Nejen lidé, ale i zvířata získávají s věkem větší moudrost, tvrdí stále více studií. Některé druhy se mohou dožít neuvěřitelného stáří – například ryba bigmouth buffalo až 127 let, žralok grónský 392 let a některé houby dokonce více než 10 000 let. Věk však není jen číslo; starší zvířata se chovají odlišně díky svým životním zkušenostem, mají hlubší znalosti prostředí a často je předávají mladším členům skupiny. Bohužel však právě starší jedinci často padají za oběť lovu či sběru, varují vědci.
Podle studie publikované minulý měsíc v časopise Science, která analyzovala více než 9 000 vědeckých článků, je stav „starých zvířat“ na Zemi alarmující, uvedl server The Guardian. Tito jedinci jsou často největší nebo mají největší parohy, rohy či kly, což z nich činí oblíbený cíl lovců. Jejich ztráta však má vážné důsledky pro sociální struktury a kulturu skupin, tvrdí vědci, kteří volají po nové ochranářské strategii nazvané „konzervace dlouhověkosti“.
Hlavní autor studie Keller Kopf, ekolog z Charles Darwin University v Austrálii, upozorňuje, že dosavadní výzkumy o stárnutí se zaměřovaly hlavně na negativní zdravotní aspekty. To podle něj přehlíží skutečný význam starších jedinců. Starší zvířata hrají klíčovou roli u druhů, jako jsou primáti, velryby, sloni nebo smečková zvířata, protože nesou důležité kulturní znalosti a udržují sociální struktury.
Například starší slonice si pamatují, kdo je přítel nebo nepřítel, a jsou lépe schopné rozpoznat potenciální hrozby, například přítomnost lvů. U kosatek jsou postmenopauzální samice nejúspěšnější v hledání míst bohatých na lososy. Studie ukazuje, že odstranění starších jedinců způsobuje, že populace jsou časem nestabilní a mohou zkolabovat.
Ztráta starších jedinců má vážné dopady také na přenos kulturních znalostí, což se týká zejména ryb. Culum Brown, ichtyolog z Macquarie University v Sydney, upozorňuje, že klíčové chování, jako je migrace na místa vhodná pro rozmnožování nebo hledání potravy, se často přenáší sociálně.
„Představte si rybu plující v oceánu. Pravděpodobnost, že náhodně najde nejlepší místa pro krmení nebo rozmnožování, je téměř nulová. Proto je tak důležité předávání úspěšných strategií napříč generacemi,“ říká Brown.
U savců s věkem matek obvykle klesá počet mláďat, ale u ryb a plazů je tomu naopak. Počet potomků s věkem narůstá a jejich šance na přežití jsou vyšší. Pokud však rybářské praktiky cílí na nejstarší jedince, může dojít ke kolapsu celé populace, varuje Kopf.
Autoři studie vyzývají k zavedení politik zaměřených na ochranu starších zvířat. Podle nich jsou „staří jedinci nezbytní pro udržení biodiverzity a ekosystémových služeb“ a vyžadují speciální ochranu a řízení.
Tento poznatek má dopady i na lidskou společnost, dodává Kopf. Ztráta respektu k starším lidem a ignorování jejich moudrosti je podle něj problémem, který ochuzuje nejen starší lidi, ale celou společnost. „Jaký vliv to má na moderní svět?“ ptá se Kopf.
Zachování dlouhověkých zvířat by mohlo být klíčem k ochraně ohrožených druhů a udržení stability přírodních ekosystémů. Je proto naléhavé zavést opatření, která by zajistila jejich přežití.
Navzdory tragédii se o víkendu v Česku odehrály všechny zápasy dvou nejvyšších soutěží. V neděli ale atmosféru narušila informace o úmrtí Leandra Limy, brazilského hráče Pardubic, který hostoval v Prostějově. Dnes se objevily první informace o okolnostech jeho nečekaného odchodu.
Jméno Radka Kašpárka patří v březnu k těm hodně skloňovaným. Řešil se především osud jeho vztahu s manželkou Andreou, v průběhu tohoto týdne pak vyšlo najevo, že kuchař končí s jedním z projektů na Nově. A spekuluje se o tom, že okolnosti konce jsou jiné, než se oficiálně uvádí.
Jméno Taťány Kuchařové se v poslední době nejčastěji skloňuje v souvislosti s tím, jak se stále vyrovnává s bývalým manželem Ondřejem Brzobohatým. Co ale víme o jejím aktuálním osobním životě?
Na Slovensku došlo o víkendu k útoku medvěda na člověka s tragickými následky. U Detvy v Banskobystrickém kraji zemřel muž, jenž utrpěl devastující poranění hlavy. Případem se zabývá policie.
Česko v závěru loňského roku zasáhla velice smutná zpráva, když náhle zemřela Helena Zeťová. Bylo jí pouhých 44 let. Rána to byla i pro Terezu Kerndlovou, jejíž vztahy s někdejší kolegyní z Black Milk se začaly opět zlepšovat.
Rusko se potýká s epidemií neznámého onemocnění. V několika regionech byl zaznamenán zatím neidentifikovaný virus, který se u pacientů projevuje přetrvávající horečkou a silným kašlem, při němž někteří lidé kašlou krev. Upozornil na to deník Helsinki Times.
Pro nikoho už nejsou žádným překvapením zprávy o hospitalizacích Jiřího Krampola, který v uplynulých dnech opět skončil v jedné z pražských nemocnic. Tentokrát nebylo ihned jasné, co slavného pacienta trápí. Známý herec a bavič se nyní ozval z nemocničního lůžka a vše ozřejmil.
V Česku se ochladilo již v závěru posledního březnového víkendu a přinejmenším dnes se ještě počasí nijak zvlášť neumoudří. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), podle které má na horách dokonce sněžit.
Jen několik desítek kilometrů od hranic s Českem panuje podezření na slintavku a kulhavku na farmě. V neděli o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V reakci má podle jeho slov dojít ke zpřísnění opatření na hranicích se Slovenskem.
Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu.
Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News.
Britský král Karel III. byl poprvé spatřen na veřejnosti po nedávné hospitalizaci způsobené vedlejšími účinky probíhající léčby rakoviny. Monarcha byl viděn, jak opouští Clarence House v Londýně, přičemž mával a usmíval se na přítomné příznivce. Jeho veřejné vystoupení přineslo úlevu mnoha občanům, kteří s obavami sledovali zprávy o jeho zdravotním stavu.