Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra.
Papež František zemřel na Velikonoční pondělí, bylo mu 88 let. Příčinou smrti byla mozková mrtvice, kterou následovalo selhání srdce. Hlava katolické církve se v posledních týdnech před smrtí potýkala se zdravotními problémy, konkrétně onemocněl oboustranným zápalem plic.
Dnešního pohřbu na prostranství před bazilikou svatého Petra ve Vatikánu se zúčastnili světoví lídři v čele s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Česko reprezentoval premiér Petr Fiala. Navzdory spekulacím o jeho možné absenci dorazil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Video: Pohřeb papeže Františka - přímý přenos. | YouTube
Samotný obřad podle BBC začal v 10:00, kdy byla rakev s ostatky papeže vynesena ven a umístěna před baziliku svatého Petra. Mši vedl kardinál Giovanni Battista Re. Pohřeb skončil po zhruba dvou hodinách smutečním procesím, které přemístilo rakev na místo posledního odpočinku do baziliky Panny Marie Sněžné.
Podle Vatikánu se pohřbu na náměstí svatého Petra a v nejbližším okolí zúčastnilo 200 tisíc lidí, uvedla BBC. Italská policie poupravila svůj předchozí odhad počtu účastníků na 150 tisíc. Přímo na náměstí se mělo nacházet 50 tisíc věřících.
Češi si mohli papeže Františka připomenout již v pátek večer na smuteční mši v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Sloužil ji apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo. Do kostelních lavic usedl i prezident Petr Pavel.
"Odchod papeže Františka je bolestivý nejen pro všechny věřící, ale i pro ty, kteří v něm stejně jako já viděli soucitnou a pokornou tvář církve. Jeho odkaz jsem dnes večer uctil na mši v katedrále svatého Víta," napsala hlava státu na sociální síti X.
Po sobotním pohřbu se bude katolická církev připravovat na konkláve, uzavřené shromáždění kardinálů, kteří zvolí nástupce zesnulého svatého otce.
Papež František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, byl zvolen do čela katolické církve v březnu 2013 po předchozí rezignaci Benedikta XVI. Byl jako Argentinec prvním svatým otcem z amerického kontinentu a také prvním z Tovaryšstva Ježíšova. Byl také prvním papežem narozeným mimo Evropu od 8. století. V prosinci oslavil 88. narozeniny.
Zpěvačka Madonna vydává po sedmi letech od své poslední desky nové, velmi intimní album s názvem Confessions II, na kterém spolupracovala s producentem Stuartem Pricem. Hodinová nahrávka představuje jednu z jejích nejvíce zranitelných prací, ve které odkládá svou obvyklou ostrou pózu a odhaluje nečekanou něhu. Texty písní reflektují dramatické události jejího života z posledních let, včetně vážných zdravotních problémů, úmrtí bratra i složitého vztahu s dcerou Lourde.
Plánovaná cesta britského prince Harryho do Velké Británie dozná zásadních změn, jelikož ho na ní nakonec nedoprovodí manželka Meghan ani jejich dvě děti, sedmiletý Archie a pětiletá Lilibet. Podle dostupných informací rodina zrušila původní plány na společnou cestu do Londýna poté, co bylo potvrzeno, že jim nebude poskytnuta policejní ochrana hrazená z kapes britských daňových poplatníků. Vévodkyně ze Sussexu s dětmi by se však k princi mohla připojit později během týdne v Birminghamu, kam se pětidenní program následně přesune.
Svatba zpěvačky Taylor Swiftové a hráče amerického fotbalu Travise Kelceho v newyorské aréně Madison Square Garden sice podléhala přísnému utajení, detaily o jejím průběhu však přesto pronikly na veřejnost.
Britská zpěvačka Adele v novém rozhovoru pro stáj McLaren přiznala, že už nezpívá příliš často, a rozpovídala se o svém blízkém vztahu se třináctiletým synem Angelem. Toho má se svým bývalým manželem Simonem Koneckim a v poslední době je spojila nečekaná společná vášeň pro formuli 1.
Herecký pár Blake Lively a Ryan Reynolds nebyli pozváni na ostře sledovanou svatbu zpěvačky Taylor Swift a hráče amerického fotbalu Travise Kelceho, která se uskutečnila v pátek 3. července v newyorské aréně Madison Square Garden. Podle exkluzivních informací serveru Page Six je přátelství mezi oběma ženami definitivně u konce.
Zdroje z blízkého okolí prince Harryho a Meghan Markle pro Express promluvily o nejnovější vlně negativních obvinění, která se proti nim objevila v médiích jen několik dní před jejich plánovanou cestou do Velké Británie. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu se mají vrátit do Británie na začátku příštího týdne, aby se zúčastnili akce připomínající jeden rok do zahájení her Invictus Games v Birminghamu.
Britský zpěvák Ed Sheeran a nizozemský DJ Martin Garrix postarali o nezapomenutelný zážitek pro novomanželský pár, když nečekaně dorazili na jejich svatební hostinu. Celá situace vznikla díky náhodné zprávě, kterou na sociálních sítích poslal bratr nevěsty. Pětatřicetiletý interpret hitu Shape Of You sdílel tento výjimečný okamžik na svém instagramovém profilu, kde zároveň podrobně popsal, jak k celému překvapení vlastně došlo.
Countryová legenda Dolly Partonová se prostřednictvím videa na sociální síti Instagram obrátila na zpěvačku Taylor Swiftovou a jejího partnera Travise Kelceho s žertovnou prosbou, zda by mohla dostat jejich prvorozené dítě. Reagovala tak na zprávu o tom, že jí slavný pár věnoval finanční dar ve výši dvou milionů dolarů pro její charitativní organizaci Imagination Library.
Popová hvězda Taylor Swift a hráč amerického fotbalu Travis Kelce oficiálně uzavřeli manželství během hvězdami nabitého obřadu, který v roli oddávajícího vedl komik Adam Sandler. Svatba se uskutečnila v newyorské aréně Madison Square Garden, kvůli čemuž musel být uzavřen jeden z nejrušnějších koridorů na Manhattanu. Podle dlouholeté publicistky slavné zpěvačky Tree Paineové zvolili novomanželé oblečení od módního domu Christian Dior a rozhodli se nemít tradiční družičky ani družby. Nevěstě šel za svědka její bratr Austin Swift a ženichovi jeho bratr Jason Kelce, bývalý úspěšný sportovec.
Katie Price zmeškala slavnostní londýnskou premiéru svého nadcházejícího filmu Jackie The Stripper, což vyvolalo značné obavy mezi jejími přáteli. Modelka a moderátorka se totiž raději rozhodla zůstat v Dubaji se svým manželem Lee Andrewsem. Přestože předtím přiletěla do Londýna kvůli propagaci svého dokumentu Katie Price: Nothing To Hide, v době konání premiéry už byla zpět ve Spojených arabských emirátech.
Plánovaná červencová cesta prince Harryho do Velké Británie by podle webu Express mohla představovat jednu z posledních reálných možností na urovnání dlouhodobých sporů s jeho bratrem, princem Williamem. Vztahy mezi oběma bratry jsou již několik let na bodu mrazu a dosud se vyznačovaly především vzájemným vyhýbáním a ignorováním.
První červencový víkend nepřinese rekordně teplé počasí, jaké panovalo během posledních červnových volných dnů. Návrat tropů se neočekává ani v druhé polovině příštího týdne. Maxima ale dosáhnou třicítky, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).