Exprezident Miloš Zeman jako každý rok i letos přednesl vánoční projev. Přinášíme jeho plné znění, jak zazněl v televizi CNN Prima News.
Vážení a milí spoluobčané, setkáváme se opět u příležitosti vánočního poselství občana Miloše Zemana. Rozhodl jsem se pokračovat v tradici vánočních poselství i poté, co jsem opustil funkci prezidenta republiky, a to z důvodu nespokojenosti s prodlužujícím se zaostáváním České republiky ve srovnání s vyspělými státy. Zaostáváním, které je podle mého názoru způsobeno především neefektivní vládou.
Vládu jsem v minulosti kritizoval za její amatérismus, uváděl jsem příklady ministrů s nulovou odbornou kompetencí. Říkal jsem vám, že ministr zemědělství je teolog, ministr školství muzikolog, ministr financí nemá ekonomické vzdělání, ministr práce a sociálních věcí je pro změnu zemědělec, nebo ministr zahraničí je bakalář. Ale nejde jenom o amatérismus osob, ale zejména o amatérismus činů. V poslední době bych pro stručnost uvedl pouze tři takové amatérské činy.
Prvním činem byla digitalizace stavebního řízení, která byla zpackána těmi, kdo se prohlašovali za profesionály na digitalizaci, a tím způsobila značné národohospodářské škody. Druhým amatérským činem byl zákon o státním rozpočtu. Nejdůležitější zákon roku. Kromě výhrad, které již vznesla NRR, bych chtěl upozornit na to, že tento zákon předpokládá, že v příštím roce náš hrubý národní produkt poroste zhruba o 3 %, zatímco v současném roce zřejmě poroste zhruba o jedno procento.
Tento odhad ztrojnásobení tempa růstu je naprosto nerealistický. I to je důvodem, proč prakticky všichni ekonomové, včetně bývalých ministrů financí, označují tento rozpočet za podvod, paskvil nebo účetní trik. A konečně vyvrcholením politického amatérismu je prohlášení ministerského předsedy, který řekl, že jestliže ho opět zvolíte, pak za 4 roky naše mzdy a platy dosáhnou úrovně německých a rakouských mezd a platů.
Neznám ekonoma, a nejenom ekonoma, který by s tímto odhadem souhlasil. Domnívám se, že je to urážka inteligence voličů a že je to v podstatě předvolební lež. Mnohokrát jsem řekl, že politik může být milován, politik může být nenáviděn, ale politik se nikdy nesmí stát směšný. Vážení spoluobčané, vzpomínám na dobu více než před třiceti lety, kdy jsem za komunismu veřejně kritizoval zaostávání tehdejšího Československa, a kdy jsem jako hlavní příčinu toho zaostávání opět viděl neschopnou vládu.
Tehdy jsem byl za to třikrát vyhozen z práce, naposledy v září 1989. Dnes mě z práce nikdo nevyhodí, protože jsem starobní důchodce. Na druhé straně hrozí nám cenzurování kritických názorů, cenzurování, které se děje pod záminkou boje proti dezinformacím. Nedávno byl vládním zmocněncem boje proti dezinformacím jmenován jakýsi plukovník Foltýn, který ve veřejném projevu uvedl, že jeho názoroví odpůrci jsou „svině a zombíci“, že jich je v české společnosti 4,5 procenta. A že je třeba je ohradit hlubokým příkopem a plotem.
Těch, kdo jsou ve skutečnosti nespokojeni se současnou vládou, ovšem není 4,5 procenta. Podle posledního průzkumu veřejného mínění jich je více než 50 procent, protože vládě důvěřuje pouze 23 procent občanů, z toho pouze 2 procenta ji zdůvodňuje bezvýhradně. Ale i 4,5 procenta by znamenalo několik set tisíc občanů, které by plukovník Foltýn chtěl nahnat do pomyslného koncentračního tábora.
Vážení a milí spoluobčané, na závěr svých vánočních poselství jsem vám vždy popřál k novému roku. Jednou jsem vám popřál naplněný život, protože právě v naplněném životě vidím podstatu lidského štěstí. Jindy jsem vám poněkud provokativně popřál bolest s odvoláním se na Masarykův výrok, že „myšlení bolí“.
