Smrt jednoho člověka a zdravotní potíže dalšího má podle policistů na svědomí padesátiletý muž z Olomoucka, který je podezřelý z vraždy, několikanásobného pokusu o vraždu, založení série požárů, týrání zvířat a nelegálního držení zbraní a střeliva. O závažném případu ve středu informovala policie.
Případ začal pro policii během první březnové neděle, kdy došlo na jednom místě v Olomouckém kraji a prakticky souběžně na několika místech na Bruntálsku k sérii lesních požárů, které si vyžádaly intenzivní zásah hasičů. Nebylo vyloučeno úmyslné založení, proto byla přijata bezpečnostní opatření, do nichž se zapojily desítky strážců zákona.
Policisté začali s objasňováním příčin, ohledali požářiště, zajistili a vyhodnotili přes sto stop a vyslechli téměř 50 svědků. Přesto po asi deseti dnech následovala další série požárů. Celkem hořelo na ploše asi 470 kilometrů čtverečních ve dvou krajích.
Práce policistů či hasičů nesla ovoce. V polovině dubna zadržela zásahovka muže z okolí Šternberka na Olomoucku. Policie ho následně obvinila z poškození cizí věci a nedovoleného ozbrojování. Podle zjištění vyšetřovatelů má na svědomí téměř 20 lesních požárů a škodu ve výši přes 700 tisíc korun.
"Požáry měl od poloviny února do počátku dubna zakládat na odlehlých místech svépomoci upravenými svíčkami, které měly požár iniciovat až cca 1,5 hodiny po odchodu z místa. Komponenty k jejich výrobě nalezli policisté při domovní prohlídce, dále pak střelivo a opakovací kulovnice, přestože muž není držitelem zbrojního průkazu ani zbrojní licence," uvedla policejní mluvčí Soňa Štětínská.
Policisté se postarali také o několik zvířat, které muž choval. "Dle všeho měl například nafotit kočku v kleci a poté měl inzerovat, že pokud se jí někomu nezželí a nezaplatí mu za ni zpravidla v řádu tisíců korun, trýznivě ji usmrtí. Několik lidí mu mělo peníze poslat, muž ale s nimi dále nekomunikoval. Uvedeným se policisté nadále zabývají," sdělila mluvčí s tím, že následovalo i obvinění muže z týrání zvířat.
Soudy ovšem neakceptovaly návrhy na uvalení vazby, trestní stíhání podezřelého pokračovalo na svobodě. Policisté v květnu pojali podezření, že muž se dopouští jednání, které ohrožuje lidi na zdraví a na životě. Do případu se v tu chvíli zapojili krajští kriminalisté. Díky jejich práci muže znovu zadržela zásahovka. Poté padlo obvinění z vraždy a pokusu o vraždu.
"Obviněný se měl snažit pomocí nástrah trávit náhodné osoby bez oficiálního bydliště. Měl přidávat různé chemikálie a omamné látky do alko i nealko nápojů a umísťovat je v lokalitě Olomouce, kde se pohybují bezdomovci. Měl tak činit po předchozím uvážení s vědomím si možných následků," popsala Štětínská.
Policisté ihned začali varovat olomoucké bezdomovce, zajistili několik "návnad". "Hovoříme o několikanásobném pokusu vraždy, konkrétněji na 8 osobách," podotkla mluvčí. V tomto případě soud vyhověl návrhu ke vzetí obviněného do vazby.
Muž je stíhán v podobném případu z minulosti. "Obviněný měl s vědomím a znalostí možných následků přimíchat v roce 2023 do běžného nealko nápoje chemickou látku a ponechat ho v bývalém zaměstnání na místě určeném pro uložení potravin. Na jaře 2024, kdy již ve firmě nepracoval, se nealka napili dva pracovníci. Zhruba třicetiletý muž má vážně poškozené zdraví, jeho kolega (ani ne šedesátiletý) bohužel zemřel," dodala mluvčí.
