Nejen lidé, ale i zvířata získávají s věkem větší moudrost, tvrdí stále více studií. Některé druhy se mohou dožít neuvěřitelného stáří – například ryba bigmouth buffalo až 127 let, žralok grónský 392 let a některé houby dokonce více než 10 000 let. Věk však není jen číslo; starší zvířata se chovají odlišně díky svým životním zkušenostem, mají hlubší znalosti prostředí a často je předávají mladším členům skupiny. Bohužel však právě starší jedinci často padají za oběť lovu či sběru, varují vědci.
Podle studie publikované minulý měsíc v časopise Science, která analyzovala více než 9 000 vědeckých článků, je stav „starých zvířat“ na Zemi alarmující, uvedl server The Guardian. Tito jedinci jsou často největší nebo mají největší parohy, rohy či kly, což z nich činí oblíbený cíl lovců. Jejich ztráta však má vážné důsledky pro sociální struktury a kulturu skupin, tvrdí vědci, kteří volají po nové ochranářské strategii nazvané „konzervace dlouhověkosti“.
Hlavní autor studie Keller Kopf, ekolog z Charles Darwin University v Austrálii, upozorňuje, že dosavadní výzkumy o stárnutí se zaměřovaly hlavně na negativní zdravotní aspekty. To podle něj přehlíží skutečný význam starších jedinců. Starší zvířata hrají klíčovou roli u druhů, jako jsou primáti, velryby, sloni nebo smečková zvířata, protože nesou důležité kulturní znalosti a udržují sociální struktury.
Například starší slonice si pamatují, kdo je přítel nebo nepřítel, a jsou lépe schopné rozpoznat potenciální hrozby, například přítomnost lvů. U kosatek jsou postmenopauzální samice nejúspěšnější v hledání míst bohatých na lososy. Studie ukazuje, že odstranění starších jedinců způsobuje, že populace jsou časem nestabilní a mohou zkolabovat.
Ztráta starších jedinců má vážné dopady také na přenos kulturních znalostí, což se týká zejména ryb. Culum Brown, ichtyolog z Macquarie University v Sydney, upozorňuje, že klíčové chování, jako je migrace na místa vhodná pro rozmnožování nebo hledání potravy, se často přenáší sociálně.
„Představte si rybu plující v oceánu. Pravděpodobnost, že náhodně najde nejlepší místa pro krmení nebo rozmnožování, je téměř nulová. Proto je tak důležité předávání úspěšných strategií napříč generacemi,“ říká Brown.
U savců s věkem matek obvykle klesá počet mláďat, ale u ryb a plazů je tomu naopak. Počet potomků s věkem narůstá a jejich šance na přežití jsou vyšší. Pokud však rybářské praktiky cílí na nejstarší jedince, může dojít ke kolapsu celé populace, varuje Kopf.
Autoři studie vyzývají k zavedení politik zaměřených na ochranu starších zvířat. Podle nich jsou „staří jedinci nezbytní pro udržení biodiverzity a ekosystémových služeb“ a vyžadují speciální ochranu a řízení.
Tento poznatek má dopady i na lidskou společnost, dodává Kopf. Ztráta respektu k starším lidem a ignorování jejich moudrosti je podle něj problémem, který ochuzuje nejen starší lidi, ale celou společnost. „Jaký vliv to má na moderní svět?“ ptá se Kopf.
Zachování dlouhověkých zvířat by mohlo být klíčem k ochraně ohrožených druhů a udržení stability přírodních ekosystémů. Je proto naléhavé zavést opatření, která by zajistila jejich přežití.
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.
Na začátku letních prázdnin se stala další tragická událost. V pondělí zemřel malý chlapec v autokempu v Sedmihorkách na Semilsku. O život přišel po pádu do vody. Na místě zasahovaly záchranné složky.