Ve svém posledním vánočním poselství jsem vám popřál odvahu k občanské neposlušnosti s odvoláním se na Listinu základních práv a svobod, která občanskou neposlušnost umožňuje. Dnes vám chci k novému roku popřát, abyste se nenechali uzavřít do foltýnovského tábora. A abyste ve volebním roce svou aktivní účastí ve volbách přispěli k tomu, že naše země přestane zaostávat.
Přeji vám vše nejlepší do nového roku, hodně zdraví, přátelé.
Agáta Hanychová je úspěšnou influencerkou a podcasterkou, ale nemělo by se zapomínat, že je především trojnásobnou maminkou. Její matka Veronika Žilková si to samozřejmě uvědomuje. A podle všeho moc dobře. Dceru dokonce v té souvislosti varovala.
Plány prince Harryho na ubytování během jeho nadcházející pětidenní návštěvy Velké Británie provázejí nečekané komplikace. Vévoda ze Sussexu oznámil, že nakonec nebude moci využít zázemí Buckinghamského paláce, jelikož původní pozvání bylo staženo na poslední chvíli. Stalo se tak poté, co o víkendu přijal nabídku k pobytu v královské rezidenci, pro kterou si sám zajistil alternativní bezpečnostní opatření.
Hvězda pořadu Clarksonova farma Kaleb Cooper se v sobotu oženil se svou dlouholetou partnerkou Tayou Wilkinson. Na svatbě ho podpořil i jeho šéf a televizní kolega Jeremy Clarkson.
Princ William a Kate Middleton se sice nezúčastnili svatby Taylor Swift a Travise Kelce, ale sešli se s nimi ještě před samotným obřadem. K tajnému setkání královského páru s hudební hvězdou a hráčem NFL došlo pravděpodobně během května, kdy dvojice pobývala v Londýně.
Ivana Chýlková už dlouhá léta tvoří jeden z hvězdných párů českého šoubyznysu s Janem Krausem. Je to nějaký čas, co herečka popisovala jejich soužití tak, že si to někteří lidé přebrali po svém. Nyní tak Chýlková musela uvést věci na pravou míru.
V Karlových Varech probíhá letošní ročník filmového festivalu, kam nemíří jen herci a filmaři, ale také modelky. Cesta několika krásek se však proměnila v drama a boj o život. Stala se totiž vážná dopravní nehoda.
Eva Burešová patří k těm celebritám, které se v kontaktu s fanoušky neobejdou bez sociálních sítí. Sympatická herečka a zpěvačka na nich zůstává nadále aktivní, ale zároveň se rozhodla k radikálnímu kroku. Lidem stanovila jasná pravidla, kterými se mají řídit na jejím instagramovém profilu.
První ryze červencový týden nabídne zpočátku chladnější počasí, které budou navíc doprovázet srážky. V druhé polovině týdne se však oteplí, víkendová maxima dokonce překročí třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová ještě loni tajily, že tvoří pár. Nyní už je situace jiná. Češi jim od čtvrtka gratulují ke vstupu do manželství, přičemž se objevují další a další informace o jejich svatbě. Kde se vlastně veselka uskutečnila?
Co právě dělá Bolek Polívka? V Česku na slavného herce nenarazíte, protože se vydal natáčet k sousedům. Není jediným členem rodiny, který se podílí na vzniku nového filmu. V Polívkových šlépějích se ostatně vydalo několik jeho dětí. Přesto jsou jejich osobnosti odlišné.
Legendární hudebník Sir Paul McCartney zazpíval novomanželům Taylor Swift a Travisi Kelceovi na jejich páteční svatební hostině v Madison Square Garden hit od The Beatles z roku 1963 „I Want to Hold Your Hand“. Informaci potvrdil v sobotu zdroj pro časopis People s tím, že po samotném obřadu pozvala matka nevěsty Andrea všechny přítomné do recepčního sálu, kde bylo připraveno pódium.
Bývalý oblíbený učitel zpěvačky Taylor Swift, devětasedmdesátiletý Kirk Schwabe, zemřel v pátek po těžkém boji s metastatickou rakovinou ledvin. K jeho úmrtí došlo přesně v den, kdy populární interpretka v New Yorku slavila svatbu s hráčem amerického fotbalu Travisem Kelcem.