Závody mezi Spojenými státy a Čínou o návrat na Měsíc nabírají na obrátkách. Obě země plánují vybudovat dlouhodobé výzkumné stanice na měsíčním povrchu, podobné těm, které již existují v Antarktidě. S tím však přichází i otázky týkající se potenciálních sporů – například o umístění základen či těžbu měsíčních zdrojů, jako je vodní led v kráterech na pólech. Tento led má pro budoucí vesmírné mise zásadní význam, neboť může sloužit jako zdroj raketového paliva i podpory života.
Právě otázka těžby zdrojů, jako je vodní led, by mohla vést k tzv. „vesmírným válkám o vodu“. Tyto konflikty jsou pravděpodobně blíže, než kdybychom měli zajistit přístup k čisté pitné vodě ve všech rozvojových zemích. Právní rámec pro vesmírné zdroje však zůstává nejasný a plný rozporů, uvedl server Defense One.
Mezinárodní vesmírné právo se opírá o deset klíčových smluv a „měkké právo“. Základní dokument, Smlouva o vesmíru z roku 1967, prohlašuje, že vesmír je „volný pro průzkum a využívání všemi státy“ a „není předmětem přivlastnění si státní svrchovaností“. Na první pohled by to znamenalo, že žádná země nemůže Měsíc prohlásit za svůj a zřizovat zde národní základny pro těžbu. Přesto smlouva zároveň říká, že země mají nad objekty, které vysílají do vesmíru, svou jurisdikci – což by mohlo vést ke sporům o přístup k oblastem v blízkosti národních základen.
Dodatečná Dohoda o Měsíci z roku 1979 jde ještě dále. Zakazuje přivlastňování měsíčního povrchu, jeho podloží a zdrojů jednotlivými státy. Tuto dohodu však nepodepsaly hlavní vesmírné velmoci, jako jsou USA, Rusko či Čína. Naopak USA vytvořily v roce 2020 vlastní dohodu, známou jako Artemis Accords, která stanovuje pravidla pro těžbu lunárních zdrojů. K dohodě se připojily nové vesmírné mocnosti, jako je Indie, ale Čína a Rusko mezi signatáři nejsou.
Rozdíl také spočívá v tom, zda budou vesmírné zdroje využívány na místě, například pro podporu misí, nebo zda budou přiváženy zpět na Zemi pro komerční využití. Druhá možnost, zahrnující těžbu asteroidů a návrat drahých kovů na Zemi, vyvolává otázky o slučitelnosti s mezinárodním právem.
Smlouvy jako Smlouva o vesmíru a Úmluva o odpovědnosti za škody způsobené kosmickými objekty z roku 1972 ukládají státům odpovědnost za škody způsobené jejich zařízeními a povinnost zabránit znečištění vesmíru. Tato pravidla se týkají jak těžby na Měsíci, tak misí na Mars či jiné planety.
Problémy nastávají u zařízení, která opustí Sluneční soustavu. Například sondy Voyager 1 a 2, vypuštěné NASA v roce 1977, již překročily hranici naší soustavy. Pokud by tato zařízení způsobila škody nebo znečištění ve vzdáleném vesmíru, měly by státy nést odpovědnost i za hranicí svého vlivu?
Odpovědí by mohlo být omezení působnosti vesmírného práva na Sluneční soustavu, kde je ještě možné vykonávat kontrolu a dohled. Nicméně rychlý rozvoj vesmírných technologií ukazuje, že vesmírné právo bude muset pružně reagovat na nové výzvy, včetně regulace těžby zdrojů a ochrany vesmíru před znečištěním.
Budoucnost vesmírného průzkumu přinese nejen technologické, ale i právní výzvy, které budou vyžadovat mezinárodní spolupráci a nové přístupy k řešení konfliktů. V opačném případě by právní mezery mohly ohrozit nejen mírový průzkum, ale i budoucnost vesmíru jako společného dědictví lidstva.
Česko v těchto dnech svírá mrazivé počasí, a to zejména přes noc. Teploty budou opět klesat hluboko pod nulu i v následujících hodinách. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v té souvislosti varuje i před náledím.
Synové Moniky Absolonové mohou po rodičích podělit umělecké i sportovní vlohy, ale roli samozřejmě sehraje i výchova. Populární zpěvačka by nejspíš byla ráda, kdyby hoši k úkolům v budoucnosti přistupovali podobně jako ona.
Podmořská sopka Axial Seamount, nacházející se necelých 300 mil od pobřeží Oregonu, by mohla podle vědců vybuchnout v roce 2025. Tato nejaktivnější sopka severovýchodního Tichého oceánu byla naposledy aktivní v letech 1998, 2011 a 2015. Nyní její povrch dosahuje 95 % úrovně před poslední erupcí, což naznačuje, že další výbuch je na spadnutí, uvedl server Newsweek.
Rozchod Jaromíra Soukupa s Evou Feuereislovou by měl Agátě Hanychové udělat radost, protože pro poslední partnerku podnikatele opravdu neměla hezká slova. Jenže Plastic Queen řekla na rozloučenou něco, co influencerku rozhodně nepotěší.
Jiřina Bohdalová sice ze zdravotních důvodů sekla s divadlem, ale pořád jí zůstalo televizní a filmové herectví. Má navíc dva dvorní režiséry. Vedle Zdeňka Zelenky je tím druhým Jiří Strach, který s legendou natočil i její zatím poslední film Svatá. A jak sama herečka přiznala, Strach ví, jak je k ní třeba přistupovat.
Bývalý britský premiér Boris Johnson označil ruského prezidenta Vladimira Putina za „zas**ného idiota“ kvůli jeho imperiálním ambicím. Johnson, známý svou otevřenou podporou Ukrajiny od začátku ruské invaze v únoru 2022, použil tento výraz během rozhovoru pro zpravodajský web Delfi, uvedl server SkyNews.
Dara Rolins v uplynulých dnech i pod tlakem spekulací přiznala, že se zasnoubila s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem. Nyní poskytla první obsáhlejší zpověď o žádosti o ruku i chystané svatbě.
Překvapení neskrývají diváci televize Nova, která přišla o jednu ze stálic a tváří zpravodajství. Jedna z moderátorek opouští stanici po 12 letech, z čehož je zřejmé, že o Lucii Borhyovou nejde. Na obrazovce už lidé neuvidí Ivetu Lutovskou.
Českým šoubyznysem otřásla v minulém týdnu zpráva o rozchodu Jaromíra Soukupa a Evy Feuereislové alias Plastic Queen. Byla to právě ona, která se kontroverznímu podnikateli rozhodla dát kopačky. A vyprovodila ho i dost nepěknými slovy.
Příští víkend by podle meteorologů z ČHMÚ.cz mohl být teplejší. Denní maxima by mohly vystoupat až na sedm stupňů.
Hollywoodská hvězda Angelina Jolie se v nedávném rozhovoru svěřila s nelehkou kapitolou svého života, kterou označila za "velmi temné období". Herečka, známá svými ikonickými rolemi a humanitárními aktivitami, přiznala, že se stáhla z veřejného života a bojovala se svým duševním zdravím.
Karel Gott byl známý jako velký milovník žen. Ačkoliv ale odhady o počtu těch, které mu podlehly, nejsou malé, některé naopak odolávaly.