případný sníh bude odtávat," podotkli meteorologové.
Loňský scénář s výrazným oteplením během Štědrého dne by se opakovat neměl. Ústav připomněl, že loni se pohybovaly maximální denní teploty kolem 8 °C a předloni překročily i 10 °C.
Tučným písmem je v kronice československé populární hudby vyznačené dnešní datum 21. října. Na den přesně před 73 lety se v Bratislavě narodil Miro Žbirka. Oslavit zvládl ještě 69. narozeniny, jen několik týdnů po nich ale nečekaně zemřel.
Pravděpodobný příští premiér Andrej Babiš (ANO) zaskočil občany tím, když se během jednání o nové vládě, kterou jeho hnutí sestavuje jako vítěz voleb, rozhodl odjet na dovolenou. Babiš nicméně zdůraznil, že "maká" i během osobního volna.
Malý chlapec, který ještě ani nechodí do školy, v pondělí pořádně vyděsil své blízké. Pětiletý hoch se ztratil na Příbramsku během procházky s prarodiči. Příběh má naštěstí dobrý konec, který potvrdila policie.
Poslední týdny ve vrcholné politice zbývají končící předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). Šéfka jedné ze stran koalice Spolu už dlouho před volbami řekla, že nebude obhajovat poslanecký mandát. Detailně ale důvody svého rozhodnutí vysvětlila až nyní.
Legendární Pavel Trávníček patří ke slavným říjnovým oslavencům. Známého herce, který již na konci tohoto týdne oslaví půlkulaté 75. narozeniny, mohli lidé v uplynulých dnech zastihnout na otevření lázní v centru Prahy. A ukázalo se, jak se Trávníček cítí po letošní operaci srdce.
Ivana Gottová v létě zklamala fanoušky svého zesnulého manžela, když oznámila, že muzeum na Bertramce se - alespoň pro tuto chvíli - neotevře. Exponáty pro expozici ale musela mít připravené. A podle nejnovějších informací se přinejmenším některé artefakty dočkají své chvíli slávy.
Víkend skončil teprve o půlnoci, ale lidé už se mohou klidně těšit na ten příští. Bude totiž speciální. Změna času ho prodlouží o rovných 60 minut. Ještě více mohou být v očekávání školou povinné děti.
I v následujícím období do poloviny listopadu bude v Česku převládat podzimní počasí, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na horách ale může padat sníh, přičemž pokrývka už by se mohla i udržet.
Ještě to není ztracený, vzkazuje Marek Ztracený svým fanouškům, kteří si zatím nekoupili lístek na největší koncert na Letenské pláni. Vstupenek ale významně ubylo, k mání už jich je jen pětina.
Součástí obrovského úspěchu Leoše Mareše dlouhá léta byly i sociální sítě, což však v posledních měsících už úplně neplatí. Oblíbený moderátor se z nich totiž stáhl a zřejmě na tom nehodlá nic měnit.
Tragédie se na začátku předprázdninového týdne stala na gymnáziu v Bystřici nad Pernštejnem na Vysočině. Žák tam vypadl z okna a utrpěl zranění neslučitelná se životem. Případem se zabývá policie.
Historie se na zimních olympijských hrách v Itálii nejspíš opakovat nebude. České favoritce Ester Ledecké totiž nebude umožněno účastnit se paralelního obřího slalomu na snowboardu i sjezdu lyžařek. Trojnásobná olympijská vítězka si tak bude muset vybrat.