Vědci se zaměřili na zvířecí "důchodce". Nová studie jim vyrazila dech

Sloni
Sloni, foto: Pixabay
Libor Novák 6. prosince 2024 13:49
Sdílej:

Nejen lidé, ale i zvířata získávají s věkem větší moudrost, tvrdí stále více studií. Některé druhy se mohou dožít neuvěřitelného stáří – například ryba bigmouth buffalo až 127 let, žralok grónský 392 let a některé houby dokonce více než 10 000 let. Věk však není jen číslo; starší zvířata se chovají odlišně díky svým životním zkušenostem, mají hlubší znalosti prostředí a často je předávají mladším členům skupiny. Bohužel však právě starší jedinci často padají za oběť lovu či sběru, varují vědci.

Podle studie publikované minulý měsíc v časopise Science, která analyzovala více než 9 000 vědeckých článků, je stav „starých zvířat“ na Zemi alarmující, uvedl server The Guardian. Tito jedinci jsou často největší nebo mají největší parohy, rohy či kly, což z nich činí oblíbený cíl lovců. Jejich ztráta však má vážné důsledky pro sociální struktury a kulturu skupin, tvrdí vědci, kteří volají po nové ochranářské strategii nazvané „konzervace dlouhověkosti“.

Hlavní autor studie Keller Kopf, ekolog z Charles Darwin University v Austrálii, upozorňuje, že dosavadní výzkumy o stárnutí se zaměřovaly hlavně na negativní zdravotní aspekty. To podle něj přehlíží skutečný význam starších jedinců. Starší zvířata hrají klíčovou roli u druhů, jako jsou primáti, velryby, sloni nebo smečková zvířata, protože nesou důležité kulturní znalosti a udržují sociální struktury.

Například starší slonice si pamatují, kdo je přítel nebo nepřítel, a jsou lépe schopné rozpoznat potenciální hrozby, například přítomnost lvů. U kosatek jsou postmenopauzální samice nejúspěšnější v hledání míst bohatých na lososy. Studie ukazuje, že odstranění starších jedinců způsobuje, že populace jsou časem nestabilní a mohou zkolabovat.

Ztráta starších jedinců má vážné dopady také na přenos kulturních znalostí, což se týká zejména ryb. Culum Brown, ichtyolog z Macquarie University v Sydney, upozorňuje, že klíčové chování, jako je migrace na místa vhodná pro rozmnožování nebo hledání potravy, se často přenáší sociálně.

„Představte si rybu plující v oceánu. Pravděpodobnost, že náhodně najde nejlepší místa pro krmení nebo rozmnožování, je téměř nulová. Proto je tak důležité předávání úspěšných strategií napříč generacemi,“ říká Brown.

U savců s věkem matek obvykle klesá počet mláďat, ale u ryb a plazů je tomu naopak. Počet potomků s věkem narůstá a jejich šance na přežití jsou vyšší. Pokud však rybářské praktiky cílí na nejstarší jedince, může dojít ke kolapsu celé populace, varuje Kopf.

Autoři studie vyzývají k zavedení politik zaměřených na ochranu starších zvířat. Podle nich jsou „staří jedinci nezbytní pro udržení biodiverzity a ekosystémových služeb“ a vyžadují speciální ochranu a řízení.

Tento poznatek má dopady i na lidskou společnost, dodává Kopf. Ztráta respektu k starším lidem a ignorování jejich moudrosti je podle něj problémem, který ochuzuje nejen starší lidi, ale celou společnost. „Jaký vliv to má na moderní svět?“ ptá se Kopf.

Zachování dlouhověkých zvířat by mohlo být klíčem k ochraně ohrožených druhů a udržení stability přírodních ekosystémů. Je proto naléhavé zavést opatření, která by zajistila jejich přežití.

Témata:
Stalo se
Zahraničí
Vatikán, ilustrační fotografie.

Důkazy o UFO nebo tajné spisy o Ježíšovi? Co skutečně ukrývají vatikánské archivy?

Vatikánské archivy fascinují veřejnost svou tajemnou aurou. Spekuluje se o ukrytých důkazech mimozemského života či tajných spisech o Ježíšovi. Ve skutečnosti jde o rozsáhlou sbírku historických dokumentů, přístupnou badatelům za přísných podmínek – většina teorií tak zůstává mýtem a spíše touhou po senzaci.

Kultura
Natáčení filmu Krtkův svět

Bolek Polívka se vrací na scénu se slavnou scénou s kolotoči – nostalgie, která dojímá

V pražských Měcholupech padla dlouho odkládaná klapka celovečerního filmu Krtkův Svět režisérky Evy Toulové. Natáčení zdržely zdravotní komplikace herce Bolka Polívky. Toho režisérka obsadila do legendární scény s kolotoči a vzdala tak holt své pedagožce Věře Chytilové. 

České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup a citlivý únik informací? Bude se bojovat

Podnikání Jaromíra Soukupa prošlo v poslední době pořádným zemětřesením. V prosinci se například dražily pražské budovy, v nichž sídlily firmy z celého jeho bývalého impéria. Do aukce se zapojilo i hlavní město Praha, jehož zástupcům se ale něco nelíbí. 

Ekonomika
Německo, ilustrační foto

Německo čelí vážným problémům. Scholzovi se rozpadá pod rukama

Německo, největší ekonomika Evropy, čelí třetímu po sobě jdoucímu roku recese, což je nejdelší období ekonomické stagnace od druhé světové války. Podle prvních odhadů Spolkového statistického úřadu se ekonomika v roce 2024 snížila o 0,2 %, čímž navázala na pokles o 0,3 % v roce 2023. Tyto údaje mohou být podle SkyNews ještě revidovány, nicméně pokud budou potvrzeny, poukazují na hluboké hospodářské problémy země.