Obviněnému muži hrozí trest odnětí svobody na 15 až 20 let, případně výjimečný trest. Jde o recidivistu, který byl odsouzen za krádež, týrání zvířat a pytláctví. Podle policistů měl mít negativní zkušenost s bezdomovci a neuspokojivé vztahy s bývalými kolegy.
Dobré zprávy mají meteorologové na začátku nového, prvního ryze listopadového týdne. Slibují totiž malé babí léto, odpolední maxima vylezou až na 15 stupňů. V druhé polovině týdne už se má ochladit, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Írán hodlá obnovit zničená jaderná zařízení, řekl prezident Masúd Pezeškján v neděli státním médiím. Nová zařízení mají demonstrovat ještě větší sílu. Pezeškján přesto tvrdí, že Teherán nechce mít jaderné zbraně. Na jeho slova upozornil web Times of Israel.
Princ Andrew přijde i o poslední čestnou armádní hodnost. Britské ministerstvo obrany na tom pracuje podle pokynů krále Karla III., prozradil ministr John Healey. Labouristický politik uvedl, že se řídí přáním panovníka a staršího bratra zdiskreditovaného Andrewa.
Pravděpodobný příští premiér Andrej Babiš v nedělním videu potvrdil, že zástupci hnutí ANO, SPD a Motoristů v pondělí podepíší koaliční smlouvu. Babiš zároveň reagoval na kritiku toho, že koaliční smlouvu budou podepisovat všichni poslanci trojice uskupení. Vyjádřil se i k odeslání programového prohlášení do datové schránky Pražského hradu.
Michaela Ochotská se momentálně připravuje na příchod druhého potomka, ale boj musí svádět i ohledně prvorozeného syna. Chlapcův otec by totiž rád snížil výši výživného, ale dohodnout se s exmanželkou se mu nedaří. Ve věci tak rozhoduje soud.
Ve středočeských Neratovicích vykolejil v neděli kolem poledne vlak. Provoz na trati musel být zastaven, cestující musí jezdit náhradní autobusovou dopravou. S omezením se počítá až do nedělního večera.
Od čtvrtka vyšetřují kriminalisté vraždu ve věznici v Plzni, kde měl jeden z vězňů připravit o život jiného odsouzeného. Podle nejnovějších informací ho uškrtil a k činu se přiznal. Pobyt za mřížemi si tak nejspíš výrazně prodlouží.
Po dnech mlčení po říjnovém volebním úspěchu se europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) probudila k životu. U příležitosti úterního státního svátku se pustila do legendární zpěvačky Marty Kubišové. Na takovou modlu se ale nesahá, což se v komentářích jasně ukázalo.
Devět lidí má být v ohrožení života po útoku nožem ve vlaku na východě Anglie. Policie v případu zadržela dva muže, o příčinách události ale zatím nechce spekulovat. Kvůli incidentu se dnes očekávají potíže v britské železniční dopravě.
Napjaté jsou už řadu let vztahy v manželství Felixe Slováčka a Dády Patrasové. Výrazné zlepšení rodinné situace nenastalo ani po letošním úmrtí jejich milované dcery Aničky, která dlouho a statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Hudebník přiznal, že se vyrovnání se ztrátou úplně nedaří.
Českou státní správou otřásla před víkendem smutná zpráva. Ve věku pouhých 46 let zemřel úřadující generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof. Úřad vedl v posledních dvou letech. Podle dostupných informací podlehl těžké nemoci.
Královská rodina se stále vzpamatovává z jednoho z největších skandálů za posledních desetiletí. Princ Harry má mít podle všeho velké obavy o své sestřenice, princezny Beatrice (37) a Eugenie (35). Sestry se ocitly v centru pozornosti kvůli skandálu spojenému s jejich rodiči, princem Andrewem a Sarah Ferguson, a jejich vazbami na odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina a Ghislaine Maxwell.