Závody mezi Spojenými státy a Čínou o návrat na Měsíc nabírají na obrátkách. Obě země plánují vybudovat dlouhodobé výzkumné stanice na měsíčním povrchu, podobné těm, které již existují v Antarktidě. S tím však přichází i otázky týkající se potenciálních sporů – například o umístění základen či těžbu měsíčních zdrojů, jako je vodní led v kráterech na pólech. Tento led má pro budoucí vesmírné mise zásadní význam, neboť může sloužit jako zdroj raketového paliva i podpory života.
Právě otázka těžby zdrojů, jako je vodní led, by mohla vést k tzv. „vesmírným válkám o vodu“. Tyto konflikty jsou pravděpodobně blíže, než kdybychom měli zajistit přístup k čisté pitné vodě ve všech rozvojových zemích. Právní rámec pro vesmírné zdroje však zůstává nejasný a plný rozporů, uvedl server Defense One.
Mezinárodní vesmírné právo se opírá o deset klíčových smluv a „měkké právo“. Základní dokument, Smlouva o vesmíru z roku 1967, prohlašuje, že vesmír je „volný pro průzkum a využívání všemi státy“ a „není předmětem přivlastnění si státní svrchovaností“. Na první pohled by to znamenalo, že žádná země nemůže Měsíc prohlásit za svůj a zřizovat zde národní základny pro těžbu. Přesto smlouva zároveň říká, že země mají nad objekty, které vysílají do vesmíru, svou jurisdikci – což by mohlo vést ke sporům o přístup k oblastem v blízkosti národních základen.
Dodatečná Dohoda o Měsíci z roku 1979 jde ještě dále. Zakazuje přivlastňování měsíčního povrchu, jeho podloží a zdrojů jednotlivými státy. Tuto dohodu však nepodepsaly hlavní vesmírné velmoci, jako jsou USA, Rusko či Čína. Naopak USA vytvořily v roce 2020 vlastní dohodu, známou jako Artemis Accords, která stanovuje pravidla pro těžbu lunárních zdrojů. K dohodě se připojily nové vesmírné mocnosti, jako je Indie, ale Čína a Rusko mezi signatáři nejsou.
Rozdíl také spočívá v tom, zda budou vesmírné zdroje využívány na místě, například pro podporu misí, nebo zda budou přiváženy zpět na Zemi pro komerční využití. Druhá možnost, zahrnující těžbu asteroidů a návrat drahých kovů na Zemi, vyvolává otázky o slučitelnosti s mezinárodním právem.
Smlouvy jako Smlouva o vesmíru a Úmluva o odpovědnosti za škody způsobené kosmickými objekty z roku 1972 ukládají státům odpovědnost za škody způsobené jejich zařízeními a povinnost zabránit znečištění vesmíru. Tato pravidla se týkají jak těžby na Měsíci, tak misí na Mars či jiné planety.
Problémy nastávají u zařízení, která opustí Sluneční soustavu. Například sondy Voyager 1 a 2, vypuštěné NASA v roce 1977, již překročily hranici naší soustavy. Pokud by tato zařízení způsobila škody nebo znečištění ve vzdáleném vesmíru, měly by státy nést odpovědnost i za hranicí svého vlivu?
Odpovědí by mohlo být omezení působnosti vesmírného práva na Sluneční soustavu, kde je ještě možné vykonávat kontrolu a dohled. Nicméně rychlý rozvoj vesmírných technologií ukazuje, že vesmírné právo bude muset pružně reagovat na nové výzvy, včetně regulace těžby zdrojů a ochrany vesmíru před znečištěním.
Budoucnost vesmírného průzkumu přinese nejen technologické, ale i právní výzvy, které budou vyžadovat mezinárodní spolupráci a nové přístupy k řešení konfliktů. V opačném případě by právní mezery mohly ohrozit nejen mírový průzkum, ale i budoucnost vesmíru jako společného dědictví lidstva.
V Česku se dnes po několika dnech opět vyskytnou bouřky, které hrozí až do nočních hodin. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) před nimi varoval ve včera vydané výstraze. Doprovázet je mají přívalové deště, silné nárazy větru a kroupy.
Padesát minut si v sobotu telefonovali ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump. Podle agentury AP to uvedl Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. Hlavy obou velmocí hovořily o eskalujícím konfliktu na Blízkém východě a mírových jednáních v rámci války na Ukrajině.
Není pochyb o tom, že Ondřej Novotný je dnes nejznámějším pořadatelem zápasů v bojových sportech v Česku. Do ringu se v uplynulých dnech znovu postavil i Jaromír Soukup. Moderátor dobrodružné reality show Survivor nyní prozradil, že s kontroverzním podnikatelem před lety přišel do křížku.
Americkým státem Minnesota otřásá šokující kriminální případ. Dva lidé byli zastřeleni a další dva postřeleni neznámým pachatelem. Jednou z obětí a jedním ze zraněných jsou státní zákonodárci. O případu informovala zpravodajská stanice CNN.
Případ uprchlé pumy na Sokolovsku má šťastný konec. Kočkovitá šelma byla ve čtvrtek večer odchycena, aniž by někomu cokoliv udělala. Potvrdila to policie, která se společně s hasiči podílela na pátrací a odchytové akci.
Marek Eben si na nedostatek zajímavých pracovních příležitostí rozhodně nemůže stěžovat. Dobře ho zásobuje i veřejnoprávní Česká televize, která známému moderátorovi přihrála další zajímavý kšeft. Tentokrát vše ocení zejména ti nejmenší z nás.
Česko si v posledních dnech od bouřek odpočinulo, ale už zítra znovu udeří. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). První bouřky se objeví už po poledni, hrozit budou až do nočních hodin.
Čeští filmoví fanoušci se ve čtvrtek dozvěděli, že na letošní karlovarský filmový festival přijede Michael Douglas. Nebude to poprvé, co se ukáže v Česku. Mimo jiné i proto, že má vztah s rodinou zesnulého zpěváka Karla Gotta.
Írán v sobotu vzkázal světu a především Izraelcům a také Američanům, že bude pokračovat v odvetných útocích. Podle slov íránských činitelů jsou ohroženy i americké vojenské základny na Blízkém východě. Hrozí tak jeden z nejhorších možných scénářů konfliktu.
Když se Vémolovi na začátku dubna dočkali třetího společného potomka, ještě nemohli tušit, jaké peripetie je s malým Arnoldem čekají. Pyšná trojnásobná maminka nyní přiznala, že chlapeček bude muset podstoupit operační zákrok.
K překvapení všech vylezl z vraku letounu společnosti Air India, které ve čtvrtek havarovalo v indickém Ahmedabádu, jeden živý člověk. Brit Vishwashkumar Ramesh poprvé obsáhleji popsal, jak se mu podařilo přežít. Na místě byly mezitím nalezeny černé skříňky, které mají pomoci s objasněním tragické nehody.
Dobrých zpráv není nikdy dost a jedna konečně přišla i od rodiny zesnulé Aničky Slováčkové. Felix Slováček potvrdil, že jeho manželka Dáda Patrasová, která se po smrti milované dcery zhroutila, byla propuštěna z psychiatrické léčebny.