Závod mezi USA a Čínou o dobytí Měsíce odstartoval. Otázek je víc než odpovědí

Měsíc
Měsíc, foto: Pixabay
Libor Novák 9. ledna 2025 14:36
Sdílej:

Závody mezi Spojenými státy a Čínou o návrat na Měsíc nabírají na obrátkách. Obě země plánují vybudovat dlouhodobé výzkumné stanice na měsíčním povrchu, podobné těm, které již existují v Antarktidě. S tím však přichází i otázky týkající se potenciálních sporů – například o umístění základen či těžbu měsíčních zdrojů, jako je vodní led v kráterech na pólech. Tento led má pro budoucí vesmírné mise zásadní význam, neboť může sloužit jako zdroj raketového paliva i podpory života.

Právě otázka těžby zdrojů, jako je vodní led, by mohla vést k tzv. „vesmírným válkám o vodu“. Tyto konflikty jsou pravděpodobně blíže, než kdybychom měli zajistit přístup k čisté pitné vodě ve všech rozvojových zemích. Právní rámec pro vesmírné zdroje však zůstává nejasný a plný rozporů, uvedl server Defense One.

Mezinárodní vesmírné právo se opírá o deset klíčových smluv a „měkké právo“. Základní dokument, Smlouva o vesmíru z roku 1967, prohlašuje, že vesmír je „volný pro průzkum a využívání všemi státy“ a „není předmětem přivlastnění si státní svrchovaností“. Na první pohled by to znamenalo, že žádná země nemůže Měsíc prohlásit za svůj a zřizovat zde národní základny pro těžbu. Přesto smlouva zároveň říká, že země mají nad objekty, které vysílají do vesmíru, svou jurisdikci – což by mohlo vést ke sporům o přístup k oblastem v blízkosti národních základen.

Dodatečná Dohoda o Měsíci z roku 1979 jde ještě dále. Zakazuje přivlastňování měsíčního povrchu, jeho podloží a zdrojů jednotlivými státy. Tuto dohodu však nepodepsaly hlavní vesmírné velmoci, jako jsou USA, Rusko či Čína. Naopak USA vytvořily v roce 2020 vlastní dohodu, známou jako Artemis Accords, která stanovuje pravidla pro těžbu lunárních zdrojů. K dohodě se připojily nové vesmírné mocnosti, jako je Indie, ale Čína a Rusko mezi signatáři nejsou.

Rozdíl také spočívá v tom, zda budou vesmírné zdroje využívány na místě, například pro podporu misí, nebo zda budou přiváženy zpět na Zemi pro komerční využití. Druhá možnost, zahrnující těžbu asteroidů a návrat drahých kovů na Zemi, vyvolává otázky o slučitelnosti s mezinárodním právem.

Smlouvy jako Smlouva o vesmíru a Úmluva o odpovědnosti za škody způsobené kosmickými objekty z roku 1972 ukládají státům odpovědnost za škody způsobené jejich zařízeními a povinnost zabránit znečištění vesmíru. Tato pravidla se týkají jak těžby na Měsíci, tak misí na Mars či jiné planety.

Problémy nastávají u zařízení, která opustí Sluneční soustavu. Například sondy Voyager 1 a 2, vypuštěné NASA v roce 1977, již překročily hranici naší soustavy. Pokud by tato zařízení způsobila škody nebo znečištění ve vzdáleném vesmíru, měly by státy nést odpovědnost i za hranicí svého vlivu?

Odpovědí by mohlo být omezení působnosti vesmírného práva na Sluneční soustavu, kde je ještě možné vykonávat kontrolu a dohled. Nicméně rychlý rozvoj vesmírných technologií ukazuje, že vesmírné právo bude muset pružně reagovat na nové výzvy, včetně regulace těžby zdrojů a ochrany vesmíru před znečištěním.

Budoucnost vesmírného průzkumu přinese nejen technologické, ale i právní výzvy, které budou vyžadovat mezinárodní spolupráci a nové přístupy k řešení konfliktů. V opačném případě by právní mezery mohly ohrozit nejen mírový průzkum, ale i budoucnost vesmíru jako společného dědictví lidstva.

Témata:
Stalo se
Zahraničí
Robert Fico

Fico hrozil Ukrajině z Bruselu: Ukážeme Zelenskému, že jsme suverénní stát

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SSD) v Bruselu nekompromisně připomněl svůj postoj: pokud se nezmění situace kolem tranzitu plynu přes Ukrajinu, Slovensko zavede tvrdá reciproční opatření. Ta by mohla zasáhnout nejen politiku, ale i běžné Ukrajince, kteří se potýkají s následky války. Ministryně hospodářství Denisa Saková (Hlas-SD) mu při jednáních kryla záda, zatímco tlak na Evropskou komisi roste.

České celebrity
Josef Trojan

Josef Trojan má problém. Po rodičích zdědil talent, ale i jednu nepříjemnost

Josef Trojan se o Vánocích připomněl českému národu v nové štědrovečerní pohádce Tři princezny. To ještě diváci netušili, čím si prochází v osobním životě. Trojan totiž přiznal, že se potýká s nepříjemným problémem. 

Zahraničí
Alexander De Croo

Belgický premiér De Croo čelil pokusu o otravu

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Světové celebrity
Vánoční koncert princezny Kate s názvem Together at Christmas

Princezna Kate slaví. Po roce plném nejistoty je dnešní den výjimečný

Princezna Kate ve čtvrtek slaví 43. narozeniny, které sice nejsou kulatým jubileem, přesto je lze označit za výjimečné. Loni si totiž nikdo v Británii nemohl být jistý tím, že se jich manželka prince Williama dožije. Sváděla totiž náročný a naštěstí i úspěšný boj s rakovinou.